Schválila vám banka hypotéku, no zatiaľ ste nedostali peniaze? Pokiaľ nezačne fungovať kataster, ani ich nedostanete.

Banky pri hypotékach vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou. Dlžník tak musí zriadiť záložné právo v prospech banky. Toto záložné právo sa zapisuje v katastri. Zvyčajne to funguje tak, že klient prinesie na kataster návrh na vklad záložného práva. Nasledujúci deň sa v liste vlastníctva objaví plomba, ktorá signalizuje, že klient už podal návrh na vklad záložného práva v prospech banky. Na základe tejto plomby a potvrdeného návrhu na vklad banka pošle klientovi peniaze.

Keďže kataster nefunguje, nie je možné podávať ani návrhy na vklad záložného práva. Banky preto nemôžu posielať peniaze. „Aktuálne stále prijímame žiadosti o úver, rovnako tak vieme úvery schvaľovať. Vzhľadom na nefunkčnosť katastra však nie je možné, aby sa úvery čerpali. Čakáme na to, ako sa k situácii postaví kataster a aké riešenie prinesie pre ľudí,“ povedala PR špecialistka Slovenskej sporiteľne Katarína Ragáčová. Podobne sa vyjadrili aj ďalšie oslovené banky.

Hovorca VÚB banky Dominik Miša vraví, že ak bude výpadok trvať dlhšie, môžu mať ľudia problémy z neplnenia ich záväzkov, ktoré majú v kúpno-predajných zmluvách. V nich sa napríklad kupujúci zaväzuje, do kedy pošle peniaze.

Problémy so schvaľovaním hypoték

Riaditeľ divízie úverov, stavebného sporenia a leasingu spoločnosti Finportal Adrián Luterán potvrdil, že aktuálna situácia na katastrálnom úrade má vplyv na dostupnosť hypotekárnych úverov. Nejde pritom len o ich čerpanie. „Banky budú mať problémy so schvaľovaním úverov, pretože nebudú môcť skontrolovať vlastníctvo a ťarchy na nehnuteľnostiach.“

Problém môže byť podľa neho aj s vypracovaním znaleckých posudkov, nakoľko znalci pracujú s údajmi z katastra a do znaleckých posudkov dávajú dokumenty z katastra. „Taktiež sa predĺži výmaz záložných práv na splatených hypotékach, dôjde k nedodržaniu lehôt uvedených v kúpnych zmluvách na nehnuteľnosti, za nedodržanie ktorých hrozia klientom sankcie vyplývajúce zo zmlúv,“ vraví A. Luterán.

Do problémov sa môžu dostať aj tí klienti, ktorí už úver majú. Po načerpaní úveru je totiž potrebné do stanoveného termínu doniesť do banky dokumenty potvrdzujúce splnenie účelu úveru. V prípade hypotéky ide o list vlastníctva. Za nesplnenie týchto podmienok môžu hroziť sankcie od banky. „Zároveň v niektorých bankách klient do doby ich nesplnenia platí len úroky, nie aj istinu,“ tvrdí A. Luterán.

Blokované sú podľa neho aj peniaze, ktoré sú napríklad v úschove u notára alebo na vinkulačných účtoch v bankách. Vo väčšine prípadov je uvoľnenie týchto financií podmienené predložením čistého listu vlastníctva.

Nefungujúci kataster môže ovplyvniť aj samotnú konzultáciu s finančným sprostredkovateľom. Ak klient nemá aspoň starší list vlastníctva nehnuteľnosti, o ktorú má záujem, nie je možné podľa A. Luterána z Finportalu vôbec posúdiť, či táto nehnuteľnosť je určená na bývanie a či môže byť financovaná prostredníctvom hypotéky.

Zatiaľ podľa neho len jedna z bánk poslala usmernenie k aktuálnemu stavu. Hypotéku schváli aj v prípade, ak klient predloží aspoň starší list vlastníctva, ktorý nemá viac ako desať rokov. Dôležité je, aby sa údaje na tomto liste vlastníctva zhodovali s tými, ktoré si banka sťahuje z databázy CRIF. V prípade, ak sa tieto údaje nebudú zhodovať, žiadosť bude možné podať až po sprístupnení štandardných údajov z katastra. Aj v prípade, že banka úver schváli, jeho čerpanie bude možné až po spustení katastra.

Útočníci požadujú za sprístupnenie údajov milióny

Systémy katastra nefungujú od nedele 5. januára. Portál Finsider ako prvý v pondelok 6. januára informoval, že kataster čelí kybernetickému útoku. Ministerstvo vnútra napriek tomu uviedlo, že v utorok zostanú katastrálne úrady zatvorené vzhľadom „na nevyhnutné úpravy informačných systémov.“ To, že ide o kybernetický útok, ministerstvo potvrdilo až v stredu večer. Podľa informácií portálu Živé.sk ide o ransomvérový útok a hackeri si pýtajú za sprístupnenie údajov sedemmiestnu sumu v dolároch.

Do kedy zostanú katastrálne úrady zatvorené, zatiaľ nie je jasné. Dnes vedenie Úradu geodézie, kartografie a katastra uviedlo, že všetky údaje sú zálohované. „Vzhľadom na to, že úrad má niekoľkovrstvové zálohy, tak je schopný obnoviť dáta na poskytovanie kritických služieb zo sekundárnych záloh. Tieto sa ale v súčasnosti musia zabezpečiť, skontrolovať, identifikovať, či je zabezpečená integrita. Až potom bude možné ich obnoviť a dať do prevádzky,“ povedal podľa TASR člen tímu na riešenie bezpečnostných incidentov Lukáš Hlavička.

Znepokojenie nad súčasnou situáciou dnes vyjadrila aj Slovenská banková asociácia (SBA), keďže odstavenie systémov katastra má dopady na klientov bánk, finančný sektor ako taký, a aj na majetkové a finančné transakcie v krajine. SBA sa preto listom obrátila na katastrálny úrad s tým, aby jej predložil odhad časového rámca, v ktorom očakáva obnovu plnej funkčnosti systémov v plnej kvalite údajov. Ak by mal výpadok systémov trvať dlhšie, SBA žiada katastrálny úrad, aby prijal dočasné opatrenia, ktoré by umožnili vykonávanie aspoň obmedzených úkonov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: