V súlade s naším očakávaním, spotrebiteľské ceny merané indexom CPI dosiahli v septembri medziročný rast na úrovni 8,2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom boli ceny vyššie o 0,3 %, pričom na rast cien vplývali najmä zvýšené ceny súvisiace so začiatkom školského roka. Zároveň sme v septembri pozorovali rast cien pohonných cien, ktoré boli vyššie tlačené ruským embargom na vývoz benzínu a motorovej nafty, dohody Ruska so Saudskou Arábiou na obmedzení ťažby a v neposlednom rade sa do cien premietajú aj zvýšené náklady na technologické zmeny, ktoré musí naša najväčšia rafinéria urobiť, kvôli možnosti spracovávať ropu z alternatívnych zdrojov. V ďalšom období bude vývoj cien pohonných hmôt ovplyvňovať situácia na blízkom východe v súvislosti s krízou v Izraeli.

Na medzimesačnej báze bol rast cien najvýraznejšie ovplyvnený rastom cien v odbore vzdelávanie o 3,1 % (m/m); druhým ťahúňom na medzimesačnej báze boli ceny v odbore doprava (+0,5% m/m), pričom o rast sa zaslúžil najmä vyššie ceny pohonných hmôt, ktoré medzimesačne zdraželi o 1,2 % (m/m). Hoci ceny v skupine potraviny na medzimesačnej báze ostali celkovo na rovnakej úrovni v porovnaní s augustom, vo väčšine z 9 potravinových skupín ceny klesali. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny v bývaní a energiách tiež nemenili.

Na medziročnej báze boli najvýraznejšími ťahúňmi (ako zvyčajne) potraviny s príspevkom 2,5 % k celkovému rastu cien. Potraviny medziročne rástli o 11,3%, pričom tempo medziročného rastu cien potravín sa spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín a dynamika rastu cien potravín sa už 6 mesiacov na medziročnej báze spomaľuje. Od vrcholu potravinovej inflácie, ktorá kulminovala na úrovni 29 % (r/r) na prelome rokov, sme sa posunuli k výrazne priaznivejším číslam. Predpokladáme, že jednocifernú infláciu v potravinách uvidíme v najbližších mesiacoch. Druhou najdôležitejšou kategóriou boli opäť ceny bývania a energií, ktoré prispeli k septembrovej inflácii 1,67 % a medziročne rástli o 6,5 %. Rast cien v reštauráciách a hoteloch naďalej ostal dvojciferný (+11,7 %, r/r) a k celkovej inflácií pridal takmer trištvrte percentuálneho bodu.

V minulom roku vyvolala agresia Ruska proti Ukrajine inflačné tlaky tým, že zdvihla ceny energetických komodít, ktoré sa následne preniesli aj cien potravín, ktorých výroba je energeticky vysoko náročná. Agresia zároveň vytvorila všeobecnú neistotu na trhoch. Vojna v našej susednej krajine naďalej ovplyvňuje naše makroekonomické prostredie vrátane trajektórie inflácie aj keď sa do popredia potupne dostali vnútorné inflačné tlaky. V ekonomike sú stále evidentné jadrové inflačné tlaky, ktoré poháňajú zvýšené náklady firiem, nízka miera nezamestnanosti a silný rast nominálnych miezd. Napriek tomu, ako ukazujú údaje, dezinflačné trendy na Slovensku pokračujú. Medziročná miera inflácie naďalej klesá, najmä v dôsledku vyššej bázy z predchádzajúceho roka. Pre tento rok predpokladáme priemerný rast spotrebiteľských cien o 10,7 %.

Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne