Elon Musk je jednou z najzaujímavejších osôb 21. storočia. Miliardára poznáme najmä ako riaditeľa spoločnosti Tesla, ale stojí aj za spoločnosťami ako SpaceX či Neuralink. Pred časom sa ale Musk dostal do sporu s niektorými akciami práve v rámci Tesly čo vyústilo až do toho, že chce presťahovať všetky svoje firmy do iných štátov. O čo v spore išlo?
Pred niekoľkými rokmi akcionári Tesly odhlasovali Elonovi Muskovi kompenzačný balíček odmien vo výške 55 miliárd USD. Ten mal dostať, ak firma splní v nasledujúcich rokoch dôležité míľniky, čo sa firme aj podarilo. Neskôr však prišlo obvinenie, že Musk mal členov rady, ktorá odmeny navrhla pod palcom a dlžili mu za to, že v minulosti vďaka nemu mnoho z nich zarobilo veľké peniaze.
Mnohí z nich sú Muskovi kamaráti, alebo blízki obchodní partneri a akcionári tvrdili, že kompenzačný balíček nebol navrhnutý zo strany rady, ako tvrdí, ale zo strany Muska. Podľa nich rada nehájila záujmy akcionárov tak ako mala, ale hájili primárne Muska. Ten mal rade povedať, aby návrh prezentovali ako ich vlastný, čo rada aj mala urobiť. Prípad skončil nakoniec až v súde v Delaware, ktorý Muskovi nárok na peniaze neuznal.
Elona Muska tento rozsudok evidentne naštval, pretože na svojej sociálnej sieti X venoval štátu Delaware, v ktorom rozhodoval súd, niekoľko príspevkov, v ktorých odporúčal aby ľudia presťahovali svoje firmy preč. Musk oznámil, že z tohto štátu presúva svoje súkromné firmy SpaceX a Neuralink do Texasu či Nevady a práve na sieti X nechal hlasovať ľudí aj o tom, či by mal podobný krok realizovať aj s Teslou. Záver bol jednoznačný – takmer 90 % hlasujúcich che presun firmy z Delaware do Texasu.
Tesla je však verejne obchodovaná spoločnosť a takýto krok by museli zrejme schváliť akcionári. Je teda možné, že Musk bude iniciovať reálne hlasovanie akcionárov o presune. Čo by ale pre firmu takýto krok znamenal?
V Delaware neboli Muskove firme zaregistrované náhodou. Ide o sídlo zhruba dvoch tretín firiem z rebríčku Fortune 500. Štát je známy svojimi výbornými daňovými podmienkami pre firmy, špecializovanými súdmi, ktoré sa zameriavajú na obchodné spory či tým, že je možné tu firmu založiť veľmi rýchlo. Okrem toho štát umožňuje špecifickú riadiacu štruktúru, kde jeden človek môže vo firme zastávať viacero funkcií a celkovo je ochrana akcionárov slabšia, ako v mnohých iných štátoch. Inak povedané, tento štát je pre firmy voľbou číslo 1 preto, lebo sú v ňom veľmi dobre chránené.
V minulosti sa viacero iných štátov snažilo napodobiť Delaware, a však bez väčšieho úspechu. Ak by sa Muskovi nakoniec podarilo Teslu presťahovať do Texasu, ktorý sa snaží v niektorých ohľadoch tiež v poslednej dobe priblížiť v oblasti príťažlivosti podnikania práve Delawaru, mohlo by to firmu v konečnom dôsledku poškodiť, respektíve skomplikovať jej fungovanie. Momentálne sa však nejaký veľký odchod firiem z tohto štátu všeobecne neočakáva a pôjde skôr o ojedinelé prípady.
Tomáš Vranka, XTB