Hodnota zlata v posledných týždňoch rastie. Príčiny sú skôr geopolitické ako ekonomické. Investori vnímajú citlivo najmä čerstvý konflikt medzi Izraelom a Hamasom v pásme Gazy. Od začiatku konfliktu v októbri jeho cena výrazne vzrástla a na chvíľu prekročila aj dvojtisícovú hranicu za uncu.
„Zlato zaknihovalo v priebehu októbra vyše sedempercentné zisky, keď sa zo sedemmesačných miním po zhruba 200-dolárovej rely posunulo k dvetisícdolárovej hladine,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Ekonóm upozorňuje na to, že sa tak udialo napriek silnému doláru a ďalšiemu rastu amerických dlhopisových výnosov na viacročné vrcholy.
„Všetky tieto protivetry žltý kov prekonal v dôsledku eskalácie napätia v Izraeli, čo podnietilo útek investorov do bezpečia,“ vysvetľuje S. Pánis.
Keď do toho výbušného kokteilu pridáte pokračujúcu vojnu na Ukrajine a chabé vyhliadky svetovej ekonomiky, nečudo, že dopyt po vzácnom kove je výrazný. Zlato v investičnom svete funguje ako bezpečný prístav pre peniaze v dobách neistoty.
Hranicu 2 100 dolárov zlato tak ľahko neprekoná
Základná otázka pre investorov by mala byť, či je to len dočasný výkyv kvôli vojne v Izraeli alebo dlhodobejší trend, na ktorom by sa dalo zarobiť. Podľa odborníkov na investovanie ďalší vývoj ceny zlata bude závisieť od viacerých faktorov. „Najdôležitejšími bude geopolitická situácia, miera inflácie a vývoj ekonomiky najmä v USA, monetárna politika americkej centrálne banky Fedu, ale tiež množstvo dolárov v obehu,“ vymenúva Marek Malina, analytik Portu.
Kam až môže stúpnuť cena žltého kovu do konca roku, si analytici netrúfajú odhadnúť. „Cena by sa mohla udržať nad hranicou 2 000 dolárov, avšak s prekročením 2 100 dolárov za uncu sa nepočíta,“ tvrdí M. Malina.
Riaditeľ obchodnej siete Epo Invest Martin Zolák tvrdí, že je ťažké robiť akékoľvek odhady, pretože trhy sú vo vysokej geopolitickej nestabilite. „Prípadná eskalácia konfliktu na Blízkom východe na ďalšie krajiny by mohla znamenať opätovné prelomenie hranice 2 000 dolárov, stabilizácia situácie naopak miernu korekciu,“ vraví.
Dlhodobé trendy podľa neho určuje najmä stav a očakávania vývoja v svetovej ekonomike, ktoré v súčasnosti nie sú príliš optimistické. Podľa očakávaní by svetová ekonomika mohla v tomto roku narásť o 2,9 percenta, čo je menej ako vlani. V budúcom roku má byť síce rast vyšší, ale potiahne ho skôr Ázia ako v Európa a USA.
Fed už naznačuje, že skončil s érou dvíhania úrokových sadzieb. Ich prípadné zníženie v budúcom roku by znamenalo impulz pre rast cien akcií a pokles záujmu o zlato. Zatiaľ sa to nedeje, pretože vzácny kov je pod vplyvom geopolitických rizík.
K zníženiu úrokových sadzieb Fedom by mohlo podľa odhadov analytikov dôjsť až v júni 2024. „S výhľadom na zníženie sadzieb by mohol oslabiť dolár a teda potenciálne posilniť zlato,“ vysvetľuje M. Malina. Devalvácia americkej meny je historicky pozitívnym signálom pre zhodnotenie zlata, zvyčajne sa ich cena vyvíja inverzne.
Nákup akcií aj dlhopisov je dobrá voľba
Pre investorov môže byť čoskoro zaujímavejšie nakupovať aj akcie, ale najmä dlhopisy. Akciám sa historicky v čase vysokých úrokových sadzieb nedarí, pretože firmám sa predražuje financovanie a znižujú zisky v dôsledku spomaľujúcej ekonomiky. „S výhľadom na zníženie úrokových sadzieb, by sa im mohlo dariť,“ tvrdí M. Malina.
Znižovanie sadzieb môže priniesť aj „čas dlhopisov“, na ktorý čakajú investori už od začiatku roka. Dlhopisom sa tento rok nedarí, pretože sadzby rástli na vyššie úrovne, ako sa očakávalo. Výnos 10-ročného amerického dlhopisu vystúpil až na päť percent, čo je najviac od roku 2007. S rastom výnosov klesá cena dlhopisov.
„Blížiace sa znižovanie sadzieb bude mať opačný efekt. Výnos sa síce bude znižovať, ale cena dlhopisov by mala rásť,“ vysvetľuje M. Malina. Dlhopisy ako dlhodobý nástroj investovania preferuje aj investičná spoločnosť Pimco vo svojej predpovedi na budúci rok.
Podľa analytikov by investori nemali krátkodobo špekulovať na rast jedného alebo druhého aktíva. Najlepšou investičnou stratégiou je dlhodobé a pravidelné investovanie do diverzifikovaného portfólia, ktoré sa môže skladať z akcií aj dlhopisov. V prípade viac konzervatívnych investorov aj zo zlata.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: