„Bežní investori kupujú akcie firiem, ktoré sa vezú na popularite umelej inteligencie, na riešení obezity a dokonca kupujú aj kryptomeny. To sa mi zdá až šialené,“ hodnotí situáciu na akciových trhoch akciový stratég Saxo bank Peter Garnry.

Uznáva, že napríklad Nvidia je firma, ktorá dokáže dosahovať vysokú návratnosť kapitálu a má vysoké ziskové marže. Otázne je, dokedy si dokáže také zisky udržať, keďže konkurencia na trhu s čipmi je vysoká. Uvádza aj príklad automobilky Tesla, ktorej akcie stratili 50 percent z hodnoty za posledné roky aj pre čínsku konkurenciu. „Preto by som nekupoval akcie Nvidie vo veľkom,“ hovorí v rozhovore pre Finsider.

V rozhovore sa dočítate

  • Čo sa môže stať s akciami technologických firiem
  • Aké problémy majú akcie zelených firiem
  • Ako môžu kryptomeny ohroziť zlato
  • Ceny ktorých komodít by mohli vďaka elektromobilite rásť
  • Či pasívne investovanie predstavuje hrozbu pre akciové trhy

Na začiatku roka ste vo svojom investičnom komentári spomínali, že akciový trh budú ovplyvňovať tri trendy v globálnej ekonomike – zbrojenie, návrat kapitálu do západných krajín a zmeny v logistike. Môžete tieto trendy podrobnejšie vysvetliť?

Znovunaštartovanie zbrojenia je trend, ktorý vidíme v Európe kvôli vojne na Ukrajine. Z minulosti vieme, že keď štáty míňajú viac na zbrane, vedie to k vyššej inflácii. Sťahovanie kapitálu z Číny bude znamenať, že éra lacných tovarov a nízkej inflácie, ktorú sme tu mali dlhé roky, sa skončí. Investori sa tiež boja nechať si všetky zásoby tovarov v Číne. Preto budú fabriky a sklady sťahovať bližšie k svojim hraniciam. V USA sa to už deje a veľa fabrík sa z Číny presťahovalo do Mexika. To všetko môže viesť k tomu, že inflácia sa z ekonomiky nevytratí tak skoro, ako niektorí tvrdia.

Takže aj predpovede niektorých analytikov, že americká centrálna banka (Fed) bude znižovať úrokové sadzby v tomto roku často a rýchlo, nemusia byť správne?

Presne tak. Niektoré predpovede hovorili na začiatku roka, že Fed zníži sadzbu až sedemkrát, teraz už sa očakávajú len tri zníženia. Inflácia sa nespomaľuje tak rýchlo, ako ekonómovia očakávali. Podobne je to v Európe. Navyše sú tu tlaky na zvyšovanie miezd, lebo je na trhu nedostatok pracovnej sily. Tieto tlaky posilňujú infláciu. Bude ťažké ju skrotiť.

V tomto roku ste tiež radili investorom, že by sa nemali spoliehať na vysoký rast akcií veľkých amerických technologických spoločnosti, ktorým sa vlani darilo. Zmenilo sa už v tomto niečo?

Áno, mýlil som sa. Som prekvapený, ako sa im stále darí. Ovládajú americký akciový trh. Predpokladal som, že sú už príliš drahé a pôjdu s cenou dole, ale oni naopak ešte vzrástli za posledné tri mesiace. Napriek tomu ostávam opatrný pri ich ohodnotení. Stále mi to pripomína akciové bubliny z minulosti.

V čom? Len v ich vysokej cene?

Nie, aj v tom, že skoro každý ich akcie chce nakupovať. Dokonca aj moji susedia na ulici, ktorí sa o investovanie nezaujímali, mi hovoria, že nakúpili akcie Nvidia (firma, ktorá vyrába počítačové čipy, pozn. red.) a tešia sa, ako na nich zarábajú. Bežní investori kupujú akcie firiem, ktoré sa vezú na popularite umelej inteligencie, na riešení obezity a dokonca kupujú aj kryptomeny. To sa mi zdá až šialené.

Takže akcie Nvidie sú už predražené?

Je to firma, ktorá dokáže dosahovať vysokú návratnosť kapitálu a má vysoké ziskové marže. Otázne je, dokedy si dokáže také zisky udržať, keďže konkurencia na trhu s čipmi je vysoká. Úspech Nvidie bude záležať na tom, či si dokáže udržať dominantné postavenie na trhu s polovodičmi. Možno to dokáže ešte rok či dva, ale či to udrží aj neskôr, je otázne. Práve kvôli rastúcej konkurencii. Napríklad akcie Tesly mali na konci roku 2021 cenu vyše 400 dolárov a dnes sa predávajú len za 170 dolárov. Nestalo sa tak preto, žeby sa Tesle finančne nedarilo. Ale na trhu sa objavila silná konkurencia v elektroautách z Číny. Ziskové marže Tesly preto klesli výrazne. Preto by som nekupoval akcie Nvidie vo veľkom.

Zlato je víťazom neistoty

Akciám firiem, ktoré podnikajú v zelenej energetike, ako sú solárne či veterné elektrárne, sa vlani nedarilo. Môžu sa spamätať tento rok?

Firmy so zelenou energiou majú dva veľké problémy. Sú veľmi kapitálovo náročné. Ak kapitál nie je lacný, je veľmi ťažko na nich zarobiť. Druhý problém je, že zemný plyn výrazne zlacnel, dokonca aj ten mimo Ruska. Takže veterné elektrárne už nie sú také príťažlivé, ako boli pri jeho vysokej cene v roku 2022. Z dlhodobého hľadiska majú zelené energetické firmy potenciál na rast, ale teraz keď je plyn lacný, tak by som bol pri ich nákupe opatrný a selektívny.

V USA nedávno schválili ETF fondy s kryptomenami. Cena bitcoinu vyletela na nové maximá. Znamená to, že je dobrý čas investovať do kryptomien?

Ak sa obávate, že dolár či iné aktíva vám môžu prerábať, tak tam môžete zaparkovať časť vašich peňazí.

Ak sa bude geopolitická situácia vo svete zhoršovať môže z toho získať zlato?

Zlato je už víťazom tejto neistoty. V posledných mesiacoch posilnilo skoro na 2 200 dolárov za uncu. Ak sa geopolitické napätie bude zvyšovať, bude to bezpečný prístav. Lenže mladí investori považujú aj kryptomeny za bezpečný prístav, lebo na nich nemajú dosah vlády. Takže ak by ste sa mladých investorov spýtali, či by investovali do ETF s kryptomenami alebo do ETF naviazaných na zlato, asi by volili prvú možnosť. A to je zlá správa pre zlato z dlhodobého hľadiska.

Peter Garnry Saxo
Peter Garnry (Foto: Saxo Bank)

Reality nie sú zaujímavé pre investora, ktorý hľadá vysoké výnosy

Aké iné komodity by ste investorom odporučili nakupovať tento rok?

Meď a lítium. Obe sa používajú v batériách pre elektromobily. Hoci ich cena bola doteraz nízka, majú šancu rásť. Aj preto, lebo niektoré bane na meď sa zatvorili, takže jej môže byť na trhu nedostatok.

Realitný sektor na Slovensku od vlaňajška v podstate zamrzol. Sú v tejto situácii aj iné trhy s realitami v Európe? A oplatí sa teraz investovať do nehnuteľností?

Pri investovaní do realít treba byť naozaj selektívny. Na väčšine trhov je návratnosť kapitálu veľmi nízka – okolo dvoch percent ročne. Určite to nie je sektor, ktorý je zaujímavý pre investora, ktorý hľadá vysoké výnosy. Ale napríklad firmy, ktoré vlastnia logistické haly, sú zaujímavejšie ako firmy, ktoré majú kancelárie či rezidenčné nehnuteľnosti.

Na Slovensku máme investičné firmy, ktoré silno obhajujú pasívne investovanie cez fondy. Lenže do týchto fondov prúdia veľké peniaze každý mesiac bez ohľadu na to, ako sa darí firmám, ktoré sú v nich zastúpené. Nemôže to byť v budúcnosti problém?

Máte pravdu v tom, že pasívne investovanie sa stáva mohutným molochom. V USA už objem zdrojov v ETF fondoch predbehol tie v aktívne manažovaných fondoch. Podľa mňa ETF fondy nie sú príčinou toho, že sa teraz akciové trhy správajú čudne. Skôr je problém v tom, že na akciový trh v posledných 15 rokoch vstúpilo veľa nových neskúsených investorov, ktorí sa nesprávajú racionálne. Veľa z nich kupuje len akcie jednej či dvoch firiem, iní kupujú akcie spoločnosti, o ktorých čítali na sociálnych sieťach. Zásadná otázka je, koľko ľudí musí investovať aktívne, aby sa ceny na trhoch vytvárali efektívne? Podľa mňa ich nemusí byť veľa a v ETF fondoch môže byť aj 80 percent všetkých zdrojov investorov. Navyše, v Európe sme v pasívnom investovaní ďaleko za USA.

Peter Garnry

  • je hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: