Prima banka dlhodobo razí cestu jednoduchosti. V ponuke nemá príliš veľa produktov, hypotéky schvaľuje automat a celá jej ponuka je koncipovaná tak, aby v pobočkách vedel každý pracovník obslúžiť klienta s akoukoľvek požiadavkou. V ponuke tejto banky preto chýbajú zložitejšie produkty. Nemá napríklad kreditné karty a doteraz neponúkala ani investičné produkty. To sa odo dnes zmení.

Prima banka neponúkne podielové fondy či ETF, ale svojim klientom sprístupní možnosť investovania do dlhopisov. Túto možnosť už avizovala skôr v mobilnej aplikácii. Svojich zákazníkov vyzývala, aby vyplnili investičný dotazník a mohli tak byť medzi prvými, ktorí budú môcť investovať.

Hovorkyňa Prima banky Eva Čonková pre Finsider potvrdila, že predaj začne 24. apríla. „Pôjde o podnikové dlhopisy investičnej skupiny Penta,“ vraví. Konkrétne bude Prima banka predávať dlhopisy Penta Public EUR VIII/2025 s ročným výnosom 5,8 percenta. Dlhopisy sú splatné o tri roky. „Vzhľadom k tomu, že ide o našu prvú emisiu, nákup je možné zrealizovať so zvýhodneným poplatkom 0,20 % z objemu investície,“ hovorí E. Čonková. Minimálna výška poplatku je stanovená na 20 eur.

Podľa E. Čonkovej bol primárnym dôvodom, prečo banka ponúkne dlhopisy, dopyt klientov „po tomto type produktu s atraktívnym fixným výnosom v dobe klesajúcich úrokových sadzieb a vyššej miery inflácie.“

Záujem ľudí o dlhopisy sa ukázal v marci, keď päť bánk spustilo predaj štátnych dlhopisov pre ľudí. Celá emisia v hodnote 500 miliónov eur sa vypredala v priebehu niekoľkých dní. Prima banka sa vtedy na predaji dlhopisov nezúčastnila. Teraz bude podnikové dlhopisy skupiny predávať prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Čo sú podnikové dlhopisy?

Podnikové dlhopisy predstavujú jeden zo spôsobov, ako si firmy požičiavajú peniaze od ľudí či inštitúcií mimo bánk. Keď si kúpite takýto dlhopis, v podstate poskytujete konkrétnej spoločnosti pôžičku. Firma sa vám za to zaviaže pravidelne vyplácať vopred stanovený úrok – zvyčajne raz za polrok alebo raz ročne – a na konci dohodnutej lehoty vám vráti celú požičanú sumu, teda nominálnu hodnotu dlhopisu.

Prečo to firma robí? Potrebuje financovať nové projekty, rozšírenie výroby či splatenie starších úverov a nechce alebo nemôže získať úver v banke. Vydaním dlhopisov si peniaze „požičia“ priamo od investorov, pričom podmienky – výšku úroku a dĺžku splatnosti – stanoví v emisných podmienkach.

Pre investorov je podnikový dlhopis zaujímavý najmä fixným príjmom z úrokov. Zároveň však treba myslieť na riziko: ak sa firme nebude dariť, môže mať problém úrok vyplatiť alebo vrátiť istinu. Preto je dôležité skontrolovať finančné zdravie emitenta a podmienky emisie. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší úrok dlhopis ponúka, tým vyššie riziko nesie.

Stručne povedané: Nákupom podnikového dlhopisu poskytujete firme pôžičku, za ktorú získate pravidelný úrok, a po uplynutí splatnosti dostanete späť celú sumu, pokiaľ firma svoje záväzky dodrží. Na rozdiel od akcií však nedostávate podiel na zisku ani hlasovacie práva, len zmluvný prísľub vrátenia peňazí v stanovenom termíne.

Firma požičiava peniaze ďalším spoločnostiam z rovnakej skupiny

Emitentom dlhopisu, teda firmou, ktorej investori požičajú peniaze, je spoločnosť Penta Funding Public II. Ide o spoločnosť z finančnej skupiny Penta, do ktorej patrí aj Prima banka. Na tento potenciálny konflikt záujmov upozorňuje aj informačná karta dlhopisu.

Jedinou činnosťou spoločnosti Penta Funding Public II je vydávanie podnikových dlhopisov a poskytovanie získaných prostriedkov iným spoločnostiam v rámci skupiny Penta. Podľa informačnej karty dlhopisu za splatenie dlhopisov ručí len svojím majetkom. „Schopnosť emitenta splniť si záväzky voči investorom závisí od schopnosti jeho dlžníkov v skupine Penta splácať úvery. Investícia nie je poistená ani chránená žiadnym garančným mechanizmom,“ píše sa v informačnej karte.

Táto firma požičia peniaze z predaných dlhopisov iným spoločnostiam v rámci skupiny Penta. Tieto firmy jej úvery budú splácať a z týchto splátok by mala spoločnosť investorom vyplácať ich výnosy a na konci splatiť aj menovitú hodnotu dlhopisov. „Schopnosť emitenta plniť si svoje záväzky preto závisí od platobnej schopnosti subjektov zo skupiny Penta, ktorým boli výnosy z emisie poskytnuté formou úveru,“ uvádza sa v informačnej karte k dlhopisu.

Minimálne treba investovať 5-tisíc eur

Dlhopisy, ktoré bude predávať Prima banka, nie sú obchodované na burze a nie sú likvidné. To znamená, že ich predčasný predaj môže byť obmedzený alebo nemožný. Investori by tak mali počítať s tým, že k svojim peniazom sa nemusia dostať skôr ako o tri roky, keď budú tieto dlhopisy splatné.

Investori by v prvom roku mali dostávať výnos každé tri mesiace a od druhého roku by im mal byť vyplácaný raz za polrok – vždy 24. októbra a 24. apríla. Hodnota jedného dlhopisu je tisíc eur, no minimálna výška investície je stanovaná na 5-tisíc eur. Celkovo si firma plánuje prostredníctvom týchto dlhopisov požičať päť miliónov eur.

Podľa údajov zverejnených v Registri účtovných závierok mala firma Penta Funding Public II na konci minulého roku záväzky na úrovni takmer 318 miliónov eur, z tohto tvorili vydané dlhopisy 231 miliónov eur. Celkový majetok firmy bol na úrovni 355 miliónov eur. Z toho takmer 263 miliónov tvorili pôžičky, ktoré firma poskytla prepojeným účtovným jednotkám. Ďalších 87 miliónov tvorili krátkodobé pohľadávky voči prepojeným účtovným jednotkám. V roku 2025 by mala firma splatiť dlhopisy v celkovej hodnote 86 miliónov eur.

NBS podnikové dlhopisy viackrát kritizovala

Národná banka Slovenska (NBS) viackrát vyjadrila znepokojenie nad tým, že do podnikových dlhopisov často investujú aj ľudia, ktorí takto riskujú svoje celoživotné úspory. V roku 2021 vydala takzvaný dohľadový benchmark, ktorého cieľom bolo lepšie vysvetliť existujúce pravidlá.

NBS vtedy tvrdila, že majiteľom dlhopisov nemusí pomôcť ani to, keď sa za ich vyplatenie niekto ručí. Ručiteľmi sú totiž často firmy, ktoré patria do rovnakej skupiny ako spoločnosť, ktorá dlhopis vydala. „Dôsledkom takto nastaveného obchodného modelu je skutočnosť, že ak nastanú komplikácie na strane emitenta, ktoré súvisia s jeho schopnosťou plniť si záväzky, negatívny dopad je spravidla prítomný aj na strane ručiteľa, čo v danom prípade nepriaznivo ovplyvňuje samotný princíp ručenia,“ uviedla NBS.

Centrálna banka označila za problém aj to, že pri väčšine dlhopisov neexistuje likvidný sekundárny trh, na ktorom by ich majitelia mohli odpredať pred termínom splatnosti. „V dôsledku toho hrozí riziko, že retailoví klienti sa ocitnú v situácii, kedy budú čeliť možnosti odpredať podnikový dlhopis za zlomok ceny jeho obstarania, alebo ho nebudú schopní predať vôbec. S komplexnosťou podnikového dlhopisu súvisí aj problematika transparentnosti oceňovania podnikových dlhopisov, ktorej posúdenie spravidla nie je v možnostiach a schopnostiach retailového klienta,“ uviedla NBS v dohľadovom benchmarku.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: