Vysoké a Nízke Tatry, Donovaly, Liptov, ale aj Záhorie a myjavské kopanice. Ak máte záujem o chatu v týchto vychytených turistických destináciách na Slovensku, pripravte si tučnú peňaženku. Podľa odborníkov na rekreačné nehnuteľnosti patria luxusné chaty s moderným vybavením v týchto lokalitách medzi najdrahšie na trhu. Populárne sú najmä zruby, luxusné chalety či chaty s veľkým pozemkom.
Naopak za kratší koniec ťahajú víkendové chalupy v pôvodnom stave na samotách, kde nie je dostatok služieb či infraštruktúry, ako je voda či elektrina. Dobrá správa pre záujemcov o víkendové chaty či apartmány je, že ich ceny idú dole oproti covidovým rokom v niektorých lokalitách aj o dvojciferné čísla.
Ceny idú dole, ponuka prevyšuje dopyt
„Rekreačné nehnuteľnosti v atraktívnych lokalitách sú stále populárne, no trh naznačuje potrebu prehodnotenia cien. Potenciálni kupci tak majú možnosť získať tieto nehnuteľnosti za výhodnejších podmienok,“ tvrdí realitná kancelária RE/MAX.
Ceny, za ktoré boli chaty či chalupy nakúpené v covidových rokoch 2021-22, sú dnes podľa realitných odborníkov nereálne. „Aj keď to majitelia a potencionálni predávajúci neradi pripúšťajú, je to fakt, v mnohých lokalitách poklesli ceny o 10 až 15 percent,“ hovorí Mariana Kňazíková z RE/MAX Homecentre, Banská Bystrica.
Táto realitná kancelária predáva rekreačné nehnuteľnosti v atraktívnych lokalitách, ako sú napríklad Donovaly, Staré Hory, Tajov či apartmány na južnej strane Chopku na Trangoške.
Takýto pokles cien však neplatí všade na Slovensku. Potvrdzujú to aj skúsenosti portálu Nehnuteľnosti.sk.
„V súčasnosti evidujeme nárast ponuky a cenový pokles, hoci v rámci celého Slovenska nie až dvojciferný. V prípade rôznych regiónov môžu byť rozdiely väčšie,“ vysvetľuje Michal Pružinský, analytik Nehnuteľnosti.sk.
V niektorých regiónoch sa tiež prejavil zvýšený počet ponúk, čo zvýšilo konkurenciu medzi predávajúcimi a tlačilo ceny nadol.
Sezónny výpredaj?
Realitní experti hovoria, že predaj chát je do značnej miery sezónny biznis, ale pri predaji tiež závisí od lokality a účelu, pre ktorý sú kupované. Chaty v blízkosti lyžiarskych stredísk sa často predávajú v lete a na jeseň, aby boli pripravené a dostupné na zimnú sezónu, keď je záujem o lyžovanie a zimné športy najvyšší.
„Na druhej strane, chaty v záhradkárskych oblastiach, ktoré sú určené prevažne na jarný a letný odpočinok, sa lepšie predávajú pred jarnými mesiacmi,“ hovorí M. Kňazíková.
Podľa nej sa momentálne najlepšie predávajú menšie chaty. Dôvodom je predovšetkým ich cenová dostupnosť. Napríklad záhradné chatky sa pohybujú v cene už od 100 eur za m², zatiaľ čo exkluzívne zrubové chalety v horských oblastiach dosahujú cenu až 4 800 eur za m².
Napríklad novostavba masívneho kanadského zrubu na Donovaloch sa predáva za 850 -tisíc eur. Keďže má plochu 200 m2, cena vychádza na 4 250 za m2. Okrem toho má zrub veľký, až 400 metrový pozemok, z toho zastavaná plocha je 100 m2.
Na porovnanie, menšia záhradná chata (58 m2) v Handlovej sa dá kúpiť aj za 29-tisíc eur. Chata nemá elektrinu a je v pôvodnom stave.
„Väčšie chaty a apartmány, ktoré sú určené na prenajímanie alebo podnikanie, nie sú až tak vyhľadávané. Investície do týchto nehnuteľností sú vyššie a návratnosť môže byť menej istá, zvlášť v období ekonomickej neistoty,“ domnieva sa M. Kňazíková.
Podľa M. Pružinského je najväčší záujem o apartmány v rámci turisticky atraktívnych lokalít, prípadne lyžiarskych stredísk.
Lokalita určuje cenu
Rozdiely v cenách chát sú veľké a odvíjajú sa od lokality. Niektorí ľudia, najmä tí bonitnejší, vyhľadávajú chaty či apartmány v známych a frekventovaných strediskách, kde majú prístup k rôznym aktivitám a službám.
Na druhej strane, je veľká skupina kupujúcich, ktorí preferujú skôr tichšie prostredie, ale s dobrou dostupnosťou do centra diania. V rámci kategórie chát a chalúp je na západnom Slovensku zaujímavé najmä Záhorie a myjavské kopanice. Obe lokality sú v hodinovej dostupnosti autom z Bratislavy.
„Chaty v známych a frekventovaných strediskách, kde je veľa možností na rekreáciu a zábavu, majú vyššie ceny. Naopak, chaty v odľahlých oblastiach s obmedzenou infraštruktúrou a službami sú zvyčajne lacnejšie,“ vysvetľuje M. Kňazíková z RE/MAXu.
Ako rýchlo sa dá predať chata
Predaj chaty či apartmánu závisí od lokality, ale aj od ceny. Chaty v Nízkych alebo Vysokých Tatrách sa rezervujú do mesiaca, ak sú cenovo atraktívne. „Naopak, tie s vyššou cenou alebo menej výhodnými podmienkami sa ponúkajú aj rok,“ hovorí M. Kňazíková.
M. Pružinský priznáva, že momentálne je predaj rekreačných chát spomalený aj z dôvodu drahších hypoték. „Aj v atraktívnejších lokalitách nie je predaj taký jednoduchý. Zároveň sa ceny v určitých rekreačných projektoch vyšplhali na také úrovne, ktoré si dlhšie hľadajú svojho špecifického kupujúceho,“ vysvetľuje. To znamená, že chaty a apartmány sú v lokalitách ako Vysoké Tatry také drahé, že sa ťažko predávajú.
Najdrahšie chaty na trhu sú podľa odborníkov väčšinou v blízkosti známych a vyhľadávaných lyžiarskych, golfových či turistických stredísk. Ide o lokality ako Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Liptov či Donovaly.
Top 10 najdrahších rekreačných nehnuteľnosti na predaj na Slovensku
Kanadský zrub na Donovaloch, 200 m2, 850 – tisíc eur
Horská chata, Donovaly, 230 m2, 650-tisíc eur
Chata Nižné Matejkovo pri Ružomberku,Veľká Fatra, 202 m2, 499 – tisíc eur
Zrubová chata, Nová Lesná pri Vysokých Tatrách, 209 m2, 439 – tisíc eur
Vilka pri jazere v golfovom areáli Penati na Záhorí, 120 m2, 388-tisíc eur
Chalet, Stará Lesná Vysoké Tatry, 122 m2, 374-tisíc eur
Chata Osrblie, 5 izbová, 220 m2, 299 900 tisíc eur
Zrubový dom, Tajov,150 m2, 290-tisíc eur
Zrub na Makove, 156 m2, 260-tisíc eur
Historická chalupa, Šalgočka, 145 m2, 259 900 eur
Pozn.: ceny superdrahých chát sú často neverejné, apartmány sme nebrali do úvahy ako samostatné chaty. Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, RE/Max.sk
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: