Rozvíjajúce sa trhy budú v nasledujúcom desaťročí zohrávať rozhodujúcu úlohu v globálnom hospodárskom raste, tvrdí najnovšia správa S&P Global z výskumnej série Look Forward. Podľa S&P bude do roku 2035 práve tieto trhy prispievať 65 % k svetového rastu. Hlavnými faktormi tohto vývoja budú energetická transformácia, integrácia dodávateľských reťazcov a zvyšovanie produktivity práce.

Správa zdôrazňuje, že aj keď demografické trendy, prírodné zdroje, meniace sa obchodné vzťahy a technologické inovácie v oblasti energií a výroby podporia rozvoj týchto trhov, geopolitické napätie, klimatické zmeny a obmedzenia globalizácie môžu predstavovať významné výzvy.

Jedným z kľúčových zistení je, že rozvíjajúce sa trhy, najmä v Ázii – vrátane Číny, Indie, Vietnamu a Filipín – zaznamenajú do roku 2035 priemerný ročný rast HDP vo výške 4,06 %. Tento rast výrazne prekoná rast na vyspelých trhoch, kde sa očakáva priemer 1,59 %. Medzi krajinami, ktoré majú dobré predpoklady pre hospodársky rast, správa vyzdvihuje Malajziu, Brazíliu, Indonéziu a Indiu.

Aj napriek výraznému rastu HDP bude podľa S&P Global rast príjmov na obyvateľa v rozvíjajúcich sa krajinách nerovnomerný. Do roku 2030 sa očakáva, že medián HDP na obyvateľa v najväčších rozvíjajúcich sa trhoch dosiahne len 31 % úrovne rozvinutých trhov.

Väčšina rozvíjajúcich sa krajín bude v najbližších rokoch čeliť nárastu verejného dlhu. Napriek tomu správa zdôrazňuje, že tieto trhy budú menej zraniteľné voči globálnym finančným šokom než v minulosti. Tento optimizmus pramení z nižšieho dlhu v zahraničných menách, zlepšených externých pozícií a efektívnejšej menovej politiky.

Jednou z výziev, ktorým budú tieto trhy čeliť, je konkurencia lacnej pracovnej sily z ešte menej rozvinutých ekonomík, ako aj nárast mechanizácie vo vyspelých krajinách. Investície do automatizácie výroby a zvyšovania zručností pracovnej sily budú kľúčom k ďalšiemu rastu.

Rozvíjajúce sa trhy tiež stoja pred jedinečnou cestou k dekarbonizácii. Očakáva sa, že do roku 2040 rozvinú projekty čistých energetických zdrojov s celkovým objemom takmer 6 000 gigawattov, čo si vyžiada investície vo výške viac ako 5 biliónov dolárov.

„V nadchádzajúcom desaťročí majú rozvíjajúce sa trhy strategickú pozíciu na to, aby stimulovali globálny hospodársky rast prostredníctvom rozširovania svojich domácich trhov a profitovali z reorganizácie dodávateľských reťazcov, obchodu a investícií,“ povedal Yann Le Pallec, šéf globálnych ratingových služieb v S&P Global Ratings.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: