Doteraz sa mohlo zdať, že pravidelne šetriť nie je dôležité. Pôžičky boli lacné, takže sme si mohli okamžite plniť svoje sny. Teraz je situácia iná, okrem vyšších úrokov sa ukazuje, že mať rezervu je nevyhnutné. Ako však ušetriť ak nezarábate veľa? Dá sa to, treba urobiť len zopár malých zmien. Pozrite ako na to.
Podľa štatistík 27 % slovenských domácností nemá žiadnu finančnú rezervu, pričom 50 % slovenských domácností má rezervu maximálne na 2 mesiace. Tieto čísla neveštia nič dobré.
Pri narábaní s rodinnými či osobnými peniazmi robíme tieto 2 chyby:
- nekontrolovane míňame na spotrebu,
- snažíme sa usporiť z toho, čo nám zostane na účte na konci mesiaca.
Prečo by sme mali pravidelne šetriť?
Je dobré mať finančnú rezervu na neplánované výdavky či nečakané udalosti, ktoré nám môžu spôsobiť finančné problémy, ale aj dlhodobejšie ciele. Dôležitá je pravidelnosť sporenia, dôslednosť a vytrvalosť. Nevadí, že zarábate málo, ak si každý mesiac odložíte len 20 eur, aj to je lepšie ako nič. Samozrejme ak vám to situácia dovoľuje, odložte si viac. Nastavte si trvalý príkaz hneď po výplatnom termíne, nespoliehajte sa, že si odložíte na konci mesiaca. Vtedy už väčšinou nemáte na účte nič.
Poznajte svoje príjmy a výdavky
Pri plánovaní finančného rozpočtu je najdôležitejšie poznať svoje príjmy a výdavky. Skúste si počas 3 mesiacov sledovať a zapisovať za čo míňate. Možno nájdete úsporu bez toho, aby ste sa museli výraznejšie obmedziť. Často si ani neuvedomujeme, koľko drobných dáme mesačne na veci, bez ktorých by sme sa zaobišli. Výdavky by ste si následne mali rozdeliť na nevyhnutné, ako sú platby za bývanie, potraviny, rôzne splátky úverov, či poistenia a takzvanú kategóriu zábava, s ktorou viete operatívne narábať. Vždy je lepšie siahnuť na rezervu ako sa dostať do problémov, keď neviete splácať svoje záväzky. Ak však takáto situácia predsa len nastane, navštívte čo najskôr banku a požiadajte o pomoc. Vo veľa prípadoch je možné napríklad refinancovať existujúce úvery predĺžením doby splatnosti a znížením splátok, prípadne sa dohodnite na odklade splátok, ak to dočasne potrebujete.
Plánujte si budúcnosť
Pokiaľ si pravidelne sporíte, viete si aj lepšie plánovať svoju budúcnosť. Ideálne je mať konkrétne ciele, na ktoré si potrebujete nasporiť určitú sumu. Od tých krátkodobých ako je kúpa nového auta, bytu alebo štúdium detí až po tie dlhodobé, ktorým je zabezpečenie sa na dôchodok. Rezervu by ste mali mať na 6 mesačných výdavkov. Keďže ju potrebujete mať rýchlo k dispozícii, ideálne je si zriadiť sporiaci účet. Peniaze môžete kedykoľvek vybrať bez poplatkov za predčasný výber.
Ak už máte našetrenú určitú čiastku, je dobré sa zamyslieť nad jej zhodnotením. Môžete si vybrať z viacerých foriem. Pre konzervatívnejších klientov ponúka VÚB banka napríklad Kombiprodukt, ktorý v sebe spája dva produkty – 1/3 vkladu sa uloží na 12 mesiacov do termínovaného vkladu s úrokom až 4,4% p.a. a zároveň 2/3 vkladu investujete do vybraných podielových fondov na dlhší časový horizont, kde pri niektorých fondoch máte stále výhodnejší vstupný poplatok oproti jednorazovej investícii.
Ak vám to situácia dovoľuje, môžete si súčasne nastaviť pravidelné mesačné investovanie menších čiastok prostredníctvom investičného sporenia, kde zvážite svoj cieľ, časový horizont, ale aj mieru rizika, ktoré ste ochotní podstúpiť, čím celkovo zvýšite svoju investíciu a získate tak možnosť dosiahnuť vyššie zhodnotenie v budúcnosti a vyhnete sa tým nesprávnemu načasovaniu vašej investície.
S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu VÚB, a.s. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Daňový režim závisí od individuálnych pomerov každého podielnika, ktoré sa môžu v budúcnosti meniť. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a.s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora. V aktuálnej ponuke VÚB, a.s. sú aj podielové fondy udržateľného a spoločensky zodpovedného investovania (ESG/SRI). Prístup integrácie ESG (environmentálnych, sociálnych, riadiacich) kritérií sa môže líšiť v závislosti od podielového fondu a jeho charakteristík bližšie uvedených v príslušnej fondovej dokumentácii (najmä Predajný prospekt, Dokument s kľúčovými informáciami, Štatút) dostupných na všetkých predajných miestach VÚB, a.s, a na www.vub.sk a www.eurizonslovakia.com, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia. Viac informácií týkajúcich sa aspektov udržateľnosti je možné získať v dokumente Zodpovedné investovanie dostupnom na www.vub.sk.