Centrum Bratislavy je mierne povedané rozkúskované na rôzne námestia. Kým Hlavné námestie je kompaktný historický priestor, Námestie SNP je v podstate dlhá ulica lemovaná budovami z 20. storočia. Na jeho južnom konci je Kamenné námestie, ktoré je len nevyužitým priestorom pred obrovských obchodným domom z čias socializmu. Dnes sa volá opäť Prior, ale v minulosti tam sídlilo aj Tesco.


(Inzercia)

Za týmto obchodným domom je ešte mohutnejší hotel Kyjev tiež z čias socializmu. Obe tieto solitérne budovy sú obklopené priestormi, na ktoré by žiadne hlavné mesto nebolo hrdé. Chodníky sú tam zanedbané, to isté platí aj o niektorých obytných domoch. Zelene je tam málo. Jednoducho, okolie Kamenného námestia nie je príťažlivé na trávenie voľného času, skôr na rýchly prechod chodcov niekam preč.

To by sa mohlo v budúcnosti zmeniť, ale ako ilustruje príklad opravy hotela Kyjev, tak skoro to zrejme nebude. Táto budova sa rokmi zmenila na „retro atrakciu“. Jeho rekonštrukcia sa vlečie už viac ako 20 rokov. Trpí na nerozhodnosť mesta, pamiatkarov, ale aj developera. Nikto poriadne nevie, čo robiť so socialistickou budovou v centre mesta.

Jej  budúcnosť záleží aj na tom, či bude vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Rozhodnutie o tom by mohlo padnúť do konca tohto roka.

Čakanie na výsledok odvolania

Kým majiteľ hotela Kyjev, spoločnosť Lordship, rovnako ako majiteľ OD Prior, spoločnosť Sirs, nie sú z možnosti vyhlásenia svojich nehnuteľnosti za pamiatky nadšení, pamiatkari si nechávajú čas a v minulosti menili svoje rozhodnutia, čo a do akej miery na budovách chrániť.

Obe firmy sa voči skoršiemu rozhodnutiu pamiatkarov z mája roku 2023 odvolali už vlani v lete. Ministerstvo kultúry doteraz nerozhodlo o ich odvolaní.

Lordship sa obáva najmä toho, že pamiatkari pri vyhlásení hotela Kyjev za pamiatku nastavia prísne podmienky ochrany, ktoré výrazne obmedzia a predražia jeho rekonštrukciu. Navyše sa sťažuje, že v období, keď je podaný návrh na vyhlásenie za pamiatku, nemôže vykonávať žiadne práce.

„Už takmer rok a pol trvajúca neistota a legislatívne prekážky nám spôsobujú výrazné finančné straty,“ povedal pre Finsider riaditeľ spoločnosti Lordship Rostislav Novák. Nečinnosť štátnych orgánov developerovi komplikuje aj financovanie rekonštrukcie i rokovania s budúcim prevádzkovateľom ubytovania.

hotel kyjev
Námestie umelcov (Vizualizácia: Lordship)

Plány s hotelom sa menia

Súčasné plány majiteľa hotela Kyjev nepočítajú s jeho demoláciou ani s výraznou zmenou fasády. Lordship tvrdí, že teraz plánuje jeho citlivú rekonštrukciu a revitalizáciu okolia.

V trojuholníku ulíc Rajská – Cintorínska by mohlo vzniknúť nové námestie s dostatkom zelene a infraštruktúrou pre kultúrne akcie. V budove by malo vzniknúť niečo medzi klasickým hotelom a bytmi. Tomu musí byť prispôsobený interiér hotela, ktorý je zastaralý ešte zo 70. rokov. V minulosti developer plánoval v interiéri zachovať niektoré historické prvky.

„Nie je možné obnovu uskutočniť bez modernizácie štandardu zo 70. rokov, ktorý zďaleka nevyhovuje požiadavkám na prevádzku ubytovacích kapacít,“ uviedol vlani developer pre Index.

V minulosti mal Lordship s hotelom Kyjev ambicióznejšie plány. Pôvodne uvažoval aj o jeho zbúraní a postavení vežiaku so 40 poschodiami. Z neho mal byť luxusný hotel. Súčasťou projektu s názvom Centre Plaza, kde mal byť aj hotel, mali byť športoviská, multikino a konferenčné sály.

