Stále častejšie môžu spotrebitelia naraziť na rozličné ponuky odložených platieb, rozložených platieb či nákupov na splátky. Že ide o formu spotrebiteľského úveru nemusí byť každému spotrebiteľovi úplne jasné. Upozornila na to česká spotrebiteľská organizácia dTest.

Podľa zákona pojem spotrebiteľský úver zahŕňa nielen úver samotný, ale aj peňažnú pôžičku, odloženú platbu alebo inú obdobnú finančnú pomoc poskytnutú spotrebiteľovi. Zákonná úprava spotrebiteľského úveru sa preto uplatňuje aj na odložené platby, rozložené platby či nákupy na splátky. Ich obsahom je totiž úver vo výške kúpnej ceny tovaru či hodnoty nákupu, ktorú si spotrebiteľ berie od predávajúceho či banky.

Spotrebiteľ má povinnosť úver splácať v dohodnutých splátkach a zaplatiť úroky alebo iné poplatky. Rovnako ako pri klasickom úvere spotrebiteľovi hrozí sankcia, ak včas nezaplatí splátky. Keď spotrebiteľ nedisponuje dostatkom peňazí ani na úhradu splátky, môže mu vzniknúť povinnosť zaplatiť navyše ešte zmluvnú pokutu, úroky z omeškania či náklady na výzvu na zaplatenie. Niekedy môže dôjsť aj k zosplatneniu dlhu, v takom prípade je od spotrebiteľa požadované, aby namiesto jednotlivých splátok splatil celý dlh ihneď.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: