Segment výroby čipov bola v posledných rokoch v zásade stávka na istotu. Aj napriek istej volatilite výrobcovia silno rastú. Aj keď sa má trh v tomto roku stabilizovať, akciám výrobcov by sa malo naďalej dariť.
Príklad ON Semiconductor
Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov a dokonca aj s ostatnými odvetviami, aby si zabezpečili stabilné zdroje čipov a polovodičov. Pre investorov to znamená, že pri správnom výbere vhodného titulu obohatiť svoje investičné portfólio.
Po pandémii pracuje a študuje viac ľudí z domu, a to viedlo k nárastu dopytu po notebookoch, počítačoch a smartfónoch. K chýbajúcemu ohnivku v dodávateľskom reťazci prispel prechod na automatizáciu, častejšie využívanie lekárskych prístrojov a elektrifikácia dopravy, ktorá si vyžaduje množstvo čipov. V dôsledku tejto situácie sa darí spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú ich výrobou. Akcie spoločnosti ON Semiconductor vzrástli o 7 percent po zverejnení štvrťročných prognóz, ktoré prekonali očakávania.
Výkonnosť akcií spoločnosti ON Semiconductor za posledných päť rokov (Zdroj: Google)
To pomohlo akciám ostatných spoločností vyrábajúcich čipy a vyzerá to, že tento rok im čipy zabezpečia stabilné príjmy. Úspech čipov a polovodičov podkladá aj tohtoročný nárast akcií spoločností Nvidia, ktorý sa vyšplhal na viac ako 97 percent.
Výkonnosť akcií spoločnosti Nvidia za posledných päť rokov (Zdroj: Google)
Nový hráč na trhu pochádza z Veľkej Británie
Britská spoločnosť ARM, ktorá sa zaoberá navrhovaním čipov a ktorej technológie využívajú prakticky všetky svetové smartfóny, plánuje vstúpiť na americkú burzu Nasdaq. Predpokladá sa, že by predajom akcií mohla získať osem až 10 miliárd USD, čím by sa zefektívnila výroba a spoločnosť by výrazne prispela k posilneniu svojho miesta na trhu s čipmi. [1] Spoločnosť ARM kúpila v roku 2016 investičná skupina SoftBank za vtedajších 32 miliárd USD a stiahla akcie z londýnskej burzy. V roku 2020 mala prejsť do rúk výrobcovi grafických čipov Nvidia za 40 miliárd USD. Táto plánovaná transakcia sa napokon zrušila kvôli regulačným prekážkam a momentálne spoločnosť ARM putuje na burzu. Veľkosť a cenové podmienky navrhovanej primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) zatiaľ neboli stanovené, no šéf investičnej skupiny SoftBank ohlásil, že si v spoločnosti plánuje ponechať väčšinový podiel. Keďže od začiatku roka došlo k 22-percentnému poklesu celkového počtu IPO na trhu v USA, pretože volatilita akciového trhu a hospodárska neistota mnohých záujemcov odradila, spoločnosti ARM je jednou z mála firiem v oblasti čipov, ktorá bude tento rok na zozname zalistovaných na burze.
Čipy ako žiadaný tovar
Približne 75percent výrobných továrni na čipy sa nachádza v Číne, Japonsku, Južnej Kórei a Taiwane. Podľa spoločnosti J.P. Morgan Research by mal súčasný nedostatok čoskoro skončiť, no niektoré typy čipov budú na trhu stále žiadaným tovarom. V roku 2023 sa očakáva zastabilizovanie dodávok čipov a surovín na ich výrobu, keďže sú základným faktorom v zdravo fungujúcom priemysle.
Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej