Spotrebiteľské ceny zostali v auguste v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom bez zmeny. Medzimesačne stagnujúce ceny znamenajú ďalší pokles inflácie. V auguste sa medziročná inflácia dostlala na úroveň 8,9%. To je najnižšia úroveň od začiatku minulého roku.
V porovnaní s júlom klesli v auguste ceny až v 6 kategóriách skupín z celkovo 12. Išlo predovšetkým o ceny potravín, ktoré ako celok v auguste medzimesačne klesli o -1,1%. Išlo o najvýznamnejší pokles za posledné tri roky. Klesli napríklad ceny ovocia a zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov, vajec, chleba, ale aj mäsa, či olejov a cukroviniek. Trend poklesu potravinovej inflácie sa tak definitívne prejavuje. Na Slovensku napríklad medziročná hodnota potravinovej inflácie v auguste klesla na 13,6%, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2022. Obavy skeptikov sa tak nenaplnili a potravinová inflácia by mala klesať aj ďalej.
Klesali aj ceny v odbore bývanie a energie. Najvýznamnejší vplyv z nich mal medzimesačný pokles cien inputovaného nájomného o -0,5% a pevných palív o -1,7%. Naopak ďalšiemu výraznejšiemu poklesu cien celkovej inflácie zabránil rast cien palív. Tie v porovnaní s júlom zdraželi o 7,3%. Zdá sa však, že ich negatívny vplyv by sa mohol už vyčerpať. Minimálne nateraz. Ďalej však bude dôležité sledovať vývoj cien ropy a ropných produktov.
Celkovo sa dá povedať, že inflácia sa vyvíja v súlade s očakávaniami a scenáre pesimistov sa nenaplnili. Predpokladáme, že inflácia bude aj ďalej klesať a do konca roka bude smerovať k úrovni 6%. Napriek možnému zdraženiu cien energií v budúcom roku by to nemala byť katastrofa a inflácia pravdepodobne nedosiahne priemerné úrovne z predchádzajúcich dvoch rokov. Inflácia by tak mala pokračovať v postupnom aj keď budúci rok už možno pomalšom ústupe.
Slovenská inflácia naďalej vytrvalo klesá (medziročne v %)
Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB