Uplynulý týždeň sa ukázal ako náročný pre akciové trhy, obzvlášť v Číne, kde pokles na akciovom trhu stiahol nadol aj akcie rozvíjajúcich sa trhov, ktoré stratili 3 %. Zatiaľ čo japonské akcie od začiatku roka vzrástli o 17,4 %, rozvíjajúce sa trhy zaznamenali nárast len o 4,3 %. Akcie v USA a Európe vzrástli približne o 10 %.


(Inzercia)

„Čína je tak aj naďalej príbehom dvoch krokov vpred a jedného späť. Navyše, nové čísla o PMI vo výrobnom sektore a sektore služieb tiež prekvapili negatívne, keď májový PMI vo výrobe dokonca klesol pod 50, čo naznačuje kontrakciu ekonomiky,“ povedal hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry. Sektory komunikácií a verejnoprospešných služieb zaznamenali mierne zisky, zatiaľ čo zdravotná starostlivosť utrpela najväčší pokles o 2,1 %.

Napriek neúspechu zdravotníckeho sektora, jeho očakávané výnosy stále patria medzi najvyššie, predbehnuté iba energetikou. Nasledujú finančný sektor a IT. Naopak, najhoršie očakávané výnosy vykazujú nehnuteľnosti.

Uplynulý týždeň nebol ťažký len pre akcie, ale aj pre oblasť umelej inteligencie. „Investorov negatívne prekvapili výsledky Salesforce a Dell Technologies, ktoré spochybnili, či sa masívne investície do generatívnej umelej inteligencie naozaj premietajú do vyššieho rastu širšieho technologického ekosystému,“ uviedol Peter Garnry.

Tieto výsledky zapadajú do rámca, na ktorý nedávno upozornil generálny riaditeľ a spoluzakladateľ DeepMind, Demis Hassabis. Ten varoval, že generatívna AI zameraná na tvorbu obsahu odvádza pozornosť a zdroje od výskumu v oblasti AI, ktorá bude z dlhodobého hľadiska dôležitá. Laureát Nobelovej ceny Paul Romer tiež varoval pred rizikami spojenými s aktuálnym nadšením z AI, ktoré môže viesť k vytváraniu bublín.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: