Opatrovateľský príspevok bude opäť rásť. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) chce totiž zvýšiť príplatok k príspevku na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnych službách, ktorý jeho ministerstvo predložilo na septembrovú schôdzu parlamentu. Pravidlá pre opatrovateľský príspevok sa pritom naposledy menili na začiatku júla tohto roka. Menilo sa rozdelenie kategórií opatrovateľov a zvyšoval sa aj samotný príspevok. Za necelý rok a pol má pritom príspevok zaniknúť.
„Cieľom vládneho návrhu je kompenzovať vyššiu mieru finančnej záťaže a starostlivosti na strane opatrovateľov detí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré si najmä v prvých rokoch života vyžadujú vyššiu mieru starostlivosti. Dôvodom navrhovanej úpravy je skutočnosť, že starostlivosť o nezaopatrené dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím si najmä v prvých rokoch života tohto dieťaťa vyžaduje vyššiu mieru starostlivosti zo strany opatrovateľov a súčasne predstavuje pre nich aj niekoľkonásobne vyššiu súvisiacu finančnú záťaž,“ uvádza ministerstvo v návrhu.
Príplatok k príspevku na opatrovanie má stúpnuť od začiatku decembra tohto roka zo sto eur na 200 eur. Ak by suma zvýšenia peňažného príspevku, ktorá bola doteraz stanovená pevnou sumou zostala na súčasnej úrovni, podľa ministerstva by dochádzalo k poklesu jej reálnej hodnoty z dôvodu inflácie. Od úpravy sumy si štát sľubuje pozitívny sociálny vplyv na dieťa, ale aj na samotného opatrovateľa.
Príplatok k príspevku na opatrovanie
Opatrovateľský príspevok prešiel zmenami už na začiatku tohtoročného leta. Po novom sa nerobí rozdiel medzi opatrovateľom, ktorý poberá dôchodok a tým, ktorý môže byť ešte pracovať. Príspevok na opatrovanie bol totiž ustanovený v štyroch výškach v závislosti od počtu opatrovaných osôb a od toho, či opatrovateľ poberá, alebo nepoberá dôchodkovú dávku. Od júla je rozdelený na dve kategórie.
Základná suma pri starostlivosti o jednu osobu s ŤZP pre opatrovateľa dosahuje 615,50 eura mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP je suma na úrovni 818,60 eura mesačne. Sumy peňažných príspevkov je možné ešte zvýšiť o sto eur mesačne, ak je opatrovanou osobou s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrených detí a zároveň opatrovník nemá príjem zo zamestnania ani nepoberá dôchodok. Od decembra bude príplatok k príspevku na opatrovanie vo výške 200 eur. Odhaduje sa, že príplatok k príspevku na opatrovanie potrebuje zhruba 7 200 poberateľov. Celkovo by sa mali nálady na zvýšenie vyšplhať na úroveň 8,8 milióna eur.
Aj keď budú po novom platia len dve sumy, nič sa nemení na tom, že sa môžu krátiť. Stane sa to v prípade, ak má opatrovaná osoba príjem, ktorý je vyšší ako dvojnásobok životného minima. Príspevok sa kráti aj v prípade, že sa opatruje nezaopatrené dieťa a príjem osoby s ŤZP prevyšuje trojnásobok sumy životného minima. Ak je opatrovaná osoba poberateľom zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, príspevok sa zníži o sumu tohto zvýšenia.
Opatrovateľský príspevok zanikne
Nárok na opatrovateľský príspevok od júla môže získať aj viac ľudí, ktorí pracujú, ale zároveň sa o niekoho starajú. Kým v minulosti platilo, že príjem zo zamestnania nemohol byť vyšší ako dvojnásobok životného minima, po novom úroveň stúpla na 2,5-násobok. Životné minimum od začiatku júla tohto roka vzrástlo na 273,99 eura mesačne. To znamená, že zamestnanec môže od leta poberať príspevok na opatrovanie v prípade, že nezarába viac ako 685 eur.
Ministerstvo práce chce napriek tejto zmene obmedziť krátenie opatrovateľského príspevku. „Zrušíme krátenie opatrovateľského príspevku pre opatrovateľov v dôchodkovom veku a v prípade opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku buď krátenie výrazne obmedzíme cez zvýšenie príjmovej hranice odkázanej osoby, alebo historicky po prvýkrát tiež zrušíme,“ uviedol minister práce E. Tomáš ešte na konci júla tohto roka. O opatrení mal rokovať s ministerstvom financií.
Ľudia pritom budú dostávať príspevok už len dočasne. Systém opatrovateľských príspevkov bude fungovať len do 1. januára 2026. Vtedy začne platiť reforma financovania sociálnych služieb, ktorá prinesie zásadné zmeny. Po novom odkázaná osoba dostane už len jeden komplexný príspevok na odkázanosť a ona sa rozhodne, či ho použije na opatrovanie v domácom prostredí alebo v pobytovom zariadení. Tieto opatrenia plánuje zaviesť ministerstvo práce. Detaily návrhu ministerstvo zatiaľ nepredložilo ani nekomentovalo.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: