Rast cien v novembri ďalej spomaľoval. V súlade s naším očakávaním, spotrebiteľské ceny merané indexom CPI dosiahli v novembri medziročný rast na úrovni 6,2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom boli ceny vyššie o 0,2 %, pričom na rast cien vplývali, už tradične, najmä pokračujúci rast cien potravín, ktoré sa na celkovej medziročnej miere inflácie podieľali kontribúciou na úrovni 1,86 % a medziročne rástli o 7,8 %.

Vidíme tak očakávaný pokračujúci pokles dynamiky rastu cien potravín, keď ešte na prelome rokov rástli ceny potravín bezmála o takmer 30% medziročne. Rast cien na bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá pridali na medziročnej inflácií 1,34 % (kontribúcia). Dvojciferný rast cien si udržali služby v reštauráciách a hoteloch, ktoré medziročne rástli o 10,1 % a k celkovej medziročnej inflácií pridali 0,63 %.

Pokles sme na medziročnej báze videli v odbore doprava (-0,2 % r/r), ktorý z celkovej novembrovej inflácie ukrojil jednu desatinu. Hlavným dôvodom bolo zlacnenie pohonných hmôt, ktoré boli v porovnaní s minulým rokom lacnejšie o 7,5 %.

Na medzimesačnej báze sme videli razantnejší rast cien potravín o 0,8 %, čo je najvyššia úroveň medzimesačného rastu od februára. Podľa dát ŠÚ SR ceny potravín stúpli v 6 z 9 sledovaných položiek, z hľadiska váhy mal na domácnosti najvyšší dopad rast cien chleba a obilnín o 1,3 %, mlieka, syrov a vajec o 0,3 % (mlieko, vajcia, smotana) a zeleniny o 7 %. Rast cien sme v novembri videli aj v oblasti Rekreácia a kultúra, kde medzimesačne ceny vzrástli o 0,8% a na celkovej medzimesačnej inflácií sa podieľali 0,06 %. Rast cien tu potiahli noviny, knihy a kancelárske potreby.

Očakávame, že tempo poklesu inflácie sa pred koncom roka zmierni a v decembri uvidíme infláciu na úrovni okolo 6 % (r/r). Za celý rok 2023 by tak mohla inflácia v národnej metodike dosiahnuť v priemere úroveň 10,7 %. Po vyhlásení zo strany vlády o úplnom zastrovpovaní cien energií pre domácnosti v budúcom roku je situácia okolo budúcoročnej úrovne rasti cien trochu jasnejšia. Aj vďaka tomuto drahému plošnému opatreniu možno očakávať, že inflácia v budúcom roku 2024 klesne v priemere k úrovni okolo 4 %, cieľovú hodnotu na úrovni 2 % tak zatiaľ na Slovensku pravdepodobne ešte neuvidíme. Presnejší odhad bude možné urobiť po finálnom schválení nového rozpočtu.

Odolný trh práce, reálne rastúce mzdy a oživená spotreba domácnosti budú na rast cien tovarov a služieb tlačiť. V ekonomike teda stále ostanú evidentné jadrové inflačné tlaky, ktoré poháňajú zvýšené náklady firiem, nízka miera nezamestnanosti a silný rast nominálnych miezd. Napriek tomu, ako ukazujú údaje, dezinflačné trendy na Slovensku pokračujú. Medziročná miera inflácie naďalej klesá, najmä v dôsledku vyššej bázy z predchádzajúceho roka, pričom tento efekt bude postupne slabnúť a dynamika poklesu inflácie pribrzdí, pričom nie je vylúčené, že v budúcom roku uvidíme v niektorých mesiacoch zmenu smeru, celkovo však bude rast cien naďalej spomaľovať.

Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne