Zisky bánk stále padajú, no po zrušení odvodu sa bankárom môže vracať úsmev na tvár. Tak by sme mohli interpretovať výsledky sektora za prvých deväť mesiacov tohto roka. Čistý zisk bánk sa síce v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku prepadol o 37 percent, no v porovnaní s polročnými výsledkami je to viac než dobré číslo. Na polroka totiž banky vykázali medziročný prepad ziskov až o 64 percent.


(Inzercia)

Kým vlani od januára do konca septembra vykázal sektor čistý zisk 497 miliónov eur, v tomto roku to v rovnakom období bolo 313 miliónov.

No pri pohľade na výsledky z posledných troch mesiacov vidno, že bankám sa už darí výrazne lepšie ako v prvej polovici roku. Banky dokonca od júla do septembra zarobili viac, ako v rovnakom období minulého roku. Vlani im od konca šiesteho do konca deviateho mesiaca narástol čistý zisk o 151 miliónov eur. V tomto roku sa zvýšil o takmer 188 miliónov.

Šťastný koniec odvodu

O tom, že bankám sa podarilo v letných mesiacoch zastaviť prepad zisku z prvého polroka, rozhodli predovšetkým dva faktory – bankový odvod a opravné položky. Predchádzajúca vláda zvýšila od januára tohto roku bankám odvod na dvojnásobok. Banky tak za pol roka zaplatili približne toľko čo vlani za celý rok.

Súčasná vláda odvod od júla úplne zrušila. Každý mesiac vďaka tomu finančné domy ušetria približne 25 miliónov eur. Za tri mesiace tak úspora predstavuje 75 miliónov.

Okrem bankového odvodu v prvom polroku účtovníctvom bánk otriasla aj koronakríza. Pre ňu banky výrazne navýšili tvorbu opravných položiek k úverom. Obávali sa totiž, že im narastie počet nesplácaných úverov. V prvých šiestich mesiacoch vytvorili opravné položky v hodnote 252 miliónov eur. Rok predtým to bolo 76 miliónov.

V lete už banky nepokračovali v takto masívnom tvorení oprávok. Na konci septembra narástla tvorba opravných položiek na 296 miliónov, čo je o 44 miliónov viac v porovnaní s júnom. Je to len mierne viac ako vlani, keď od júla do septembra vzrástli opravné položky o 39 miliónov eur.

Zisk bánk ovplyvňujú nízke úroky

Na hospodárení bánk sa naďalej výrazne prejavujú rekordne nízke úrokové sadzby. Čisté úrokové výnosy sektora počas prvých deviatich mesiacov medziročne klesli o 56 miliónov eur. Tento prepad sa nedarí nahradiť ani vyššími príjmami z poplatkov. Čisté výnosy z poplatkov a provízií totiž medziročne vzrástli len o 1,4 milióna eur.

Finančným domom pomohli k trištvrteročným výsledkom aj vyššie prijaté dividendy. V tomto roku na nich zatiaľ zinkasovali takmer 43 miliónov eur, čo je o 5,8 milióna viac ako vlani.

Banky vykázali aj výrazne vyšší zisk z finančných aktív, ktoré držia na obchodovanie. Od januára do septembra vďaka nim zarobili takmer 24 miliónov eur. Je to o 18,8 milióna viac ako pred rokom. O 11 miliónov viac ako vlani zarobili aj na kurzových rozdieloch a o 7,4 milióna z účtovania hedžingu. Naopak o 12,5 milióna menej zarobili z neobchodných finančných aktív povinne oceňovaných reálnou hodnotou cez výsledok hospodárenia.

Bankám pomohli k zlepšeniu výsledkov aj úspory. Všeobecné prevádzkové náklady im medziročne klesli o 24 miliónov eur. Napriek tomu, že na mzdách zaplatili medziročne o 3,3 milióna viac, výrazne sa im znížili znížili administratívne náklady, ktoré klesli o 27 miliónov eur.

To že sa banky snažia šetriť, vidno aj v poklese výdavkov na propagáciu. Tie klesli približne o štvrtinu z minuloročných 58 na 44 miliónov eur.