Poslanci budú čoskoro rozhodovať o tom, či sa osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach zvýši a či ho budú platiť aj nové firmy. Návrh novely zákona, ktorý predložil poslanec Milan Vetrák z Oľano predpokladá, že po novom by tento odvod mali platiť všetky subjekty, na ktoré dohliada Národná banka Slovenska s výnimkou bánk. Čoraz častejšie však poslanci hovoria o tom, že by odvod mali platiť aj banky.


(Inzercia)

Akoby to malo vyzerať? Podľa návrhu novely zákona by odvod po novom platili aj sprostredkovatelia, lízingové spoločnosti či obchodníci s cennými papiermi za predpokladu, že ich ročný zisk dosiahne aspoň tri milióny eur. Tieto spoločnosti by sa tak pridali napríklad k poisťovniam, energetickým spoločnostiam či farmaceutickým firmám. Výška mesačného odvodu by sa zároveň zvýšila z 0,363 percenta na rovné jedno percento. Ročne by tak tieto firmy zaplatili na odvode 12 percent svojho zisku. K tomu samozrejme musia platiť aj daň z príjmu.

Viacerých politikov láka zaviesť špeciálny odvod aj pre banky, pretože z finančného sektoru dosahujú najvyššie zisky. Vďaka bankám by príjem štátu z odvodu výrazne narástol.

Banky na Slovensku zarábajú menej ako v okolitých krajinách

Bankový sektor to považuje za problém. „Toto rozhodnutie je krátkozraké, je nevýhodné pre túto krajinu, ohrozuje výkonnosť ekonomiky a ohrozuje určitý sociálny zmier, ktorý tu vládne,“ tvrdí prezident Slovenskej bankovej asociácie (SBA) a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Ak banky budú musieť platiť špeciálny odvod, znamená to podľa neho, že budú mať menej kapitálu, ktorý môžu použiť na úverovanie. „Bez kapitálu nevieme rásť tak rýchlo, ako sme rástli doteraz,“ vraví P. Krutil. Banky tak podľa neho budú môcť v menšej miere podporovať ekonomiku, keďže zisk je jediným zdrojom ich kapitálu.

Politici, ktorí chcú zaviesť bankám odvod, poukazujú na to, že vlani dosiahol sektor najvyšší zisk v histórii vo výške 829 miliónov eur. Národná banka Slovenska pritom už dlhšie poukazuje na to, že banky na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami zarábajú menej.

Viceprezident SBA a generálny riaditeľ Tatra banky Michal Liday hovorí, že kým za posledných sedem rokov priemerná mzda na Slovensku narástla približne o 50 percent, zisk bánk v rovnakom období vzrástol o 30 percent. K rastu zisku dopomohlo aj zrušenie bankovej dane, bez čoho by bol rast ziskovosti ešte nižší.

Bankový odvod sa podpíše na úverovaní

Zisk sektora rastie aj výrazne pomalšie ako bilančná suma bánk. Tá za posledných sedem rokov narástla o 60 percent. Rast ziskov sektora je tak približne polovičný v porovnaní so sumou, ktorá tento zisk vytvára. Z toho podľa M. Lidaya vyplýva, že banky „svoje služby systematicky zlacňujú.“ Dodáva, že banky fungujú čoraz efektívnejšie a z tejto efektivity profitujú klienti.

To že bankový sektor produkuje nadmerný zisk, je podľa M. Lidaya mýtus. Vysvetľuje, že banky fungujú tak, že akcionári zložia a následne dopĺňajú kapitál. Výnos predstavuje zisk z tejto investície. Tento výnos je na Slovensku podľa neho nižší ako v porovnateľných krajinách a po zavedení odvodu sa ešte zníži. Slovenské banky by sa tak mohli ocitnúť v nevýhodnej pozícii pri získavaní nového kapitálu. Materské spoločnosti totiž budú radšej investovať v tých krajinách, kde im ich peniaze prinesú vyšší výnos.

Viceprezident SBA a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár hovorí, že návratnosť kapitálu na Slovensku v minulom roku dosiahla osem percent. V predchádzajúcich rokoch to bolo ešte menej. Zdravé banky pritom podľa neho dosahujú návratnosť kapitálu nad desať percent. „Ziskovosť bankového sektora je približne polovičná v porovnaní s inými krajinami, kde naše bankové skupiny pôsobia,“ tvrdí D. Kollár.

Ak poslanci schvália zavedenie odvodu, hrozí, že banky budú poskytovať menej úverov, keďže im bude chýbať kapitál. Aby banka mohla poskytnúť úver vo výške 1 000 eur, potrebuje podľa M. Lidaya navýšiť kapitál o 150 eur. Bankári vyrátali, že ak budú musieť platiť odvod, v praxi to bude znamenať, že poskytnú ročne o vyše 13-tisíc hypoték menej, respektíve menej úverov dostanú podnikatelia.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: