Novým väčšinovým majiteľom spoločnosti Finportal sa stane NN. Podľa informácií portálu Finsider kúpu už odobril Protimonopolný úrad SR. Ten zatiaľ o rozhodnutí verejne neinformoval.
NN kupuje vo Finportale polovičný podiel, ktorý doteraz vlastnila Arca Investments. Keďže Arca je v reštrukturalizácii, musel tento predaj odobriť aj veriteľský výbor. NN získa aj časť akcií, ktoré doteraz vlastnil zakladateľ spoločnosti Rudolf Adam. Ten doteraz vlastnil druhú polovicu akcií Finportalu.
R. Adam naďalej zostane na čele spoločnosti ako predseda predstavenstva Finportalu. Meniť sa nebudú ani ostatní ľudia vo vedení firmy.
Dva roky Arcy
Arca odchádza z Finportalu po vyše dvoch rokoch. Investičná skupina podpísala kúpnu zmluvu v januári 2020. Už v apríli začali prichádzať prvé správy o tom, že Arca má problémy. Potom, ako firma nebola schopná vyplatiť svojich veriteľov, začala spolupráca s Finportalom škrípať. R. Adam sa ešte v ten istý rok snažil odkúpiť naspäť svoj podiel, no Arca si vypýtala takmer dvojnásobok sumy, ktorú za polovičný podiel zaplatila, takže sa nedohodli.
Finportal plánoval po vstupe Arcy expanziu na český trh, ku ktorej napokon neprišlo. Arca chcela využiť kúpu polovičného podielu vo Finportale na začlenenie svojich distribučných sietí pod jednu strechu. Arca sa v minulosti už pokúšala založiť vlastný broker pool, no nevyšlo jej to.
Aj keď Arca získala vo Finportale polovičný podiel, manažérsku kontrolu si zachoval R. Adam. Akonáhle sa Arca dostala do problémov, mohol jej preto zabrániť, aby mohla ovplyvňovať dianie vo Finportale.
Obrat 35 miliónov eur
Finportal vznikol v roku 2010. Na rozdiel od väčšiny sprostredkovateľských spoločností, ktoré fungujú na báze multi level marketingu, sa Finportal profiluje ako broker pool. To znamená, že poskytuje služby sprostredkovateľom, od ktorých si za to berie časť provízie. Jednotliví sprostredkovatelia tak môžu pôsobiť pod svojim vlastným menom a vytvárať si vlastné štruktúry.
Finportal sa rýchlo dostal medzi najväčšie spoločnosti na trhu. Vlani dosiahol obral 35 miliónov eur, čo by mu malo stačiť na to, aby obsadil tretie miesto rebríčka najväčších sprostredkovateľov na Slovensku. Či naozaj získa tretiu pozíciu, závisí ešte od výsledkov spoločnosti Respect Slovakia.
Najväčšou spoločnosťou na Slovensku je od roku 2020 Partners Group. Ten vlani dosiahol tržby na úrovni 49 miliónov eur. Druhé je OVB Allfinanz Slovensko s tržbami vo výške 43,7 milióna eur.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: