Podľa Wall Street Journal americká vláda uvažuje o rozšírení obmedzení pre export vyspelých čipov do Číny s cieľom limitovať schopnosť Číny dobehnúť USA v oblasti AI technológií a používať vyspelé AI čipy na vojenské účely. Tento krok však môže zároveň mať dopad aj na akciový trh, ktorý sa tento rok začal zotavovať.

Akcie výrobcu čipov Nvidia klesli v reakcii na túto informáciu o 4,5 % s ďalším potenciálom na pokles. Prehĺbenie exportných obmedzení však má potenciál ovplyvniť aj sentiment na akciovom trhu ako takom. „Potenciálne exportné reštrikcie sú kľúčové pre trhový sentiment, nakoľko hlavným ťahúňom rastu amerických akcií v tomto roku bola práve umelá inteligencia,“ vysvetľuje akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Nové vývozné obmedzenia USA pre vyspelé čipy smerujúce do Číny môžu "ohroziť" zotavovanie na akciových trhoch

Bidenova administratíva začala kontrolovať vývoz pokročilej americkej umelej inteligencie a polovodičovej technológie do Číny v októbri 2022. Cielom bolo  zabrániť výrobcom pokročilých čipov, ako je Nvidia, vyvážať svoje čipy A100 do Číny. Akcie Nvidia následne poklesli, nakoľko obmedzenia sa týkali až štvrtiny biznisu firmy. 

Už o mesiac sa objavili správy, že Nvidia pracuje na riešení, aby mohol v exporte pokračovať. Spoločnosť upravila technológiu a ponúkla pre čínsky trh čipy s kódovým označením  A800 a H800. Táto zmena otvorila čínsky trh pre nové čipy AI od Nvidie bez požiadavky na licenciu. 

Čína výrazne zaostáva za americkými firmami v oblasti AI a spustenie ChatGPT a Bard len zosilnilo potrebu čo najrýchlejšie dobehnúť USA. Čínske médiá opísali zámery čínskej vlády výrazne zintenzívniť výskum a vývoj v tomto rok. Len tento rok sa v Číne očakáva, že do AI pôjde až 15 miliárd dolárov. Skutočnosť, že americké ministerstvo hospodárstva zvažuje zmenu pravidiel vývozu, naznačuje, že vláda USA sa obáva, že to môže ohroziť vedúce postavenie USA v technológii AI.

„Riziko nových vývozných pravidiel  je zďaleka najväčším rizikom pre akcionárov spoločnosti Nvidia, pretože licenčné požiadavky na čipy súvisiace s AI by výrazne negatívne ovplyvnili finančné výsledky firmy,“ myslí si odborník Saxo Bank.  Dodáva, že ak je AI technológia najdôležitejším technologickým vektorom najbližšieho desaťročia, je bez šance, že to Nvidia bude schopná uhrať neutrálne a maximalizovať zisk pre akcionárov. Spoločnosť totiž bude nútená prísne dodržiavať politiku priemyselnej a národnej bezpečnosti USA týkajúcu sa technológie AI. „Negatívny vplyv na Nvidiu sa pravdepodobne rozšíri na „rizikový klaster umelej inteligencie“, ktorý pozostáva z akcií ako AMD, ASML, Adobe, Alphabet, Meta, Advantest, Palantir, Marvell Technology, Microsoft a Applied Materials,“ uzatvára Peter Garnry zo Saxo Bank.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank