Keď súdruhovia v roku 1988 rozhodli, že sa v Michalovciach bude stavať nové sídlisko, netušili, že sa čoskoro zmení režim a výstavba sa nedokončí. Sídlisko SNP malo byť obrovské. Socialistickí plánovači počítali s tým, že by tam malo bývať až 40-tisíc ľudí. Napokon v dokončených panelákoch našlo bývanie len niekoľko tisíc ľudí. Nedokončené zostali dva bloky, v ktorých bolo naprojektovaných asi 350 bytov. Potom sa desaťročie diskutovalo o tom, či bloky zbúrať alebo dostavať.
Napriek megalomanským plánom som sídliskom SNP má dnes centrum Zemplína len niečo vyše 35-tisíc obyvateľov, najmä preto, lebo mladí ľudia z mesta odchádzajú alebo sa sťahujú do okolitých dedín. V meste sa totiž veľká výstavba bytov už viac ako 30 rokov nekonala.
To by sa teraz malo zmeniť. Investor na sídlisku SNP plánuje postaviť dve sedempodlažné bytovky so stovkou bytov a 26 apartmánmi. Byty majú byť jedno až štvorizbové. Apartmány budú na posledných dvoch horných podlažiach, ktoré budú kaskádovito ustúpené.
Bývanie Severná
V okolí bytoviek má vzniknúť 168 parkovacích miest, z toho 68 sa bude nachádzať v podzemných garážach. Súčasťou bytoviek budú aj priestory pre retail. V bytoch má byť aj klimatizácia a rekuperácia vzduchu. Developer sľubuje v okolí obytných domov zeleň či detské ihrisko. Celkové náklady na stavbu ešte nešpecifikoval.
„Stavba svojou proporciou a výškou zapadá do urbanistického prostredia existujúceho sídliska SNP, tvoreného prevažne panelovými bytovými domami, ktoré boli vo výstavbe od roku 1988,“ uvádza eseročka Bývanie Severná, v zámere, ktorý podala na schválenie úradom začiatkom decembra.
Názov investora je odvodený od polohy sídliska na severe Michaloviec. Toto mesto má viacero sídlisk, ktoré majú názvy podľa svetových strán. Za eseročkou Bývanie Severná sú dvaja podnikatelia z východného Slovenska, ktorí majú firmy najmä v stavebníctve.
Michalovský Černobyl sa dostaval
Navrhovaná lokalita bola v minulosti evidovaná ako stavebná rezerva na postupné rozširovanie existujúceho sídliska SNP. K tomu došlo až po 33 rokov, odkedy sa dostavala časť sídliska. Po roku 1989 sa výstavba veľkého sídliska utlmila a ostali tam aj nedokončené paneláky, ktoré pripomínali roky mesto duchov.
Majiteľom nedostavaných blokov bolo Okresné stavebné a bytové družstvo a to nemalo peniaze na ich dostavbu. Náklady sa v roku 1999 odhadovali na 160 miliónov korún, čo je 5,3 milióna eur. Byty by vtedy museli stáť okolo milióna korún (33,3 tisíca eur), čo družstevníci označili ako vysokú sumu pre bežných ľudí v Michalovciach. Bloky preto naďalej chátrali. Neskôr sa dostali do rúk súkromníkovi.
Novému majiteľovi sa projekt podarilo dokončiť až v roku 2008 aj to len z polovice, teda jeden blok. Predaj bytov mu však išiel pomaly, lebo na nedokončenom sídlisku chýbala aj základná občianska vybavenosť ako škôlka či škola.
Neskôr projekt kúpil nový majiteľ a plánoval dostavať aj druhý blok, ktorý nazval lákavo Gold Park, písal Trend. Podarilo sa mu dokončiť len 40 bytov a ďalších sľubovaných 143 už nepostavil.
Projekt len premenoval na City Park Straňany, čo je neďaleká časť Michaloviec. Napokon sa blok majiteľovi podarilo dokončiť len nedávno a byty sú na predaj. Majiteľ firmy pomalý postup výstavby vysvetľoval nedostupnými bankovými úvermi a problémami s výkupom pozemkov pod bytovkami.
Medzitým už podľa Korzára o opustených panelákoch vznikol aj dokumentárny film s názvom Michalovský Černobyl. Režisérka odkazovala na ukrajinské mesto, ktoré ostalo opustené po výbuchu jadrovej elektrárne v roku 1986.
Trojizbový byt v tejto lokalite sa dnes predáva za 140-tisíc eur. Ak si to porovnáme s cenou odhadovanou na konci 90. rokov, tak ceny stúpli štvornásobne. Staršie trojizbové byty na iných sídliskách sa dajú kúpiť už za 90-tisíc eur.
Ďalšie projekty sú menšie
Okolo starých panelákov sú dnes voľné polia, na ktorých sa dá výstavba rozširovať smerom na mestskú časť Žabany. Je to zároveň jediná časť mesta, kde sa dá vo veľkom stavať. Iné časti Michaloviec sa rozrastajú skôr cez výstavbu rodinných domov.
Investor tvrdí, že dopyt po bývaní v Michalovciach je veľký. To môže byť pravda, keďže byty sa v meste nestavajú vo veľkom. Pritom je v centre Zemplína niekoľko veľkých firiem, ktoré zamestnávajú stovky ľudí, ako napríklad Syráreň Bel, ktorá vyrába známy syr Karička. V meste je silný aj strojársky priemysel a výroba sanity vo firme Ingema.
Investor odhaduje predpokladaný začiatok výstavby už v apríli budúceho roka. Kedy budú bytovky dokončené, ešte nie je jasné. Je možné, že výstavba bude prebiehať v etapách, čo má vplyv na predpokladaný termín ukončenia výstavby, píše investor.
Okrem spomínaných projektov je na sídlisku SNP dokončený aj ďalší obytný projekt Green Side, ktorý sa začal stavať ešte v roku 2019. Ponúka 41 bytov vo vyššom štandarde. Lokalita má svoje výhody v tom, že je len niekoľko minút chôdze od nákupného centra OC Zemplín, zimného štadióna, mestskej športovej haly a od obchodnému domu Kaufland.
Nové byty sa postavili aj na ulici Špitálskej v širšom centre mesta pri nemocnici. Developer v projekte s názvom R+R rezidence ponúka 68 bytov, z ktorých niektoré už boli postavené v roku 2019 a vlani, posledné majú byť hotové na konci tohto roka. Všetky byty sú už predané.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: