Inflácia v Eurozóne podľa predbežných údajov Eurostatu aj v júli poklesla. Cenový rast meraný harmonizovaným indexom v júli medziročne spomalil na 5,3% po tom, čo v júni ceny rástli o 5,5%. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny poklesli (!) o -0,1%.
Už niekoľko mesiacov spomaľuje potravinová inflácia a to tak pri spracovaných ako aj nespracovaných potravinách. Taktiež ceny energií medziročne klesajú. Zrýchlila sa cenová dynamika sektoru služieb z júnových 5,4% na 5,6% v júli. Toto je možno jediný problematický bod a ECB ho bude spolu s tempom poklesu celkovej inflácie ako aj jej jadrovej zložky celkom iste pozorne vyhodnocovať. Môže to však znamenať, že sa blížime ku koncu tohto cyklu zvyšovania úrokových sadzieb (ak už nie sme na jeho konci).
Na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny v júli poklesli o -0,3% (!). Celkovo ide už o druhý medzimesačný pokles v tomto roku. V máji ceny klesli medzimesačne o -0,1%. Zaslúži si to pozornosť, pretože predtým sme naposledy zaznamenali medzimesačný pokles cien v decembri 2020. Medziročná harmonizovaná inflácia spomalila z 11,3% na 10,2% a viac menej v súlade s očakávaniami postupne klesá na jednociferné úrovne, kam sa môže dostať už nasledujúci mesiac.
Je síce pravda, že teraz je asi druhý mesiac po sebe najvyššia v Eurozóne, ale to je dané najmä tým čo infláciu v Európe ťahá a rôznym prístupom krajín s kompenzovaním cien energií pre domácnosti ako aj ich načasovaním. Napríklad pred rokom bola inflácia v Pobaltí v porovnaní so Slovenskom takmer dvojnásobná. No a bázický efekt tiež prispieva k rôznej dynamike spomaľovania celkovej inflácie v niektorých krajinách.
Celkovo je inflácia v strednej a východnej časti EÚ dočasne vyššia (v porovnaní so skoršími členmi EÚ) vzhľadom na váhu potravín a energií v ich spotrebnom koši. V tomto balíku krajín Slovensko nejako nevyčnieva, čo by mali potvrdiť aj ďalšie čísla za zvyšok EÚ (publikované postupne neskôr). Na ilustráciu: napríklad v júni bola harmonizovaná inflácia na Slovensku, v Poľsku a v Česku okolo 11%. Z regiónu V4 vyčnievalo iba Maďarsko s takmer 20% harmonizovanou júnovou infláciou.
Potravinová inflácia tiež zvoľňuje a to tak v Eurozóne ako aj na Slovensku. V EMÚ rástli v júli ceny potravín vrátane alkoholu a tabaku medziročne o 10,8%, čím sa tempo spomalilo z júnových 11,6%. Na Slovensku tempo potravinovej inflácie tiež spomalilo (na 15,2%) a to na najnižšiu úroveň od mája 2022. A to je celkom určite dobrá správa. No a tento trend by mohol pokračovať aj v ďalších mesiacoch.
Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB