Každý majiteľ nehnuteľnosti musí počítať s tým, že mu zo zákona môžu vyplývať isté údržbové povinnosti. Ich dodržiavanie je dôležité aj kvôli poisteniu. Ak niekto ignoruje pravidelné kontroly a nastane poistná udalosť, poisťovňa môže plnenie krátiť alebo úplne zamietnuť. Medzi povinnosti patrí napríklad aj revízia bleskozvodu. Pri rodinných domoch ju musia zariadiť ich majitelia. Pri bytoch to majú na starosti správcovia bytovky.
Riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor hovorí, že existujú dva druhy bleskozvodov – pasívne a aktívne. „Väčšina bleskozvodov na Slovensku je pasívna a má za úlohu zviesť čo najkratším spôsobom blesk do zeme. Aktívny bleskozvod v čase búrky vysiela elektrický náboj, ktorý aktívne privedie blesky k zachytávaču. Ľudovo povedané, priťahuje blesky k sebe, aby ich zviedol do zeme,“ vysvetľuje. To, či nehnuteľnosť musí mať bleskozvod, je podľa neho dané v stavebnom projekte. Existujú aj nehnuteľnosti, ktoré podľa projektu bleskozvod nepotrebujú.
To, akú revíziu a ako často musí byt vykonaná, potom určuje zákon aj vyhlášky. Hovorí o nej napríklad vyhláška ministerstva práce z roku 2009. Bytové a rodinné domy podľa Š. Fajnora musia pri pasívnych bleskozvodoch aspoň raz za rok vykonať vizuálnu kontrolu a každé štyri roky revíziu bleskozvodu. Pri aktívnych bleskozvodoch sa musí robiť vizuálna kontrola raz za dva roky a revízia každé tri roky. Pri verejných budovách ako sú banky, školy či nemocnice sa revízie musia vykonávať častejšie.
Revízia bleskozvodu a poistná udalosť
Akonáhle dôjde k poistnej udalosti týkajúcej sa funkčnosti bleskozvodu, poisťovne požadujú preukázanie dodržania všetkých zákonných povinností zo strany vlastníka. V tomto prípade bude poisťovňa žiadať revíznu správu. Jedinou udalosťou, pri ktorej bude poisťovňu zaujímať dátum poslednej revízie bleskozvodu, je úder blesku. Ten môže spôsobiť požiar alebo poškodenie domu, čo kryje poistenie nehnuteľnosti. Okrem toho by mohol poškodiť aj jeho zariadenie, ktoré zase spadá do poistenia domácnosti. Ak škodu na nehnuteľnosti nespôsobí blesk, ale napríklad voda, poisťovňa nebude skúmať, či mal dom spravenú revíziu bleskozvodu alebo nie.
Ak dom nemá platnú revíznu správu, môže poisťovňa sama rozhodnúť o krátení či zamietnutí plnenia. „V tomto prípade sa poisťovňa neodvoláva na všeobecné poistné podmienky, ale na všeobecnú zákonnú povinnosť, ktorá určuje majiteľovi povinnosť zabezpečiť každé štyri roky kontrolu a revíziu bleskozvodu. Poisťovne všeobecne požadujú dodržiavanie všetkých zákonných povinností zo strany vlastníka a ak ich poruší, môžu to patrične zohľadniť pri plnení,“ tvrdí finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Rozhodnutie poisťovne, či bude plnenie krátiť alebo ho úplne zamietne, podľa M. Búlika závisí od toho, aký dopad na poistnú udalosť malo porušenie daného predpisu. „To znamená, že poisťovňa sa snaží určiť, do akej miery nesplnenie konkrétnej povinnosti spôsobilo poistnú udalosť či zhoršilo jej následky. Napríklad, ak má mať dom podľa kolaudačného rozhodnutia inštalovaný bleskozvod, avšak pri obhliadke po poistnej udalosti sa zistí, že sa na dome vôbec nenachádza, dá sa očakávať úplné zamietnutie poistného plnenia. Ak dom bleskozvod má, avšak posledných napríklad desať rokov nemal robenú revíziu, dá sa očakávať minimálne krátenie poistného plnenia,“ uvádza M. Búlik.
Ako riešia revíziu poisťovne
Poisťovne na slovenskom trhu, ktoré oslovil portál Finsider, postupujú podobným spôsobom, o akom hovoria aj odborníci. Všetky sa zhodujú v tom, že pri poistnej udalosti, ktorú spôsobí zanedbaná revízia bleskozvodu, skôr znižujú poistné plnenie.
Napríklad poisťovňa Union hovorí o znížení poistného plnenia v prípade, keď majiteľ nehnuteľnosti nedodržal legislatívne predpisy a následkom čoho vznikla alebo sa zväčšila škoda. Ak boli revízne správy v nehnuteľnosti pri škode zničené, poisťovňa bude podklady žiadať od osôb, ktoré realizovali samotnú kontrolu. Poisťovňa Uniqa si najprv overuje, či bol bleskozvod uvedený v projektovej dokumentácii. Ak by povinný bol, majiteľ zanedbá revíziu a nastane poistná udalosť, poisťovňa by mohla pristúpiť ku kráteniu plnenia.
Poisťovňu Generali bude zase zaujímať zavinenie a príčinná súvislosť, ktorá viedla k vzniku požiaru. Napríklad, ak zasiahne blesk skolaudovanú nehnuteľnosť, na ktorej mal byť nainštalovaný bleskozvod, ale klient ho na poistenú nehnuteľnosť nenainštaloval, poisťovňa kráti poistné plnenie. Rovnaký postup v Generali platí aj v prípade, ak majiteľ nedoloží revíznu správu o kontrole bleskozvodu.
Allianz – Slovenská poisťovňa pripomína, že každá nehnuteľnosť a domácnosť musí byť aj podľa poistných podmienok udržiavaná a všetky zariadenia v nej musia spĺňať potrebné technické a bezpečnostné normy, vrátane pravidelných kontrol a revízií. V prípade, že blesk spôsobí požiar na nehnuteľnosti, poisťovňa vychádza zo správy hasičov. Ak požiarna správa potvrdí ako jednoznačnú príčinu vzniku požiaru nedostatočne udržiavaný bleskozvod z dôvodu chýbajúcej revízie, v takom prípade má poisťovňa právo znížiť poistné plnenie podľa miery zavinenia neudržiavaným bleskozvodom.
Aj poisťovňa Kooperativa v prípade priameho úderu blesku skúma, či bola vykonaná revízia bleskozvodu. Ak nebola, poisťovňa môže plnenie z poistnej zmluvy znížiť podľa toho, aký vplyv to malo na vznik poistnej udalosti alebo na zväčšenie rozsahu jej následkov. Ak šlo o nepriamy úder blesku, revízie sa neskúmajú. Nepriamy úder blesku spôsobuje prepätie, ktoré môže poškodiť alebo úplne zničiť napríklad elektroniku.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: