Príspevok na pohreb sa naposledy zvyšoval v roku 2007. Napriek inflácii je jeho výška od vtedy na rovnakej úrovni. Zmeniť to chce ministerstvo práce, ktoré navrhuje jeho zvýšenie na viac ako dvojnásobok súčasnej sumy. Argumentuje tým, že od poslednej úpravy výšky príspevku na pohreb sa výrazne zvýšili ceny pohrebných služieb. Návrh novely zákona už schválila aj vláda.


(Inzercia)

„Aktuálna suma príspevku je nedostatočná na pokrytie nákladov spojených s pohrebom. Zvýšenie príspevku je nevyhnutné na zmiernenie finančného zaťaženia rodín v období straty blízkej osoby, malo by prispieť k sociálnej spravodlivosti a mal by poskytnúť lepšiu podporu pre ekonomicky zraniteľné skupiny obyvateľstva,“ uvádza v dôvodovej správe návrhu ministerstvo práce.

Príspevok na pohreb je v súčasnosti na úrovni 79,67 eura. Od januára budúceho roka by sa mal podľa návrhu zvýšiť na 200 eur. Navrhovaná úprava podľa ministerstva zohľadňuje infláciu a zmeny cien pohrebných služieb za posledných 17 rokov. Štát pritom definuje finančné zabezpečenie pohrebu ako jednu zo základných sociálnych potrieb. V skutočnosti príspevok ľuďom pomôže len čiastočne, keďže výdavky na pohreb sa v súčasnosti pohybujú na úrovni vyšších stoviek až tisícok eur.

Príspevok na pohreb môže získať takmer každý

Tento druh štátnej sociálnej dávky môže pritom získať takmer každý. Stačí, že je to plnoletá osoba a odo dňa pohrebu zosnulého neubehol viac ako jeden rok. O príspevok musí žiadať ten človek, ktorý zabezpečil pohreb a má trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku. Aj zosnulý by mal mať v čase smrti trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku. Žiada sa oň buď osobne na úrade práce podľa miesta pobytu zosnulého alebo elektronicky.

Žiadosť ešte musí potvrdiť pohrebná služba, ktorá poskytla služby spojené so zabezpečením pohrebu a úrad práce podľa miesta úmrtia.

Príspevok na pohreb
Príspevok na pohreb od januára stúpne viac než dvojnásobne (Foto: Miroslav Homola/príspevok na pohreb)

Keďže nárok zahŕňa pomerne široký okruh žiadateľov, ministerstvo očakáva aj zvýšené výdavky. Vplyv na rozpočet bol odhadnutý na základe údajov o počte úmrtí za minulý rok. Podľa nich ročne zomrie približne 55-tisíc osôb. Za uvedeného predpokladu by zvýšenie príspevku dodatočne stálo 6,61 milióna eur ročne.

Ministerstvo tiež predpokladá zlepšenie hospodárenia pozostalých pri pohrebe blízkej osoby. Výdavky sú preto podľa neho prijateľné. „Sociálne prínosy pre zraniteľné skupiny obyvateľstva a zabezpečenie dôstojného pohrebu pre všetkých občanov sú dostatočným odôvodnením pre prijatie tohto návrhu aj napriek jeho negatívnemu vplyvu na rozpočet verejnej správy,“ dodáva.

Štátne a sociálne dávky pri úmrtí

Štát môže pri pohrebe v niektorých prípadoch prispieť aj viac peňazí. Nárok majú rodinní príslušníci, ktorých blízka osoba zomrela v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Maximálna výška sumy náhrady nákladov spojených s pohrebom je v tomto roku na úrovni 3 759,60 eura. Dostane ich ten, kto tieto náklady spojené s pohrebom uhradil. Dávka je poskytovaná z úrazového poistenia zamestnávateľa, takže ich vypláca Sociálna poisťovňa.

Za náklady spojené s pohrebom sa považujú účty za pohrebnú službu, spopolnenie, cintorínske poplatky, náklady na zriadenie pomníka alebo náhrobnej tabule či náklady na úpravu hrobu. K tejto dávke patrí aj takzvaná náhrada výdavkov na smútočné ošatenie a cestovných výdavkov na prepravu z miesta trvalého pobytu na miesto pohrebu a späť. Získať ju môže nezaopatrené dieťa zomrelého a osoba, ktorá so zomrelým v čase jeho smrti žila v spoločnej domácnosti. Prepláca sa vždy jedna tretiny týchto výdavkov, no v maximálnej sume 99,60 eura.

Za zamestnanca, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, sa vypláca aj jednorazové odškodnenie. Je to dávka na preklenutie nepriaznivej finančnej situácie rodiny po strate príjmu zamestnanca. Maximálna výška sumy jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky je v tomto roku na úrovni niečo málo cez 75-tisíc eur. U úrazového poistenia môže byť vyplatená ešte pozostalostná renta. Nárok na ňu majú len tí, voči ktorým mal zosnulý vyživovaciu povinnosť určenú súdom. Môže ísť napríklad o výživné na dieťa.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: