Od júla tohto roka už tradične stúpnu maximálne dávky v nezamestnanosti. Počítajú sa totiž podľa priemernej mzdy z minulého roka. Niektorí ľudia bez práce, ktorí v tom čase budú na úrade práce a predtým nadpriemerne zarábali, si tak prilepšia. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti je totiž limitovaná.

Nezamestnanosť na Slovensku je už dlhodobo pomerne nízka a vlani sa dokonca pohybovala na historických minimách. Miera nezamestnanosti klesla na 5,2 percenta, čo bola historicky najnižšia hodnota. Avšak porovnáva sa to spätne len po rok 2021, kedy sa zmenila metodika sledovania nezamestnanosti. Po novom vyjadruje podiel počtu nezamestnaných z ekonomicky aktívneho obyvateľstva na Slovensku vo veku od 15 do 74 rokov.

Tým, ktorí budú čerpať podporu od júla tohto roka, stúpne maximálna výška dávky v nezamestnanosti. Jej najvyššia možná úroveň sa mení vždy od začiatku júla a platí až do konca júna nasledujúceho roku. Maximálna dávka v nezamestnanosti sa odvíja od vlaňajšej priemernej mzdy, ktorá podľa štatistikov dosiahla úroveň 1 524 eur mesačne.

Aké budú dávky v nezamestnanosti od júla 2025

Aké budú dávky v nezamestnanosti od júla 2025:

Najvyššia dávka v nezamestnanosti

Maximálna podpora v nezamestnanosti sa počíta z dvojnásobku priemernej mzdy. To znamená, že najviac peňazí dostanú tí ľudia, ktorí zarábali aspoň 3 048 eur.

Maximálna suma dávky za 31 dní stúpne z terajších 1 457,50 eura na 1553,30 eura mesačne. V mesiaci, ktorý má 30 dní, dávka v súčasnosti dosahuje sumu 1 410,50 eura mesačne. Od júla stúpne na 1503,20 eura. Skutočná výška dávky závisí od príjmu, pričom nezamestnaní dostávajú približne polovicu svojej hrubej mzdy. Dávka sa počíta za dni a jej výška je 50 percent denného vymeriavacieho základu.

Nárok na ňu majú len zamestnanci. Živnostníci si poistenie v nezamestnanosti povinne neplatia, ale môžu sa naň prihlásiť dobrovoľne. Podpora v nezamestnanosti sa môže poberať maximálne šesť mesiacov. Základnou podmienkou je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní.

Najvyššia dávka v nezamestnanosti
Ilustrácia: DALL-E

Na dávky sa už eviduje elektronicky

Kto príde o prácu, môže vďaka predošlému zamestnaniu získať podporu od štátu, no musí sa najprv zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie. Medzi hlavné výhody registrácie na úrade práce patrí to, že uchádzač o zamestnanie nemusí platiť zdravotné poistenie, ale bude ho za neho platiť štát. Štát mu poskytne aj pomoc pri hľadaní práce, výmenou za to si uchádzač musí aktívne hľadať zamestnanie.

Evidovať sa na úrade práce v prípade straty zamestnania, či hľadania novej práce, je od začiatku minulého roka možné aj prostredníctvom webového portálu slovensko.sk. Možno sa tam zaregistrovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie či poslať žiadosť o sprostredkovanie vhodného zamestnania. V hlavnej ponuke na titulnej stránke portálu verejnej správy si stačí vybrať kategóriu zamestnanie. Z ponúknutého výberu je potrebné kliknúť na možnosť strata a hľadanie zamestnania, kde sa návštevníkovi ponúknu možnosti podávanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a podávanie žiadosti záujemcu o sprostredkovanie vhodnej práce.

Po výbere jednej z možností je návštevník presmerovaný priamo na príslušný elektronický formulár. Ak sa návštevník predtým neprihlásil, portál ho automaticky, ešte pred vypĺňaním formulára, presmeruje na prihlasovaciu stránku. Prihlásiť sa na portál slovensko.sk je možné prostredníctvom občianskeho preukazu alebo cez aplikáciu Slovensko v mobile. Potrebný je na občiansky preukaz s čipom. V praxi tak nie je nutné žiadosť o dávku podávať v Sociálnej poisťovni, ak si poistenec nárok uplatnil ako súčasť zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: