Aj v auguste ostal náš zahraničný obchod v prebytku, pričom aktívne saldo bolo na úrovni 483 mil. Objem prebytku zahraničného obchodu v auguste tak mierne prekročil naše očakávanie. Medziročný rast slovenského exportu dosiahol úroveň 2,2 % pri objeme 8,5 miliardy Eur. Dovoz medziročne poklesol už piaty mesiac v rade (-4,7 %). Za 12 plávajúcich mesiacov sa zahraničný obchodu podľa predbežných dát dostal do prebytku 371 miliónov eur (0,3% HDP).
Zahraničný obchod je naďalej ťahaný automobilovým priemyslom. Vidíme pozitívny efekt ústupu problémov v dodávateľských reťazcoch a pokračujúci dobeh zameškanej produkcie, ktorá bola v minulom roku pod väčším tlakom. Vývoz v kategórií strojov a prepravných zariadení rástol medziročne o 15,8 % a dvojciferný medziročný rast si drží od začiatku roka. Stroje a dopravné zariadenia tvorili v auguste viac ako 60% celkového exportu.
Najdôležitejším exportným trhom je trh Európskej únie. Na strane importu pozitívnemu výsledku pomohli najmä nižšie dovozné ceny v kategórií minerálnych palív, mazív a príbuzných materiálov, kam patrí aj ropa, elektrická energia či zemný plyn. Hodnota dovozených energetických komodít sa medziročne znížila o 50 %, najmä vďaka vysokej porovnávacej báze z minulého roka, resp. poklesu cien energetických komodít na svetových burzách.
Pokračujúce dobré výsledky zahraničného obchodu naznačujú, že aj v treťom štvrťroku by zahraničný obchod mohol prispieť výrazne pozitívne k celkovému výsledku rastu slovenskej ekonomiky. Podľa predbežných údajov saldo zahraničného obchodu za osem mesiacov bolo aktívne v objeme 3,3 mld. eur.
Napriek stále pozitívnym číslam zahraničného obchodu za prvých osem mesiacov očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch sa ešte prejaví oslabujúca sa globálna aktivita, ktorá bude mať dopad na aj našu exportnú výkonnosť. V pozornosti ostávajú naše hlavné exportné trhy na čele s vývojom nemeckej ekonomiky, ktorá už tretí kvartál za sebou zažíva oslabenú ekonomickú aktivitu. Trhové očakávania sa prikláňali skôr k slabému rastu avšak ekonomická aktivita pravdepodobne ostane pod tlakom, čo naznačujú aj prieskum medzi nákupnými manažérmi.
Kombinovaný index nákupných manažérov (PMI) v eurozóne, ale aj v dvoch najväčších ekonomikách Nemecka a Francúzska, ostal v septembri pod úrovňou indexu 50, pričom pod touto úrovňou skončili obe hlavné zložky – priemysel aj služby. Úroveň indexu pod 50 naznačuje možnosť recesie, resp. širšie ekonomické ochladenie v ďalších mesiacoch, ktoré by sa postupne mohlo prejaviť aj v našej exportne zameranej ekonomike.
Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne