Na Slovensku si ľudia stále viac cenia ochranu majetku než zdravia a života. Podľa štatistík Slovenskej aliancie poisťovní uzavreli obyvatelia Slovenska v roku 2023 viac než 500-tisíc zmlúv na životné poistenie, ale až 2,7 milióna na neživotné poistenie.
„Klienti na Slovensku si ešte stále viac chránia majetok ako svoj vlastný život, hoci život a zdravie sú tým najdôležitejším, čo máme. Ak totiž nie sme zdraví, väčšinou nedokážeme zarábať peniaze a bez peňazí si nedokážeme kúpiť dom, byt či auto, resp. nedokážeme splácať pôžičky,“ uviedla Tünde Ďuričeková, poistná analytička spoločnosti Simplea.
Životné poistenie mnohí často uzatvárajú až v súvislosti s rodinnými zmenami, ako je založenie rodiny či hypotéka. T. Ďuričeková odporúča uzatvoriť ho čo najskôr: „Čím skôr si klienti uzatvoria životné poistenie, tým nižšie je mesačné poistné a väčší rozsah krytia.“ S pribúdajúcim vekom podľa nej narastajú aj riziká, ktoré môžu poistenie výrazne predražiť.
Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť Simplea realizoval minulý rok MindBridge Consulting, vyplýva, že napriek tomu, že 87 % respondentov odporučilo životné poistenie ľuďom s rizikovými povolaniami a 80 % rodičom, stále je na Slovensku až 94 % ľudí bez životného poistenia. „Ak si viac ako 80 % ľudí uvedomuje možné riziká a dôležitosť chránenia seba a svojich blízkych pred nimi, ako je možné, že na Slovensku je stále 50 % ľudí bez životného poistenia?“ pýta sa T. Ďuričeková.
Kľúčové je podľa nej správne nastavenie rozsahu krytia. Nesprávne parametre môžu viesť k nedostatočnému poistnému plneniu, čo môže v prípade nečakaných udalostí ohroziť rodinný rozpočet. Každý by si mal preto pravidelne nechať kontrolovať svoje poistné zmluvy, či sú ešte aktuálne a dostatočné.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: