Výsledky zo záveru roka 2022 ukazujú optimizmus: medziročný rast príjmov o 25 % a zásadný rast počtu ciest sa môžu pretaviť do rastu akcií.
Pred pandémiou zažívala rýchly rast a úspech, no po zavedení cestovných obmedzení sa dostala do problémov. Online platforma Airbnb však nabrala druhý dych, čo sa prejavuje aj v oživení hodnoty jej akcií.
Postupný návrat Airbnb do obdobia rastu
Spoločnosť Airbnb prevádzkuje online platformu, cez ktorú sprostredkováva ubytovanie v približne 220 krajinách a regiónoch sveta. Po doznení pandémie sa nachádza v dobrej pozícii, z ktorej môže opätovne naštartovať rast a vývoj v oblasti cestovného ruchu. Spolieha sa pri tom na gig ekonomiku, ktorá je typická prevahou krátkodobých zmlúv alebo práce na voľnej nohe na rozdiel od trvalých pracovných miest. V roku 2023 očakáva nárast počtu zamestnancov v rozmedzí 2 % až 4 % v porovnaní s nárastom na úrovni 11 % v predošlom roku.
Spoločnosť sa z pandémie a reštrikcií s ňou spojených spamätala veľmi dobre a v roku 2022 zaznamenala rekordný štvrtý kvartál, keď jej príjmy medziročne rástli o 24 % na 1,9 miliardy dolárov. Na úspechu sa podpísal zvýšený počet pobytov a tiež zážitkových služieb, ktoré Airbnb poskytuje nad rámec ubytovania.
Cezhraničné cesty v 4. štvrťroku 2022 medziročne vzrástli o 49 %, pričom globálne najvýraznejší rast zaznamenal ázijsko-tichomorský región. Celkový počet inzerovaných ponúk na Airbnb dosiahol 6,6 milióna s tým, že sa na platforme nachádzalo o 900-tisíc ponúk viac ako vlani. K zisku prispelo aj zrušenie opatrenia, ktorým počas pandémie Airbnb garantovalo plnú refundáciu ubytovania.
Akcie Airbnb sú v súčasnosti pomerne stabilné
Na burzu vstúpila spoločnosť 10. decembra 2020 a v prvý obchodný deň dosiahla 112-percentný nárast ceny akcií. Upisovacia cena akcií bola 68 USD a po spustení obchodovania sa vyšplhala na 149 USD. Počas ďalšieho polroka sa akcie dostali cez hranicu 200 eur, avšak následne klesali. Od marca do júna 2022 akcie stratili takmer polovicu hodnoty až po 90 dolárov. Momentálne sa akcie obchodujú okolo úrovne 118 USD za akciu. Podľa analytikov by mohla mať Airbnb mediánovú cieľovú hodnotu 142 USD, s vysokým odhadom 165 USD a nízkym 98 USD. Tento odhad je o 19,91% vyšší oproti poslednej predpokladanej hodnote.
Na budúcu hodnotu akcií spoločnosti by mohol mať vplyv aj prudký nárast cien nehnuteľností z posledných dvoch rokov. Aj keď sa popri rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb rast cien realít spomalil, nič to nemení na fakte, že ubytovanie sa stalo v posledných mesiacoch nákladnou položkou. Práve z toho by mohla profitovať platforma Airbnb. Je totiž reálny predpoklad, že cestujúci budú v roku 2023 vyhľadávať ubytovanie za nižšiu cenu vo výraznejšej snahe ušetriť.
Zaujímavé oživenie v portfóliu
Napriek viacerým právnym sporom Airbnb v porovnaní s inými vysoko cenenými technologickými platformami v roku 2022 výrazne neutrpela. Už dlhšie uvažuje o spustení platieb v kryptomenách, ktoré si vypýtali užívatelia na Twitteri či implementácii umelej inteligencie. CEO spoločnosti Brian Chesky si myslí, že práve umelá inteligencia pomôže lepšie spracovať osobné údaje používateľov. Tiež pripustil, že môže zlepšiť monetizáciu služieb spoločnosti, avšak podrobnosti šéf Airbnb nešpecifikoval.
Všeobecne sa očakáva, že sa akcie Airbnb sa tento rok udržia na stabilnej úrovni a je nepravdepodobné, že by v súčasnom nastavení mali klesať. Keďže spoločnosť už nečelí takej veľkej prekážke, akou bola pandémia COVID-19 v uplynulých troch rokoch, nič jej nebráni sa rýchlo rozvíjať. V kombinácii s technologickými vylepšeniami preto môže Airbnb skrývať slušný rastový potenciál.
Komentár analytika spoločnosti InvestaGO Matúša Mahúta