Cestovné poistenie nekryje len zdravotné komplikácie či stratenú batožinu. Bežnou súčasťou tohto produktu je aj poistenie zodpovednosti v zahraničí. Uplatňuje sa vtedy, keď cestujúci spôsobí škodu niekomu inému. Zahŕňa to majetok, zdravie, život a v podstate všetky udalosti, za ktoré poistený zodpovedá.
Senior analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec spresňuje, že ide o poistenie zodpovednosti z občianskeho života. „Môže ísť napríklad o situáciu, pri ktorej poistený spôsobí inej osobe zranenie pri bežnom športe. Veľmi často sa to deje na svahu pri lyžovaní, keď poistený nechtiac narazí do iného lyžiara. Prípadne ide o situácie, keď klient alebo jeho dieťa nedopatrením rozbije napríklad televízor v obchode. Poistenie občianskej zodpovednosti chráni klientov aj v prípade, že spôsobia dopravnú nehodu pri jazde na bicykli,“ vymenúva I. Kahanec.
Poistenie zodpovednosti v zahraničí nekryje úplne všetky škody, ktoré cestovateľ spôsobí. Každá poisťovňa môže mať vo výlukách uvedené prípady, ktoré nepreplatí. Medzi tie základné patria také, ktoré poistený spôsobí blízkej osobe, napríklad niekomu z rodiny. Základná poistka tiež spravidla nekryje škody spôsobené na aute, lodi či lietadle. Poistka tiež nekryje škody na umeleckých dielach, pamiatkach alebo na veciach, ktoré majú zberateľskú hodnotu. Ak by napríklad niekto poškodil obraz v galérii, poisťovňa mu škodu nepreplatí. Vo výlukách môže byť aj špecifické zariadenie hotelov či iných ubytovacích zariadení. Ide napríklad o kúrenie či plynové zariadenie.
Poistenie zodpovednosti v zahraničí
Krytie zodpovednosti býva spravidla už v základe cestovného poistenia, no nemusí to byť tak v každej poisťovni. V takom prípade si ho dovolenkári môžu pripoistiť, alebo si kúpiť rozšírený balík poistenia. Poistenie zodpovednosti v zahraničí pritom samotnú cenu poistky príliš nezvýši. Podľa I. Kahanca ide o pár eur, pričom ich úspora nestojí za to, že by v prípade spôsobenia škody museli klienti uhradiť desiatky až stovky tisíc eur. V prípade lyžiarov cestujúcich do Talianska je toto poistenie dokonca povinné.
Pri výbere poistnej sumy sa odporúča zvoliť si radšej vyššie krytie na úrovni aspoň 100-tisíc eur a viac pri škode na zdraví. Platí to najmä vtedy, keď sa niekto plánuje venovať na dovolenke aj športovej činnosti. Pri týždennej lyžovačke v Taliansku pre dve osoby, môže cestovné poistenie stáť okolo 25 eur. Poistná suma pri zodpovednosti sa pritom v rámci ponuky poisťovní môže výrazne líšiť. Niektoré z nich majú poistnú sumu rozdelenú samostatne pre škody na zdraví a samostatne pre škody na majetku.
Poistné sumy pri škodách na zdraví sa pohybujú od 40-tisíc do 300-tisíc eur. Pri majetkových škodách poistná suma začína na úrovni od 20-tisíc eur do 250-tisíc eur. V niektorých poisťovniach je poistná suma podmienená aj spoluúčasťou dovolenkára. To znamená, že poisťovňa škodu kryje, ale časť nákladov musí zaplatiť aj poistený. Väčšinou ale ide o malé sumy skôr v desiatkach eur.
Príklady na poistenie zodpovednosti v zahraničí:
Príklad 1:
- Lyžovanie vo Švajčiarsku pre dve osoby na 7 dní.
- Cestovné poistenie nezahŕňa poistenie storna.
- Cestovné poistenie zahŕňa poistenie batožiny, úrazy, liečebné náklady a zodpovednosť.
- Najnižšia cena poistenia je 23,17 eura od poisťovne Axa.
- Poistná sumy pre škody na zdraví: 40 000 eur
- Poistná sumy pre škody na majetku: 20 000 eur
Príklad 2:
- Letná dovolenka pre dve osoby na 10 dní v Chorvátsku.
- Cestovné poistenie nezahŕňa poistenie storna.
- Cestovné poistenie zahŕňa poistenie batožiny, úrazy, liečebné náklady a zodpovednosť.
- Najnižšia cena poistenia je 33,10 eura od poisťovne Axa.
- Poistná sumy pre škody na zdraví: 40 000 eur
- Poistná sumy pre škody na majetku: 20 000 eur
Najčastejšie ide o škody v hoteloch
Poisťovne, ktoré oslovil portál Finsider, najčastejšie dostávajú hlásenia o škodách, ktoré dovolenkári spôsobia v hoteloch. Hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Helena Kanderková vymenúva, že najčastejšie musia riešiť napríklad rozbitý sprchový kút či televíziu, zničenú sedačku, koberec či ďalší nábytok. V zimných mesiacoch zase poisťovne riešia zrážky lyžiarov na svahoch. Poškodení si potom nárokujú poškodenie lyžiarskeho výstroja či náhradu škody za úraz. „Jedná sa o pomerne komplikované udalosti s uplatnenými nárokmi náhrad škody v desiatkach tisíc eur,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Union Kristína Baluchová.
Okolnosti škody sú pritom rôzne. Allianz spomína napríklad prípad, keď dovolenkár pred odchodom z hotela kontroloval, či apartmán nechal v poriadku a či tam nič nezabudol. Posuvné balkónové dvere boli ale tak čisté, že do nich narazil, výplň sklenených dverí vypadla a rozbila sa. Škodu poisťovňa plnila z poistenia zodpovednosti. Podobnú nehodu eviduje aj poisťovňa Generali. Jej klientka si pri odchode z hotela zo stojana na kufor brala svoju zbalenú batožinu. Ako sa snažila ťažký kufor zodvihnúť, nechtiac udrela do televízora, ktorý spadol zo skrinky a praskla mu obrazovka. Poisťovňa hotelu zaplatila škodu v sume 400 eur.
V praxi sa objavujú aj prípady, keď je poistné plnenie zamietnuté. Poisťovňa Union spomína napríklad prípad, kedy klientovi, ktorý vykonával činnosť kapitána na požičanej lodi a túto pri manévri v prístave poškodil, nebolo poskytnuté plnenie za opravu lode. Cestovné poistenie v tomto prípade nebolo na podobné škody nastavené. Ako príklad škody, ktorá nebola preplatená, poisťovňa Kooperativa uvádza nahlásenie poškodenia požičaného karavanu. Dojednané poistenie sa totiž nevzťahovalo na veci, ktoré boli požičané či prenajaté.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: