Minulý víkend zasiahli svet správy o teroristických útokoch v Izraeli. Ten takmer okamžite odpovedal náletmi na Pásmo Gazy, pri ktorých sa využívali vrtuľníky či stíhačky. Tie samozrejme musí niekto vyrábať a znova sa teda otvára otázka, ako bude tento vývoj vplývať na akcie zbrojárskych spoločností. Po dlhšej dobe bola táto téma na stole po začiatku vojny na Ukrajine ktorá ukázala, že najmä európske spoločnosti musia navýšiť svoje výdavky na zbrojenie. Možno sa to nezdá, ale posledné dekády svet ťažil z veľmi vysokej mierovej dividendy.
Zjednodušene povedané, čím menej výdavkov putuje zo strany štátu na obranu, tým viac prostriedkov môže putovať do produktívnejších sektorov – vzdelávania, zdravotníctva a inde. Jednoznačne najviac do obrany investuje USA, kde sa výdavky pohybujú na úrovni vyše 800 miliárd USD ročne. To momentálne predstavuje zhruba 3 % ich HDP. Počas vojny v Iraku však USA dávali na obranu až zhruba 5 % HDP a počas vietnamskej vojny dokonca až okolo 10 %, viď. obrázok. Mierová dividenda je ale teraz minulosťou a mnoho ľudí teda zaujíma, kto bude z rastúceho počtu konfliktov a zvyšovania výdavkov na obranu ťažiť.
Poďme sa najskôr pozrieť na to, ako sa darilo akciám zbrojárskych spoločností od začiatku minulého roka, odkedy začala vojna na Ukrajine. Do porovnanie sme pripravili akcie troch zrejme najznámejších amerických spoločností. Najväčšou z nich je Lockheed Martin, okrem neho môžete vidieť Raytheon Technologies, Northrop Grumann a do porovnania sme pridali aj jednu európsku spoločnosť – nemecký Rheinmetall.
Na grafe môžeme vidieť, že sa spoločnostiam od začiatku minulého roka darilo. Akcie Lockheedu pridali 28 %, Northorpu 27 % a Rheinmetallu dokonca 227 %. Jedinou výnimkou je Raytheon, ktorému sa ale tiež ešte pred časom darilo dobre, avšak objavili sa problémy s ich prúdovými motormi a hrozí, že ich opravy a kompenzácia nákladov zákazníkom budú pre firmu vysoko nákladové. Výkonnosť akcií za dané obdobie si môžete pozrieť na obrázku dole.
Všeobecne teda môžeme povedať, že akciám zbrojárov sa darí a ťažia z aktuálnej situácie. Jedna vec je však aktuálna krátkodobá situácia, druhá je však realita. Treba si totiž uvedomiť, že veľká časť zvýšených výdavkov štátov bude na nákup pokročilých a sofistikovaných zbraní, systémov, tankov a letectva.
To, že ide o naozaj high tech výrobu spôsobuje, že nie je možné z mesiaca na mesiac navýšiť produkciu. Inak povedané, ak nejaká firma vyrába ročne 100 sofistikovaných stíhačiek, tak na druhý rok ich nebude vyrábať 150, lebo nie je jednoducho možné krátkodobo navýšiť takto výrobnú kapacitu a zohnať ľudí, ktorí by boli schopní takejto práce. Pre firmy je teda aktuálna situácia samozrejme pozitívna, avšak nie krátkodobo, ale skôr výhľadovo a dlhodobo pri postupnom navyšovaní kapacít. Poďme sa pozrieť napríklad na najväčšiu zbrojársku spoločnosť na svete, Lockheed Martin.
Lockheed Martin
Vojna na Ukrajine a aj situácia v Izraeli sú pre Lockheed veľmi dobrou reklamou. Firma totiž stojí napríkald za systémom HIMARS či Javelin, ale aj za stíhačkami F-35, ktoré teraz vo veľkom objednáva veľké množstvo krajín v rámci EU. Tieto stíhačky pri náletoch používa aj Izrael a mnoho zbraní od tejto spoločnosti ukázalo svoje kvality. Aj z tohto dôvodu je Lockheed Martin zrejme najobľúbenejšou zbrojárskou spoločnosťou z hľadiska investovania. Poďme sa teda na ňu bližšie pozrieť. Za minulý rok firma dosiahla tržby 67 miliárd USD a zisk bol 7,8 miliardy.
To, že je aktuálna situácia výhľadovo pre Lockheed Martin pozitívna potvrdzuje aj rastúci objem nevybavených objednávok, ktoré sú aktuálne na úrovni 158 miliárd USD. Ak by aj objednávky pre firmu z roka na rok zmizli, Lockheed má čo robiť na najbližšieho 2,5 roka. Spoločnosť podniká v štyroch oblastiach. Ide o stíhačky a letectvo, raketové a letecký systémy, radarové systémy a riadenie boja a posledným segmentom je vesmír. Pozitívne je, že všetky segmenty firmy sú stabilné a generujú zisky.
Výsledky
Ako sme si už spomínali, akcie zbrojárskych spoločností sú momentálne v pozornosti investorov a to viac bude zaujímavé najbližšie zverejnenie hospodárskych výsledkov za posledný kvartál, ktoré prebehnú už začiatkom budúceho týždňa. Výsledky asi žiadne veľké prekvapenie neprinesú, čísla Lockheedu sú veľmi dobre predvídateľné, keďže zbrojárske zákazky sú na dlhé roky či dokonca desaťročia, zaujímavé bude ale sledovať objem nových objednávok a prípadne iné nové sprievodné informácie. Výsledky XTB spracováva aj vo forme videií a inak tomu nebude ani tentokrát a video nájdete v tomto Playliste.