Pribudnúť mal, na mieste zbúraného Tesca, aj obrovský obchodný dom s nákupnou plochou 60-tisíc štvorcových metrov. Tieto megalomanské plány, po odpore mesta a po príchode finančnej krízy v roku 2008, padli.

Čo žiadajú pamiatkari

Naopak, pamiatkari chcú, aby developer zachoval a obnovil všetky pamiatkovo hodnotné prvky v interiéri hotela (vretenové schodisko, svietidlá), ako aj travertínové dlažby a obklady v exteriéri.

Lordship však tvrdí, že návrh pamiatkarov vyhlásiť budovu hotela za národnú kultúrnu pamiatku je všeobecný. „Očakávali by sme, že pamiatkari s nami budú viesť dialóg a upresnia, čo presne žiadajú zachovať a do čoho zasahovať nemáme. Do takého štádia sme sa však nikdy nedostali,“ uvádza R. Novák.

Navyše developer tvrdí, že pamiatkari vo svojom zdôvodnení uviedli fotografie prvkov, ktoré sa už dávno v objekte nenachádzajú. Podľa R. Nováka by v krajnom prípade mohli pamiatkari žiadať, aby bolo v objekte zachované úplne všetko a aby obnovili aj dávno neexistujúce prvky. „To z prevádzkového ani ekonomického hľadiska nie je reálne, keďže budova by takto nespĺňala normy 21. storočia a skomplikovalo by to jej ďalšie využitie,“ tvrdí R. Novák.

Problém je aj v tom, že pamiatkari svoje rozhodnutie menia. Kým ešte v roku 2013 budovu hotela nepovažovali za pamiatku, o desať rokov svoje rozhodnutie zmenili. Dôvodom vyhlásenia bola ochrana historickej ale aj architektonickej hodnoty hotela. Pamiatkari odmietajú, že by toto rozhodnutie znemožnilo obnovu Kyjeva.

Mesto má s okolitými námestiami veľkého plány

S developermi je v kontakte aj mesto. Hovorca Bratislavy Peter Bubla povedal, že do komunikácie je zapojený aj hlavný architekt mesta. Trojica námestí – Námestie SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenné námestie predstavujú podľa neho spolu s priľahlými verejnými priestormi jeden z najvýznamnejších mestských priestorov centra mesta. „Z tohto hľadiska má mesto záujem na posilnení centrotvorných funkcií územia, najmä jeho zhromažďovacej, ako i pobytovej funkcie a skvalitnení súboru verejných priestorov a zelene, uprednostnení pešej a cyklistickej dopravy, či vytvorení prestupového uzla električiek a trolejbusov,“ vraví P. Bubla

Preferovaným funkčným využitím budov je podľa neho polyfunkčná mestská zástavba, spájajúca funkcie bývania, občianskej mestskej i nadmestskej kultúrno-spoločenskej vybavenosti, cestovného ruchu, obchodu a služieb. „Vo finálnom stave sa na Kamennom námestí počíta s vybudovaním verejného parku so vzrastlou zeleňou nad podzemnou garážou,“ dodal P. Bubla.

Časová os Hotel Kyjev

Hotel Kyjev v čase

Postavil sa Hotel Kyjev s výškou 65 metrov a s 19 podlažiami

1973

Hotel kúpila britská spoločnosť Lordship

2004

Lordship oznamuje svoje plány na zbúranie hotela aj priľahlého obchodného domu a vybudovanie projektu Centre Plaza

2006

Lordship ohlásil, že hotel Kyjev nakoniec nezbúra

2007

Hotel Kyjev sa zatvoril pre straty

2011

Pamiatkový úrad rozhodol, že hotel Kyjev a obchodný dom Prior nebudú pamiatkovo chránené

2013

Prebehla architektonická súťaž na budúcu podobu hotela Kyjev

2018

Tesco predalo obchodný dom žilinskému podnikateľovi Georgeovi Trabelssiemu

2019

Pamiatkari vydali rozhodnutie o vyhlásení hotela Kyjev aj Priora za pamiatky

máj 2023

Lordship aj Sirs sa proti rozhodnutiu odvolali

jún 2023

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)