Vedenie Číny zvažuje uvoľnenie obmedzení digitálnych firiem. Investori v dúfajú návrat čínskych finančných trhov k rastu.


(Inzercia)

Počas novembra 2020 sme mohli sledovať náhle pozastavenie primárnej verejnej ponuky (IPO) akcií Ant Group. Problémom bola kritika zakladateľa Ant Group, ktorá bola nasmerovaná proti prísnym reguláciam čínskej vlády. Regulačné úrady v Číne neváhali s odvetou a  v decembri 2020 začal príslušný úrad oficiálne protimonopolné vyšetrovanie internetového obchodu Alibaba. Dnes vidíme znaky uvoľnenia napätia medzi uvedenými gigantmi a Pekingom.

Reštrukturalizácia Ant Group

Investori s napätím sledujú situáciu na čínskom trhu, pretože prichádzajú nečakané novinky v súvislosti s Ant Group. Čínsky miliardár Jack Ma už nebude mať kontrolu nad spoločnosťou Ant Group, ktorá je pridruženým podnikom Alibaba Group. Akcionári Ant Group sa zhodli na zmene akcionárskej štruktúry.  V praxi to znamená, že Jack Ma už nebude mať kontrolu nad Ant Group a jeho hlasovacie práva klesnú z 50 percent na 6,2 percenta. Akcie spoločnosti Alibaba kótované na burze v Hongkongu si po zverejnení správy pripísali približne 8 percent a zvýšili tak svoj ročný zisk na 27 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Akcie Alibaba narastli o vyse 20 percent v tomto roku
Výkonnosť akcií Alibaba Group za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google)

Ant Group tvorí významnú časť čínskej ekonomiky. Skupina vlastní najväčšiu mobilnú platobnú platformu na svete Alipay, ktorá má viac ako 1,3 miliardy používateľov a používa ju až 80 miliónom obchodníkov. Z tohto dôvodu je každá významná zmena v infraštruktúre podniku signifikatná pre celý trh a ovplyvňuje náladu investorov.

Zmena nálady na čínskom trhu

Za posledné obdobie sme videli, že čínske technologické spoločnosti „bojovali“ od konca roka 2020 s tvrdými regulačnými pravidlami a zásahmi, ktoré od nich odrádzali väčšinu investorov. V dôsledku toho sa index Nasdaq Golden Dragon China prepadol o približne 25 percent.

WonderinterestTrading-Lacenova-Cinske akcie maju za sebou dva roky poklesu
Výkonnosť Nasdaq Golden Dragon China za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Dnes sa nálada obracia pozitívnym smerom a môže za to aj nedávne schválenie plánov na rozšírenie kapitálu spoločnosti Ant, ktoré podporilo nádej, že čínske úrady chcú naozaj zlepšiť vzťahy so súkromným sektorom a zlepšiť hospodársky vývoj krajiny. Predstavitelia komunistickej krajiny sa totiž zaviazali, že sa v roku 2023 zamerajú na zvýšenie rastu po tom, ako ich prísna politika „zero Covid“ minulý rok poškodila ekonomiku a vyvolala rozsiahle protesty a celkovú nespokojnosť v spoločnosti. Je nevyhnutné zmierniť regulácie v krajine a sústrediť sa opäť na hospodársky rast. Akcie čínskych firiem ako Alibaba alebo JD.com kótovaných na burze v USA začali v dôsledku pozitívnych správ pridávať na sile. Investori sú teda optimistickí a čakajú, že Čína bude v realite zmierňovať svoje prísne pravidlá.

Čakacia doba na IPO

Investori by sa však na možnosť opätovného IPO nemali predčasne tešiť, resp. odsúhlasenie môže trvať dlhšie odbobie. Problémom sú prísne pravidlá. Čínsky trh s akciami typu A vyžaduje, aby firmy po zmene kontroly museli čakať tri roky na kótovanie. Na šanghajskom trhu typu Nasdaq STAR sa čaká dva roky a v Hongkongu je čakacia doba stanovená na jeden rok.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej


(Inzercia)