Firmy si neoddýchnu, rok 2024 bude pre ne opäť náročný. Namiesto prepúšťania zamestnancov sa však treba zamerať na znižovanie režijných nákladov firiem. „Firmy často rozmýšľajú krátkodobo. Napríklad len 9 % spoločností si vytvorí dostatočnú kapacitu na to, aby mohli rásť a inovovať pre podporu svojich dlhodobých ambícií,“ hovorí odborník ERA Juraj Janči.
Hoci je prepúšťanie jedným z rýchlych krokov, ako znížiť náklady, firmy by si takéto krátkodobé ciele dávať nemali. Radia to odborníci nadnárodnej spoločnosti Expense Reduction Analysts. ERA patrí už 30. rokov k vedúcim špecialistom v riadení a optimalizácii nákladov firiem a s tým súvisiacich procesov. Rok 2024 bude totiž pre firmy vo svete, ako aj na Slovensku, opäť náročný. Niektoré spoločnosti sa už rozhodli brzdiť kapitálové investície pre rok 2024, zatiaľ čo iné obmedzujú ďalšie oblasti svojho podnikania, no bez toho, aby sa zamýšľali nad dlhodobými dôsledkami. „Napríklad len 9 % spoločností si vytvorí dostatočnú kapacitu na to, aby mohli rásť a inovovať na podporu svojich dlhodobých ambícií,“ upozorňuje Juraj Janči, senior konzultant ERA. Ako podotýka, namiesto krátkodobých cieľov je práve v tomto období dôležité sa držať dlhodobej stratégie. Ak si firma potrebuje „utiahnuť opasok“, má na to iné, oveľa menej bolestivé možnosti.
Ilustračná snímka: pexels.com
Krátkozraké riešenie neznížia náklady v dlhodobom horizonte
„Po takmer štyroch rokoch prispôsobovania sa narušeným podmienkam na podnikateľskom trhu v dôsledku pandémie, následkov inflácie a obáv z recesie sa vedenia firiem snažia zosúladiť rozpočty s pomalším rastom, resp. stagnáciou príjmov. Často sú však náchylní prijímať rýchle a krátkozraké rozhodnutia. Podľa jednej zo štúdii len 43 % spoločností skutočne dosiahne zníženie nákladov v prvom roku, avšak z nich len 11 % dokáže udržať obozretné správanie do tretieho roku,“ konštatuje Juraj Janči. Konečné zlyhanie, ktoré vidíme, tak často podľa neho pramení z neschopnosti firiem držať sa stratégie a dlhodobých plánov a nepodliehať „panike na trhu“.
Rozvoj firmy, nie znižovanie nákladov za každú cenu
To, že sa rast nedostavil, alebo že vonkajšie faktory ovplyvnili zníženie výnosov a zvýšenie nákladov, podľa Juraja Jančiho ešte neznamená, že stratégia firmy nie je správna. „Ak sa vedenia firiem vrhnú do okamžitého znižovania nákladov bez toho, aby si najprv potvrdili, a v prípade potreby upravili stratégiu organizácie, pravdepodobne pošlú svoje spoločnosti do problémov,“ konštatuje. Ak je dlhodobá stratégia firmy v kontraste so súčasnou výkonnosťou a výsledkami, no je stále zdravá, je čas sa o ňu oprieť a hľadať také riešenia, ktoré podporia dlhodobé ciele.
Vzťah medzi infláciou a prepúšťaním
Ako ukazuje analýza ERA, inflácia a prepúšťanie môžu mať na seba navzájom významný vplyv. Prepúšťanie totiž môže viesť k zníženiu výroby a ponuky tovarov a služieb, čo môže zvýšiť dopyt po tovaroch a službách, ktorých je nedostatok. Tento zvýšený dopyt môže zvýšiť ceny týchto tovarov a služieb, čo následne vedie k inflácii. Podobne môže inflácia viesť k vyšším výrobným nákladom spoločností, čo môže mať za následok prijatie opatrení na znižovanie nákladov, ako napríklad prepúšťanie zamestnancov firiem. „Vieme, že keď sa zvyšujú náklady, najjednoduchšie je zvýšiť ceny, prípadne, ak ani to nepomáha, mnohé firmy sa uchýlia k prepúšťaniu zamestnancov. Pred prijatím tohto krátkodobého rozhodnutia by sa však firma mala pozrieť na iné oblasti nákladov, kde by našla úspory a možnosti,“ podotýka Juraj Janči.
Zameranie sa na dodávateľov
„Priemerná firma vynakladá približne 70 % svojich príjmov na dodávateľov. V dnešnom rýchlo sa meniacom svete podnikania však môže byť ťažké zabezpečiť, aby dodávatelia dodávali neustále v súlade s potrebami firmy, a aby sa zároveň optimalizovali náklady,“ konštatuje odborník ERA. Práve prehodnotením a zefektívnením vzťahov s dodávateľmi vie firma zmeniť náklady na dodávateľov, dosiahnuť efektívnosť a úspory, ktoré jej umožnia zmierniť prepúšťanie a opätovne investovať do rastu. „Firmy napríklad často bojujú s prebytkom zásob, najmä so zastaranými či nepredajnými zásobami. Práve možnosti prognózovania a správne stanovenie KPI dokáže zmeniť ich myslenie a nastavenie. Jednému významného výrobcovi v Británii takto ERA v priebehu 3 rokov pomohla znížiť zastarané zásoby v hodnote vyše 4 miliónov libier bez toho, aby zhoršila vzťahy s odberateľmi,“ dodáva Juraj Janči.
Podobne v prípade nedostatočne využívanými skladovými priestormi, kde firma prichádza o zisk z titulu slabej vyťaženosti priestorov, ako aj zvýšiť očakávanú návratnosť investície, sa tieto dajú prenajať či predať sezónnym firmám, prípadne prenajať časť skladu spoločnosti elektronického obchodu, čo by umožnilo zasielanie tovaru priamo spotrebiteľom, a pod.To dokáže ušetriť firme vyše tristotisíc eur. „Mnohé firmy majú prevádzky po celej Európe, či dokonca po celom svete. Často expanziu riešia akvizíciami, no potrebujú aj optimalizovať svoje náklady, čo sa nie vždy deje. Sú však závislé od dodávateľských reťazcov. Aj v tomto prípade je možné hľadať úsporu v celkovej revízii dodávateľského reťazca. Jednej firme sme takto s ohľadom na dlhodobú stratégiu klienta dokázali znížiť jeho výrobnú mapu, čím sme dosiahli čisté úspory vo výške viac ako 900 tisíc eur,“ podotýka.
ERA práve vďaka podrobnej analýze režijných nákladov firmy vie odhaliť skryté možností úspor a nastaviť trvalé optimalizovanie režijných nákladov. A to bez toho, aby bola firma akokoľvek obmedzovaná v činnosti. Samozrejme, základom je ústretovosť a súčinnosť firmy k procesom zmeny.