Na Trnavskom mýte v Bratislave sa začali prípravné práce na odstránení Domu odborov. Na jeho mieste vyrastie projekt Nový Istropolis, ktorý zastrešuje spoločnosť Immocap.
Developer už začiatkom januára informoval, že má k dispozícii právoplatné rozhodnutie bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Okolo starého Istropolisu už začalo rásť stavebné oplotenie.
Proti zbúraniu sa zniesla vlna kritiky. Organizácia Docomomo Slovensko, ktorá za záchranu objektu bojuje, vyhlásila, že Slovensko „zbúraním stratí ikonický architektonický komplex a súčasne najväčšie kultúrno-spoločenské centrum v krajine“.
Na to, aby developer zachoval budovu Istropolisu, ho vyzvala aj Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva. Vznikla aj petícia s názvom Zachráňme Istropolis, pod ktorú sa podpísalo 11-tisíc ľudí.
Developer hovorí, že na mieste Istropolisu vytvorí priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu. „Na príprave projektu pracujeme viac ako štyri roky, zorganizovali sme veľkú medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej víťazom sa stali renomované holandské ateliéry KCAP a Cityförster,“ vraví CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.
Mramor a umelecké diela z Istropolisu
Spolu s oplotením areálu by sa v januári mali začať aj práce na fasáde Domu odborov a demontovanie mramorového obkladu. Ten by mal byť uskladnený, pričom sa môže použiť v novej stavbe, alebo ho budú môcť v prípade záujmu využiť mestské či štátne organizácie. Developer už uskladnil aj umelecké diela a artefakty zo starého Istropolisu a plánuje ich umiestniť v novom projekte.
Súčasťou projektu je okrem iného aj vznik Národného kultúrno-kongresového centra (NKKC). Developer tvrdí, že je pripravený kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste zachovať aj v prípade, že štát o spoluprácu neprejaví záujem.
„Máme záujem o dialóg s predstaviteľmi štátu aj s NKKC. V prípade, ak štát o takúto formu spolupráce neprejaví záujem, budeme hľadať iné možnosti financovania alebo úpravy kultúrnej časti projektu tak, aby bola zachovaná kultúra a zároveň to bolo financovateľné zo súkromného kapitálu,“ povedal M. Šramko. Podľa jeho slov už Immocap ponúkol štátu a Občianskemu združeniu za NKKC spolufinancovanie vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 milióna eur.
Hotel, byty aj kancelárie
Okrem kongresového centra by mali na mieste vyrásť aj dve rezidenčné budovy, tri administratívne budovy a súčasťou centra by mal byť aj hotel. Najvyššia budova v rámci projektu by mala dosiahnuť výšku 116 metrov. Úpravami prejde aj okolie celého komplexu.
Projekt vznikol v spolupráci s ateliérmi KCAP, Cityförster a Charcoalblue. Samotné kongresové centrum počíta s kapacitou 3 000 miest na sedenie a 5 000 miest pri kombinácii sedenia a státia. Podľa developera by sa tam v budúcnosti mohli konať medzinárodné kongresy, podujatia štátnej a verejnej správy či koncerty, festivaly, firemné podujatia, prednášky alebo výstavy.
Okrem vnútornej kapacity sa rozšíria aj verejné priestory so zelenými plochami o 50 percent. Hlavné námestie pred centrom sa zväčší takmer o tretinu a v jeho tesnom okolí vznikne aj niekoľko ďalších námestí, ktoré budú ponúkať ďalšie možnosti na organizáciu kultúrnych podujatí alebo trhov. Developer odhaduje, že projekt bude dokončený v roku 2025.
Nový Istropolis nahradí budovu, ktorá sa formovala v rokoch 1956 až 1981. Autormi budovy starého Istropolisu boli Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Budova slúžila na konanie kultúrnych podujatí, cez koncerty až po miesto zjazdu vedenia vtedajšieho politického režimu.
Jej najväčšia sála má kapacitu 1 280 ľudí. Súčasťou budov je aj hotel, ďalšie tri menšie sály, kancelárie, priestor pre menšie obchody či občerstvenie.
Po revolúcii v roku 1989 bol Istropolis majetkom odborov, ktoré ho v roku 2017 predali súkromnej developerskej firme. Predtým sa ju pokúšala kúpiť aj bratislavská mestská časť Nové Mesto.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: