Krajina vychádzajúceho slnka zažíva od 90. rokov minulého storočia náročnú makroekonomickú situáciu, ktorá sa vyznačuje kombináciou deflácie a nedostatočného rastu. Tento jav, vytvárajúci začarovaný kruh krízy, sa začal označovať ako „japonizácia“. Bank of Japan využila prakticky všetky dostupné menové nástroje aby sa z tejto situácie vymanila. Krajina dlhé roky uplatňovala mimoriadne miernu fiškálnu politiku a tlačila úrokové sadzby do záporných hodnôt (-0,1 %) spolu s reguláciou výnosovej krivky štátnych dlhopisov. Vplyv všetkých týchto opatrení však nebol príliš významný. Napriek tomu pandémia, problémy s logistikou a konflikt na Ukrajine nakoniec dosiahli to, o čo sa Bank of Japan tak dlho pokúšala.
V januári 2023 dosiahla inflácia v krajine vrchol na úrovni 4,4 %, čo bolo výrazne menej ako údaje zaznamenané v USA a EÚ, ktoré sa v tom čase blížili k 10 %. V prípade Japonska sa však úroveň presahujúca 4 % historicky ukázala ako dostatočne vysoká na stimuláciu rastu miezd a celkového hospodárskeho rastu. V priebehu roka inflácia spomalila na 2,5 % a v súčasnosti si guvernér Bank of Japan Kadsuo Ueda stanovil cieľ dosiahnuť 2 % bez toho, aby sa „japonizácia“ opakovala. V júli japonský regulačný orgán oznámil plány na zmiernenie kontroly nad trhom štátnych dlhopisov návrhom na nákup „desaťročných“ dlhopisov s pevnou sadzbou 1 %. Koncom októbra Bank of Japan pripustila, že výnosy dlhopisov s takouto duráciou by mohli prekročiť 1 %.
Japonské spoločnosti v roku 2023 zvýšili mzdy v priemere o 3,5 %, čo znamenalo najvyššie tempo za posledných 30 rokov. Naproti tomu ekonomika Krajiny vychádzajúceho slnka vzrástla do konca februára 2024 o takmer 2 %.
V tejto situácii mnohí investori opäť zvažujú japonské aktíva ako najlepšiu investičnú možnosť na ázijsko-tichomorských trhoch. Na tomto trende sa už podieľala aj spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá od mája do decembra 2023 zvýšila svoje investície do japonských aktív o 61 %. Pre ostatných účastníkov trhu to však v žiadnom prípade neznamená premárnené príležitosti, pretože sa očakáva, že dopyt po japonských aktívach, a teda aj rally v nich, bude pokračovať.
Hlavný japonský akciový index Nikkei 225 stanovil 22. februára nové historické maximum, čím prekonal predchádzajúci rekord z roku 1989. Kontext tohto rastového trendu je však tentoraz úplne iný. Počas nafúknutia inflačnej bubliny v 80. rokoch 20. storočia pomer „trhovej kapitalizácie k účtovnej hodnote aktív“ (bežne používaný multiplikátor na hodnotenie japonských emitentov) presahoval osemnásobok, zatiaľ čo v súčasnosti sa pohybuje tesne nad dvojnásobkom. Najjednoduchším spôsobom, ako profitovať z investovania do japonských cenných papierov, je nákup fondu iShares MSCI Japan ETF (EWJ). Tento fond je zaradený v modelovom portfóliu Freedom24 a naši stratégovia ho neplánujú predávať až do konca roka 2024.
Investorom, ktorí uprednostňujú širší výber japonských burzových nástrojov, odporúčam zamerať sa na cyklické sektory, ktoré sú v prostredí pozitívnej ekonomickej dynamiky vo výhodnejšej pozícii. Okrem toho dochádza k aktívnemu toku kapitálu z „hodnotových“ akcií do „rastových“ nástrojov. Záujem investorov najviac priťahujú najväčšie kapitalizované spoločnosti na miestnom trhu. To sa veľmi podobá dynamike amerických akciových platforiem. Podľa môjho názoru má tento trend všetky predpoklady pokračovať a technologický sektor má potenciál stať sa favoritom na japonskej burze.
Timur Turlov, generálny riaditeľ spoločnosti Freedom Holding Corp. a zakladateľ spoločnosti Freedom Finance Europe