Prudký rast cien prinútil ľudí siahnuť na svoju finančnú rezervu. Iba minimum Slovákov potvrdilo, že sa nepotrebujú uskromňovať, Česi boli na tom o niečo lepšie. Dobrou správou je, že obdobie najprudšieho rastu cien by už malo byť za nami.
Vysokú mieru inflácie vnímalo ako riziko pre svoje osobné financie viac než 8 z 10 ľudí na Slovensku. Žiadne riziká nevidelo iba necelých 5 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pri príležitosti zostavovania Indexu investičnej gramotnosti realizovala online investičná platforma Portu. Zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos.
„V porovnaní s globálnou ekonomickou krízou v rokoch 2008 až 2009 je aktuálna situácia odlišná v tom, že ľudia v oveľa menšej miere vidia ako riziko možnú stratu zamestnania. Hoci na Slovensku je ich o niečo viac než v susednom Česku, ide o zásadný rozdiel, ktorý potvrdzujú aj oficiálne údaje o miere nezamestnanosti. V marci 2023 (pozn.: sú to posledné dostupné údaje) dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,61 %, v roku 2009 to bolo 10,33 %. Aj preto mohla slovenská ekonomika ťažiť z rastu domácej spotreby,“ hovorí analytik Portu Marek Malina. Napriek tomu ľudia priznali, že musia šetriť.
To, že sa nemusia uskromňovať, vyhlásilo v prieskume iba necelých 14 % Slovákov, v Česku bolo takýchto ľudí takmer 20 %. Najväčšiu ochotu šetriť mali ľudia na Slovensku v prípade jedla v reštaurácií, dovoleniek a nákupoch novej výbavy do domácnosti. Presadnúť z auta do MHD však plánovalo iba minimum respondentov.
Tí zároveň priznali, že kvôli vysokej inflácii museli siahnuť na svoju finančnú rezervu, a to v oveľa väčšej miere, než ľudia v Česku.
„Ak sa pozrieme na vývoj domácej spotreby v kombinácii s vývojom vkladov v bankách, môžeme konštatovať, že ľudia na Slovensku v značnej miere míňali aj na úkor svojho finančného vankúša. Ako vo svojom komentári upozornila aj Národná banka Slovenska, vklady obyvateľstva v januári 2023 medziročne klesli na Slovensku o 1,3 percenta. A to ako v ako jedinej krajine eurozóny,“ upozorňuje Marek Malina. V marci 2023 tak boli vklady v bankách stále nižšie než pred rokom.
Dobrou správou je, že rast cien na Slovensku začal spomaľovať. Ako informoval Štatistický úrad SR, inflácia v apríli poklesla na hodnotu 13,8 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli 2022. „Koncom roka by mali ceny stúpať ešte miernejšie a tento trend by mal pokračovať aj v roku 2024. Najpomalšie by mali stúpať ceny potravín, tie dokonca môžu aj zlacnieť, tak ako sa to stalo v tomto mesiaci v Česku,“ vysvetľuje Marek Malina.
Podľa neho by v tomto roku mala celoročná inflácia na Slovensku dosiahnuť zhruba 10 %, čo je číslo, v ktorého okolí sa pohybujú aj odhady národnej banky a ďalších finančných inštitúcií. V budúcom roku sa ráta so spomalením na úroveň okolo 5 %. Nízke úrovne inflácie, na aké sme boli zvyknutí v minulosti, nás síce v najbližších rokoch ešte nečakajú, no najhoršie by sme mali už mať za sebou.