Nerovnomerné rozloženie celozávodných dovoleniek už tradične skresľuje čísla priemyslu počas v dvoch letných dovolenkových mesiacoch. V zahraničnom obchode, i vďaka vývozom zo skladu, je toto skreslenie o niečo menšie ako v číslach produkcie. Augustové čísla zahraničného obchodu čiastočne potvrdili náš predpoklad o posunutých celozávodných dovolenkách viac smerom k júlu.
Vývozy sa v porovnaní so slabým júlom zotavovali najmä v kľúčovej kategórií strojov a prepravných zariadení. Úrovne spred leta však, v súlade s našimi očakávaniami, ani v auguste nedosiahli. To len naznačuje, že slabšie júlové čísla priemyslu najskôr neboli len výsledkom dovolenkového efektu, ale čiastočne mali aj štrukturálny charakter. Zahraničný obchod si počas letných dovolenkových mesiacov síce (v súlade s očakávaním) udržal prebytkovú bilanciu, ukázal však aj rodiace sa známky slabosti vo vývozoch. K prebytkovej bilancii mu stále výdatne pomáhali cenové efekty – nižšie ceny dovozu energetických surovín, a to aj napriek jemnému zotaveniu cien ropy v auguste, ktoré sa podpísalo aj na medzimesačne vyšších dovozoch palív a mazív. V medziročnom porovnaní však hodnota ich dovozov bola stále o viac ako polovicu nižšia.
Podľa údajov Štatistického úradu objem vývozov v auguste prevýšil objem dovozov o 483 mil. EUR. Štatistický úrad zároveň na základe spresnených čísel zlepšil čísla zahraničného obchodu v prvých siedmych mesiacoch roka, keď navýšil prebytok o 145 mil. EUR. 12-mesačný prebytok zahraničného obchodu sa tak v auguste zvýraznil z revidovaných 0,2% na 0,7% HDP. Dôvody výrazného zlepšenia bilancie zahraničného obchodu počas tohto roka (tento trend sa naštartoval už v úvode roka) je potrebné hľadať v cenových vplyvoch na dovozoch (korekcia cien energií) i v reštarte kľúčového exportného odvetvia domáceho priemyslu, výroby áut.
Objem vývozov sa v auguste zvýšil o 0,3% (sezónne očistené) a vymazal tak len časť júlového poklesu. V priemere počas letných dovolenkových mesiacov boli vývozy nižšie v porovnaní s obdobím pred letom (júnom) o 1,6%. V medziročnom porovnaní sa rast vývozov v auguste spomalil z 4,1% na 2,2%. Vývozy smerom nahor v auguste potiahla najmä ich kľúčová kategória strojov a prepravných zariadení. Ani tu však augustová korekcia nestačila plne pokryť júlové straty a vývozy tu ostávali stále nižšie ako v júni. Dynamika ich medziročného rastu sa v auguste zrýchlila z 12,3% na 15,8%.
Podobný vývoj, hoci s pomalšími dynamikami medzimesačného rastu a stále v červených číslach v medziročnom porovnaní, sme videli aj u ostatných vývozov. Tie v auguste nadol (na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov) ťahali (okrem iného) nižšie vývozy palív a mazív, a to i napriek čiastočnému zotaveniu ich ceny. Vývozy v tejto kategórií sa v porovnaní s júlom znížili o 8% (sezónne očistené) a medziročne boli nižšie až o 42%. Prekvapivo vysoké vývozy palív v minulých mesiacoch sa tak ukázali (v súlade s našimi očakávaniami) ako neudržateľné (i v dôsledku sankcií na export ropných produktov získaných z ruskej ropy). Nedá sa ale vylúčiť, že počas jesene ešte uvidíme dočasné zintenzívnenie vývozov ropných produktov do Česka ako dôsledok predzásobenia pred koncom výnimky (5. decembra) na vývoz ropných produktov získaných z ruskej ropy zo Slovenska do Česka.
Nominálny objem dovozov sa v auguste na rozdiel od vývozov nezotavil. Dovozy sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížili o ďalších 2,1% (sezónne očistené). V priemere počas dovolenkového leta (júl-august) boli nižšie o 2,2% (sezónne očistené) ako pred letom (jún). V medziročnom porovnaní sa dynamika ich poklesu v auguste prehĺbila z -3,0% na -4,7%. Objem dovozov v auguste medzimesačne klesal aj napriek čiastočnému zotaveniu dovozov energetických surovín, ktoré potiahla nahor predovšetkým vyššia cena ropy. V medziročnom porovnaní to však boli stále najmä palivá a maziva, ktoré prispievali k poklesu nominálnych dovozov. Ich dovozy sa medziročne (nominálne) prepadli až o 52%, z veľkej časti v dôsledku cenových vplyvov. Dôsledky sankcií i rýchlejšieho napĺňania plynových zásobník ešte pred letom sa ale najskôr prejavili aj na reálnom poklese objemu dovezeného plynu a ropy počas letných mesiacov. Varovným prstom do nasledujúcich mesiacov môže byť pomalší rast dovozov v kategórií strojov a prepravných zariadení. Dynamika medziročného rastu sa tu v auguste spomalila z 12,5% na 9,6%. V tejto kategórií sa pritom miešajú investičné dovozy s dovozom komponentov pre automobilový a strojársky priemysel. Ani jedno pritom nie je dobrou správou pre slovenskú ekonomiku v ostávajúcich mesiacoch roka.
Výhľad
I v nasledujúcich mesiacoch by bilancia zahraničného obchodu mala ostať v prebytku. K zlepšeniu bilancie by mohla prispievať (medziročne) stále nižšia domáca spotreba a slabnúca súkromná investičná aktivita. Horšiaca sa nálada domáceho priemyslu však ale naznačuje, že (minimálne) dočasne by mohli opäť zoslabnúť aj domáce vývozy, ktoré tak budú spomaľovať ďalšie zlepšovanie bilancie zahraničného obchodu.
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank