Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jeden z najočakávanejších vstupov na burzu (tzv. IPO) v technologickom priemysle – Arm Holdings – množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvéru, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní odvetvie ako také.
Veľké meno v oblasti čipov
Arm Holdings, celosvetovo uznávané meno v technologickom priemysle, je priekopníckou firmou v oblasti vývoja polovodičov a softvéru. Spoločnosť Arm, založená v roku 1990 a sídliaca v anglickom Cambridge, zohrala kľúčovú úlohu pri formovaní moderného počítačového sveta. Jej hlavná činnosť spočíva vo vývoji procesorov (CPU) Arm, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širokej škály zariadení od smartfónov a tabletov až po takzvané embedované systémy. Revolučný prínos spoločnosti Arm presahuje rámec segmentu CPU a zahŕňa aj vývoj pokročilých čipov a nástrojov na vývoj softvéru. S konzistentným prístupom k inováciám spoločnosť neustále posúva technologické hranice a vývoj počítačových systémov a zariadení, ktoré poháňajú náš prepojený svet.
Jednou z charakteristických čŕt spoločnosti je jej zameranie na energeticky nenáročný a úsporný dizajn. Vďaka tomuto prístupu sú procesory Arm obzvlášť vhodné pre mobilné zariadenia, kde sú životnosť batérie a výkon rozhodujúcimi faktormi. Výsledkom je, že procesory na báze Arm sa stali dominantnou silou na trhu mobilných a embedovaných systémov. V roku 2016 využila kľúčové postavenie spoločnosti Arm na trhu japonská investičná skupina SoftBank Group a stala sa jej novým vlastníkom.
IPO preverí skutočný AI potenciál investičnej firmy SoftBank
V čase keď sa výrobca čipov Arm vo vlastníctve SoftBank Group pripravuje na vstup na americkú burzu Nasdaq, investori majú hneď dve otázky: Bude rast spoločnosti skutočne exponenciálny, ako tvrdí generálny riaditeľ SoftBank Masayoshi Son, a bude poháňaný prudkým nárastom segmentu umelej inteligencie (AI)? Son spravil so spoločnosti Arm ústredný prvok technologického investičného portfólia SoftBank, čím len podčiarkol jej kľúčovú úlohu v oblasti AI. Arm vidí ako ústrednú súčasť klastra AI spoločností, ktoré navzájom vytvárajú synergie, čo naznačuje, že až 85 % aktív SoftBank tvoria zahraničné firmy podnikajúce v AI. Napriek týmto tvrdeniam skeptici poukazujú na to, že v skutočnosti Arm môže byť skôr podporný ako hlavný hráč v AI. Hoci sa očakáva, že IPO poskytne viac odpovedí ohľadne celkovej AI stratégie spoločnosti SoftBank, analytici a experti zostávajú opatrní, pokiaľ ide o reálny vplyv spoločnosti Arm na segment AI a potenciálnu súhru v rámci portfólia SoftBank.
Veľkí hráči chcú podiel vo firme Arm
Arm Holdings čelí dileme, pretože jej významní klienti vrátane technologických gigantov ako Apple, Amazon, Intel, Nvidia, Alphabet, Microsoft, Samsung Electronics a TSMC súperia o svoj kúsok z pripravovanej počiatočnej verejnej ponuky. Tento boj o akcie v rámci IPO je testom záväzku spoločnosti zostať nezávislý v rámci odvetvia čipov. Záujem o získanie podielu vo firme cez IPO pramení z ich zámeru prehĺbiť obchodné väzby a zabrániť konkurentom získať výhodu na trhu. Polovodiče od Arm sú kľúčovým artiklom pre viac ako 260 technologických spoločností, ktoré ročne vyrábajú viac ako 30 miliárd čipov a poháňajú širokú škálu elektronických zariadení. Aj v prípade, že by im investícia do IPO nepriniesla žiadne miesta v predstavenstve firmy ani strategickú kontrolu, mohla by posilniť vzťahy s firmou, a tak zmariť potenciálne budúce akvizície spoločnosti konkurentmi. Arm a jej vlastník, SoftBank Group, vyčlenili celkovo 10 % akcií IPO pre svojich technologických klientov, čím odolali tlaku na vyššie alokácie na udržanie likvidity akcií. Správy, že takmer každá veľká technologická spoločnosť chce získať podiel na akciách firmy Arm, nie sú ničím iným len dobrým znamením pre Arm aj SoftBank.
Akcie SoftBank sú stále nízko
Akcie spoločnosti SoftBank boli uvedené na trh v januári 2000 na japonskej burze cenných papierov a ich cena bola o niečo nižšia ako 13 000 jenov (JPY). Po príchode na trh nastal veľký skok o cca 140 %, po ktorom však okamžite nasledoval prepad. Od tohto pádu sa akcie dlhé roky obchodovali za približne 300 jenov. Až teraz, v posledných mesiacoch, sa cena za akciu vyšplhala na úroveň 6 600 jenov, čo je však stále o takmer 50 % nižšie ako na začiatku obchodovania pred takmer štvrťstoročím.
Pohyb akcií SoftBank za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance); Cena je v japonských jenoch. V čase písania tohto článku bol výmenný kurz 1 USD = 145,59 JPY.
Pozitívne očakávanie pre obe firmy
Ak firma dokáže pri vstupe na burzu prilákať investičný záujem takých gigantov ako sú Apple, Amazon a ďalších, nie je to nič iné ako skvelá správa. V tomto prípade skvelá správa pre akcie Arm aj SoftBank. Očakávam, že ak bude IPO úspešné, mohlo by to mať pozitívny dopad aj na samotné akcie SoftBank. Na potvrdenie tejto predpovede si však budeme musieť ešte nejaký čas počkať, konkrétne do oficiálneho vyhlásenia IPO. V každom prípade sa dnes obe spoločnosti – materská SoftBank aj dcérska Arm aj – zdajú byť nanajvýš investične atraktívne nielen svojim portfóliom, ale takisto plánmi a nápadmi na inovácie.
Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru