Na Slovensku až 77,9 % rodičov pravidelne odkladá peniaze pre svoje deti, pričom najviac z nich s tým začína už od narodenia potomka. Tento trend je výraznejší než v susednom Česku, kde takto šetrí 38,9 % rodičov. Ukazuje to prieskum pre online investičnú platformu Portu, ktorý realizovala agentúra Ipsos.
„Dobrou správou je, že takmer polovica rodičov na Slovensku odkladá svojim deťom už od ich narodenia. Platí totiž univerzálna rada: čím dlhšie deťom odkladáte, tým viac im dokážete ušetriť. A to najmä v prípade, keď odložené peniaze zhodnocujete investovaním,“ hovorí Marek Malina, analytik Portu.
Väčšina slovenských rodičov nemá presne stanovený účel šetrenia. Najčastejšie odkladajú na osamostatnenie sa detí alebo na ich vzdelanie. Sumy, ktoré rodičia odkladajú, sú však zväčša nízke – až 83,8 % opýtaných uviedlo, že mesačne odložia do 60 eur.
Rodičia na Slovensku tiež volia finančné produkty s nízkym zhodnotením, pričom najčastejšie využívajú sporiace účty a investičné životné poistenie.
Zaujímavé je, že zatiaľ čo Slováci sú pri šetrení štedrejší, českí rodičia dávajú svojim deťom viac vreckového – 60,8 % oproti 47,5 % na Slovensku. „Vreckové môže byť dobrým nástrojom, vďaka ktorému sa deti dokážu učiť pracovať s vlastnými peniazmi. Je dobré, ak si zvyknú všetko okamžite neminúť a odložia si niečo aj na neskôr,“ dodáva M. Malina.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: