Rok 2021 bol pre investorov úspešný. Akcie napriek pandémii rástli a výrazne prekonali priemerné zhodnotenie z minulosti. Profitovali z toho aj ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri. Zhodnotenie dôchodkových fondov sa vo väčšine prípadov dostalo nad hranicu 10 percent. Tri fondy dokonca zarobili viac ako 28 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.
Zďaleka nie všetci dôchodkoví sporitelia sa však môžu tešiť z takýchto výsledkov. Problém je, že väčšina ľudí si na svoj dôchodok sporí v dlhopisových garantovaných fondov. Všetky dlhopisové fondy pritom vlani skončili v strate. Z rýchleho rastu trhov tak väčšina sporiteľov nemá nič.
Z celkových 11,962 miliardy eur, ktoré majú ľudia aktuálne v druhom pilieri, je v dlhopisových fondoch 7,31 miliardy. Len zvyšných 4,652 miliardy eur sa nachádza v negarantovaných fondoch. Z nich pritom skončil v mínuse len jeden fond. Vo všetkých ostatných ročné zhodnotenie prekonalo 7 percent.
Najviac tradične zarobili indexové fondy. Všetky štyri priniesli svojim klientom zhodnotenie presahujúce 25 percent. Aktuálne sa v nich nachádza 2,534 miliardy eur.
Aj z dlhodobého hľadiska najviac vynášajú indexové fondy. Priemerné ročné zhodnotenie od ich vzniku aktuálne dosahuje 9,42 až 11,81 percenta. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú dlhopisové fondy. Tie od svojho vzniku priemerne zarobili 1,55 až 2,33 percenta ročne.
Zhodnotenie dôchodkových fondov ovplyvňujú aj garancie
Dlhopisovým fondom neprospieva to, že v nich dôchodkové spoločnosti ručia za to, že sa peniaze klientov počas desiatich rokov neznehodnotia. To ich núti investovať veľmi konzervatívne, čo sporiteľov oberá o výnosy. Väčšina sporiteľov sa do dlhopisových fondov dostala v roku 2013, keď sa ich sem rozhodla presunúť vtedajšia vláda, aby ich ochránila pred ďalším prepadom na trhu. V skutočnosti odvtedy trhy vytrvalo rástli a sporitelia, ktorí vtedy nevyjadrili svoj nesúhlas s takýmto presunom, prišli o vysoké zhodnotenie.
Predovšetkým mladší ľudia, ktorým do odchodu na dôchodok zostáva viac ako 15 rokov, by mali čo najskôr zmeniť svoj dôchodkový fond na akciový alebo indexový. Z dlhodobého hľadiska si totiž môžu na svoj dôchodok v dlhopisovom fonde nasporiť až niekoľkonásobne nižšiu sumu, ako keby boli vo výkonnejšom fonde.
Ak by si napríklad niekto mesačne počas 40 rokov posielal do fondu 50 eur, celkovo by zaplatil 24-tisíc eur bez ohľadu na to, aký výnos by tento fond priniesol. Ak by ročný výnos tohto fondu bol dve percentá, po 40 rokoch by na úrokoch zarobil 12 783 eur. V prípade, že by ročný výnos dosahoval 5 percent, na úrokoch by zinkasoval 52 619 eur. A ak by bol ročný výnos 9 percent, zarobil by na úrokoch 211 822 eur.
Zhodnotenie dôchodkových fondov tak výrazne ovplyvňuje aj výšku budúceho dôchodku z druhého piliera. Čím viac peňazí si niekto nasporí, tým väčší bude aj jeho dôchodok.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: