Začiatkom roku stál jeden bitcoin 7 177 dolárov. V súčasnosti jeho cena dosahuje 18 295 dolárov. To predstavuje nárast o 155 percent. Taký rast hodnoty najznámejšej kryptomeny povzbudzuje mnohých ľudí, aby skúsili šťastie a investovali do bitcoinu či inej kryptomeny.
Odborníci však kryptomeny za investíciu nepovažujú. „Kryptomeny považujem za menu, teda nie za investíciu. Ak niekto uvažuje o kryptomene ako o investícií, popiera tým práve myšlienku, že kryptomena je bezpečná. Výnos totiž dosiahne iba predajom kryptomeny, teda návratom k bežnej mene,“ vraví Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Obchodníci nechcú kryptomeny
Aj keď majú kryptomeny slúžiť ako alternatíva k bežnej mene, ich problémom je nedostatok obchodníkov, ktorí ju sú ochotní akceptovať. „Obchodníci ju odmietajú práve pre jej nevyspytateľnú hodnotu, pretože svojim dodávateľom platia v eurách. Ak by inkasovali kryptomenu, zbytočne by sa vystavovali vysokému menovému riziku,“ vysvetľuje Škriniar.
Zástancovia bitcoinu tvrdia, že ide o protiinflačnú menu. Kým pri klasickej mene nie je nijako obmedzené množstvo peňazí, pri bitcoine je presne stanovené maximálne množstvo. Centrálne banky po celom svete bojujú proti kríze tlačením nových peňazí, čo môže v budúcnosti výrazne zvýšiť infláciu. Keďže pri bitcoine nie je možné tlačenie nových peňazí a po vyťažení posledného bitcoinu sa ich počet už nebude zvyšovať, malo by ísť o ochranu proti inflácii. Podľa hlavného ekonóma spoločnosti Next Finance Vladimíra Pikoru sú však tvrdenia o tom, že bitcoin je ochranou pred infláciou, nezmyslom.
Generálny riaditeľ spoločnosti Across Private Investments Maroš Ďurik vraví, že hlavným motívom ľudí, ktorí investujú do kryptomien, je snaha zarobiť na raste ich ceny. „Zhodneme sa s kritikmi kryptomien, ktorí tvrdia, že za nimi nie je zásadná vnútorná hodnota. Tú vidí zrejme len investičný romantik,“ tvrdí.
Len pár percent
Dodáva, že chýbajúca vnútorná hodnota kryptomien nie je ničím nezvyčajným ani medzi akciovými titulmi. Typickým príkladom sú podľa neho akcie spoločnosti Tesla. Tie podobne ako kryptomeny rastú najmä vďaka budúcim očakávaniam, ktoré hrajú v investovaní dôležitú úlohu. Ich nenaplnenie však vedie často k tvrdým pádom.
Podľa Ďurika, kto chce investovať do kryptomien, mal by investovať len také peniaze, o ktoré mu nebude ľúto prísť. „Dobrým štandardom sú dve percentá, vyššie percento môže priniesť veľa radosti, ale aj žiaľu. Podiel kryptomien v portfóliu je dôležité priebežne sledovať a riadiť. Ak sa napríklad dostane nad tri percentá, mali by ste svoju pozíciu znížiť na pôvodné dve percentá,“ radí Ďurik.
Škriniar vraví, že ak by už mal kryptomenu považovať za investíciu, tak iba za veľmi rizikovú a s otáznou likviditou. „Určite nepatrí k základným investičným nástrojom a človek by sa o ňu mal zaujímať iba vtedy, ak už má investície v tradičných finančných nástrojoch,“ dodal Škriniar.