Čínska ekonomika rastie pomalšie a čelí hneď viacerým problémom. Aktuálne sa zdá, že jej snaha stať sa svetovou ekonomikou č.1 sa zadrháva…
Obavy o zbližovanie sa Číny s Ruskom neustále narastajú a investori sa obávajú prípadnej izolácie od svetovej ekonomiky. Ďalším negatívnym faktorom sú rastúce dôkazy o tom, že variant Omicron je hnacou silou pre opakujúcu sa epidémiu COVID-19 v Číne. Hrozba prísnych reštrikcií zapríčinila, že investori sa obávajú negatívnych vplyvov na hospodárstvo, výdavky a problémy v dodávateľskom reťazci. Všetky tieto aspekty vplývajú na výsledky najvýznamnejších čínskych spoločností a my si dnes o nich povieme viac.
Spomalenie hospodárskeho rastu v Číne
Rozhodujúcim motorom rastu čínskej ekonomiky bude rozvoj technologickej sebestačnosti a zelenej revolúcie, ako sú polovodiče, elektrické vozidlá, obnoviteľné zdroje energie, ktoré môžeme identifikovať ako menej náchylné voči regulačným rizikám. Národne hospodárstvo v Číne počas druhého štvrťroku medziročne vzrástlo iba o 0,4 %. Mohli sme tiež zaznamenať, že investičné banky utlmujú predikcie rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Zasiahnuté čínske spoločnosti
Vyššie spomenuté riziká menia v realite podmienky a následne výsledky dôležitých hráčov na trhu. Jedným z nich je napríklad technologická spoločnosť JD, ktorá čelí nepriaznivým vplyvom čínskych blokád z dôvodu šírenia koronavírusu. Spoločnosť okrem toho čelí aj iným výzvam, pretože Čína má pomerne prísne regulácie pre technologické firmy.
V druhom štvrťroku zaznamenala najpomalší medziročný rast tržieb v histórii. Jedným z opatrení, ktoré by mohli spoločnosti pomôcť je znižovanie marketingových a iných výdavkov za štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Napriek všetkému sa môže firma JD pochváliť prekonaním odhadov Wall Street za štvrťročné tržby, pretože pandemické reštrikcie v Číne podporili online nakupovanie. Tržby sa za druhý štvrťrok vyšplhali do výšky 39,07 mld. USD.
Ďalšou významnou čínskou spoločnosťou je konglomerát Alibaba, ktorý má už dlhšie problémy s čínskou vládou. Regulačné orgány od roku 2021 prísne zasahujú proti čínskym technologickým gigantom, hlavne voči Alibabe a Ant Group. Pekingu prekáža dominantné postavenie firiem v online sektore. Alibaba sa v dôsledku snahy o zníženie výdavkov rozhodla prepúšťať zamestnancov. Počas júna 2022 dostalo výpoveď cca 9 241 zamestnancov, pričom spoločnosť znížila celkový počet zamestnancov na 245 700. Za posledný štvrťrok sme mohli vidieť cca 50-percentný pokles čistého zisku na 3,4 mld. USD.
Analýza hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej