Stavebné sporenie stratilo svoju príťažlivosť. Už neláka nielen klientov, ale ani samotné stavebné sporiteľne. Od júla zostane na trhu už len jedna stavebná sporiteľňa, v ktorej si klienti budú môcť ešte uzatvoriť novú zmluvu o stavebnom sporení.

ČSOB stavebná sporiteľňa sa rozhodla, že od 1. júla nové zmluvy už uzatvárať nebude. Klienti od tohto dátumu už nebudú môcť požiadať ani o poskytnutie medziúveru.

„Trh stavebného sporenia sa za poslednú viac ako dekádu výrazne zmenil, a to najmä z pohľadu jeho štátnej podpory, ako aj možnosti využitia takto našetrených finančných prostriedkov. Nezanedbateľnú úlohu v tom zohral aj vývoj na úrokovom trhu v uplynulých rokoch, ktorý zvýhodňoval bankové produkty pred produktami stavebnej sporiteľne. V súlade s našou stratégiou poskytovať komplexné finančné riešenia pod jednou strechou, a s tým súvisiacim zjednodušovaním a zefektívňovaním fungovania, sme sa rozhodli tieto produkty poskytovať už výlučne v rámci bankového portfólia,“ vraví generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár.

Nie je jediná

ČSOB tvrdí, že táto zmena stratégie nebude mať žiadny dopad na už existujúce úverové a sporiace zmluvy. Klienti a klientky ČSOB stavebnej sporiteľne, ktorí už produkty majú uzatvorené, nemusia preto podnikať žiadne kroky. Naďalej budú môcť využívať rovnaké služby za rovnakých podmienok tak ako doteraz. Aj naďalej budú vklady klientov chránené až do výšky 100-tisíc eur.

Problémy môže táto zmena spôsobiť ľuďom, ktorí majú zriadené stavebné sporenie a plánovali si vziať medziúver. Ak to nestihnú do konca júna, nebudú môcť už o neho požiadať. Klienti budú môcť naďalej získať stavebný úver. Ten im stavebná sporiteľňa poskytne, až keď splnia stanovené podmienky – musia si istý čas sporiť a musia nasporiť stanovenú čiastku.

ČSOB je už druhou stavebnou sporiteľňou, ktorá to na Slovensku balí. Vlani v lete k rovnakému kroku pristúpila aj Wüstenrot stavebná sporiteľňa. Prestala uzatvárať nové zmluvy stavebného sporenia a zároveň prestala poskytovať aj medziúvery. Predseda predstavenstva skupiny Wüstenrot na Slovensku Marian Hrotka vtedy povedal, koncept stavebnej sporiteľne je pre ďalšiu expanziu skupiny výrazne limitujúci. „Stavebné sporiteľne totiž financujú svoje portfólio úverov prevažne prostredníctvom zmlúv stavebného sporenia,“ tvrdí M. Hrotka.

Systém stavebného sporenia je podľa neho v čase otrasov na finančnom trhu síce stabilný, sporiteľne však ťahajú oproti bankám za kratší koniec. Tie totiž dokážu na trhu refinancovať výrazne lacnejšie vďaka nulovým až záporným úrokom. Stavebné sporenie takisto postupne prestáva podporovať aj štát. A práve vysoká štátna prémia bola v minulosti hlavným lákadlom stavebných sporiteľní.

Posledná stavebná sporiteľňa hľadá nový zdroj príjmov

Tento krok uvrhol Wüstenrot stavebnú sporiteľňu do straty. „Dlho pripravované zastavenie novej produkcie presne podľa predpokladov znížilo príjmy Wüstenrot stavebnej sporiteľne. Pritom potrebné náklady spojené so servisom pre existujúcich klientov ostali. Finančné výsledky sporiteľne za rok 2021 tak predstavujú investíciu do transformácie nášho obchodného modelu,“ povedal k minuloročným výsledkom M. Hrotka.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) tak zostane od júla poslednou, v ktorej si klienti ešte budú môcť uzatvoriť novú zmluvu o stavebnom sporení. Aj tá už hľadá nové spôsoby prežitia. PSS tento mesiac oznámila, že okrem tradičných produktov stavebného sporenia bude poskytovať aj hypotéky.

Peniaze, ktoré bude PSS prostredníctvom hypoték požičiavať, by nemali byť zo zdrojov stavebného sporenia. Klienti si prostredníctvom hypotéky od PSS môžu požičať najviac 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti s maximálnou splatnosťou 30 rokov. PSS ešte v polovici júna klientov lákala na úrokovú sadzbu vo výške 1,89 percenta pri päťročnej fixácii. V súčasnosti je minimálny úrok, za ktorý poskytuje hypotéky, na úrovni 2,39 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: