Umelá inteligencia preberá úlohu nového favorita. Do firiem s umelou inteligenciou prúdi čoraz viac kapitálu, čím odsúvajú kryptomeny zo stredobodu záujmu. Napriek veľkým rozdielom v miere adopcie majú kryptomeny a umelá inteligencia veľa spoločného.
Kryptotrh je volatilný, väčšinou neregulovaný a vedú sa rozsiahle spory o tom, či má nejakú vnútornú hodnotu. Bez ohľadu na to, či ste fanúšikom alebo nie, experti sa zhodujú v jednom: kryptotrh je iný, než väčšina ostatných trhov. Práve preto je ho ťažké porovnávať s inými trhmi. Výnimkou môžu byť bubliny, ktoré vyvolali nezrelé, ale dlho očakávané technológie. V tom prípade nie je žiadny iný trh vhodnejší pre porovnanie ako umelá inteligencia.
„Vidíme pozoruhodné podobnosti medzi kryptomenami a nedávnym nástupom umelej inteligencie, vrátane zdanlivo jednosmernej cesty kapitálu prúdiaceho do všetkého, čo s AI súvisí. V posledných rokoch zažil kryptotrh dve takéto „jednosmerky“, kým sa kapitálové zdroje vyčerpali a bubliny popraskali. Išlo o bubliny v rokoch 2017 a 2021, keď hodnota Bitcoinu, Etherea a ďalších kryptomien prudko vzrástla, aby sa následne v nasledujúcom roku prepadla až o 90 %,“ hovorí vo prognóze Saxo Ban na tretí štvrťrok 2023 kryptoexpert Saxo Bank Mads Eberhardt. Podľa jeho slov nielenže rástli ceny, ale krypto projekty a firmy dokázali získať peniaze takmer bez námahy, keďže sa všetci chceli stať súčasťou tohto trendu. A zrazu to vyzerá tak, že až na pár výnimiek sa o krytpomeny nikto nezaujíma…
Krypto aj AI majú do budúcna dobré vyhliadky
Ďalšou paralelou je, že krypto aj AI majú do budúcna dobré vyhliadky. Sú to kľúčové technológie. „Treba však povedať, že kryptomeny a AI ešte len čaká rozsiahle prijatie po celom svete. A zatiaľ vykazujú len obmedzenú schopnosť vytvárať hodnotu. Je však takmer isté, že ľudia aj v prípade AI precenia jej krátkodobý význam, rovnako ako tomu bolo a je pri väčšine nových technológií, vrátane krypta,“ pokračuje Eberhardt.
Až do technickej vyspelosti trh posudzuje technológie naslepo na základe kolektívnej predstavivosti. Ako povedal Benjamin Graham: „Na špekulatívnom trhu záleží na fantázii, nie na analytikoch.“ Kryptomeny ani umelá inteligencia ešte nie sú dobre zavedené technológie, takže účastníci trhu sa nespoliehajú na konkrétne údaje a čísla, ale nechávajú svoju predstavivosť, aby formovala vnímanie o budúcom vplyve tohto odvetvia na svet a následne aj o jeho hodnote. To sa pravdepodobne bude v skutočnosti líšiť od toho, aká budúcnosť čaká AI, podobne ako tomu bolo v prípade kryptomien.
Podobnosť medzi AI a kryptotrhom však týmto nekončí. Obe sú obľúbené medzi menšími investormi. „Táto skupina investorov doteraz v prípade AI takmer chýbala, pretože mnohí retailoví investori sa zbavovali akcií po prudkom náraste úrokových sadzieb, ale zdá sa, že sa v posledných mesiacoch vrátili k akciám súvisiacim s umelou inteligencou. Môžeme očakávať, že tento finančný tok bude pokračovať a postupne premení umelú inteligenciu na nového miláčika drobných investorov, ktorí vyhľadávajú príležitosti s vyšším rizikom a odmenou, podobne ako tomu bolo v prípade krypto a meme akcií,“ ilustruje podobnosť Mads Eberhardt zo Saxo Bank.
A v neposlednom rade, rovnako, ako tomu bolo v prípade krypta, aj v prípade AI vystupujú do popredia ďalšie nevyhnutné výzvy, vrátane regulačnej neistoty. K neistote prispieva aj to, že až na výnimky je zatiaľ ťažké odhadnúť mieru, do akej budú jednotlivé firmy, ktoré stavajú na AI schopné generovať hodnotu.
„Cez zlatú horúčku predávaj lopaty“
Jednou z mála firiem, ktorej schopnosť generovať hodnotu v AI je už dnes jasná, je výrobca grafických procesorov (GPU) – firma Nvidia. Ako špičkový dodávateľ výpočtovej techniky nevyhnutnej na vývoj a trénovanie modelov umelej inteligencie (napríklad modelov od OpenAI) dosiahla Nvidia v minulom roku výrazný rast výnosov. Príbeh Nvidie poukazuje na príslovie, že „cez zlatú horúčky treba predávať lopaty“. „Ide o to, že je výhodnejšie poskytovať infraštruktúru tým, ktorí naskočili na rastúci trend, než sa venovať samotnému ošiaľu,“ vyvstelil kryptoodborník Saxo Bank. V prípade krypto to bola v roku 2021 firma Coinbase, ktorá výrazne profitovala z toho, že uľahčila obchodovania s kryptomenami. „Zrazu však krypto bublina praskla, Coinbase padli tržby a cena jej akcií klesla až o 90% za jediný rok. Čas ukáže, či Nvidia ostane v nekonečnej zlatej horúčke, alebo bude nasledovať príbeh Coinbase,“ dodáva Mads Eberhardt.