Ak chcete požiadať o starobný dôchodok, je potrebné splniť dve základné podmienky: dosiahnuť dôchodkový vek a mať najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia. Dôchodkový vek zistíte v tabuľke zákona alebo pomocou jednoduchej kalkulačky, ktorú nájdete na tejto stránke. Keď spĺňate všetky podmienky, môžete sa obrátiť na Sociálnu poisťovňu so žiadosťou o dôchodok.


(Inzercia)

S vybavovaním žiadosti o penziu by ste mali začať aspoň mesiac pred dosiahnutím dôchodkového veku. Žiadosť sa vypisuje priamo v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska. Pred návštevou si treba rezervovať termín cez online rezervačný systém poisťovne na tejto stránke. Objednať sa môžete najskôr na deň, keď dosiahnete dôchodkový vek. Po rezervácii dostanete potvrdenie termínu, kontaktné údaje zamestnanca, ktorý s vami bude žiadosť spisovať a zoznam potrebných dokladov.

Aké doklady potrebujete, keď žiadate o dôchodok

Medzi potrebné doklady patrí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas a doklady o ukončení vzdelania, ako sú výučný list, maturitné vysvedčenie či diplom. Ak o penziu žiada muž, bude potrebovať aj vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.

Ak máte deti a máte vďaka tomu nárok na skorší odchod do dôchodku, je potrebné v niektorých prípadoch predložiť ich rodné listy. Urobiť tak musia cudzinci a tí, ktorých deti sa narodili v zahraničí a neboli zapísané do osobitnej matriky.

Rodný list musia priniesť aj ľudia, ktorí mali dieťa zverené do náhradnej starostlivosti. V prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím plnoletosti je potrebné priniesť úmrtný list alebo výpis z matriky.

Sociálna poisťovňa môže od vás žiadať aj ďalšie doklady. Informovať by vás mal o tom zamestnanec poisťovne. Môže ísť napríklad o potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky. Ak niekto pracoval pred májom 1990 v krajine, s ktorou Slovensko nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení, bude zase potrebovať potvrdenie od bývalého zamestnávateľa o období zamestnania.

Ak chcete dostávať dôchodok na účet v banke, musíte priniesť vyplnený a bankou potvrdený špeciálny formulár Sociálnej poisťovne. Ten si môžete stiahnuť z tejto stránky.

Do formulára uvediete osobné údaje, ako sú meno, rodné číslo, dátum narodenia, adresa, telefónne číslo a číslo bankového účtu. Tento formulár musíte dať potvrdiť aj v banke. Sociálna poisťovňa totiž vyžaduje, aby jej banka zdokladovala, že účet, na ktorý vám bude posielať dôchodok, patrí skutočne vám. Účet môže patriť aj vašej manželke alebo manželovi, v takom prípade musí banka potvrdiť, že k tomuto účtu máte dispozičné právo.

Problém s odpracovanými rokmi

Jedným z problémov, ktoré môžu pri vybavovaní dôchodku nastať, je, že Sociálna poisťovňa nemá údaje o všetkých rokoch, ktoré ste odpracovali. Toto je dobré napraviť čím skôr. Urýchlite tak vybavovanie dôchodku. Ešte pred podaním žiadosti o dôchodok by ste si preto mali overiť, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky obdobia, počas ktorých ste platili dôchodkové poistenie. Slúži na to elektronický účet poistenca. V položke dôchodkové poistenie by mali byť uvedené všetky roky, kedy bolo poistenie platené.

Návod, ako si aktivovať elektronický účet poistenca, nájdete na tejto stránke.

Každý, kto nemá prístup do elektronického účtu, môže Sociálnu poisťovňu požiadať o výpis z účtu. Existuje niekoľko možností, ako tak urobiť – telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára na stránke poisťovne. Kontakty na Sociálnu poisťovňu, prostredníctvom ktorých môžete požiadať o výpis z účtu, nájdete na tejto stránke.

Na výpise, ktorý vám Sociálna poisťovňa zašle, budú uvedené všetky obdobia poistenia, ktoré má v evidencii. Ak zistíte, že tu nie je všetko, je potrebné poisťovni dodatočne predložiť doklady, ktoré dokazujú, že v danom čase ste boli napríklad zamestnaný alebo platili odvody ako živnostník.

Môže nastať aj situácia, že Sociálna poisťovňa niektoré obdobia neeviduje a budúci dôchodca nemá žiadne doklady, ktoré by potvrdzovali, že v danom čase niekde pracoval a bol poistený. S tým mu môže pomôcť pracovník v pobočke Sociálnej poisťovne.

Ako požiadať o starobný dôchodok
Ako požiadať o starobný dôchodok? (Ilustračné foto: Depositphotos/ako požiadať o starobný dôchodok)

Počíta sa aj škola a obdobie bez práce

Starobný dôchodok je špecifický tým, že za určitých podmienok sa do obdobia dôchodkového poistenia môžu započítať aj obdobia štúdia alebo evidencie na úrade práce. Ak ste boli pred rokom 2000 evidovaní na úrade práce, počíta sa vám toto obdobie do odpracovaných rokov bez ohľadu na to, či ste poberali dávku v nezamestnanosti alebo nie.

V období od začiatku roka 2001 do konca roka 2003 sa do dôchodkového poistenia započítavali iba tie obdobia na úrade práce, počas ktorých budúci dôchodca dostával podporu v nezamestnanosti. Sociálna poisťovňa preto odporúča, aby žiadatelia o dôchodok mali z tohto obdobia potvrdenia o evidencii na úrade práce a o poberaní podpory.

Podobné pravidlá platia aj pre obdobie štúdia. Do obdobia dôchodkového poistenia sa započítava doba štúdia na strednej a vysokej škole po ukončení povinnej školskej dochádzky – ale len do konca roka 2003. Tieto obdobia môžete preukázať napríklad maturitným vysvedčením, diplomom alebo potvrdením zo školy.

Od začiatku roka 2004 sa do obdobia dôchodkového poistenia už nezapočítava ani evidencia na úrade práce, ani obdobie štúdia. Výnimkou sú osoby, ktoré si počas tohto obdobia platili dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo si ho dodatočne doplatili.

Schválenie môže trvať aj štyri mesiace

Po tejto príprave musíte v dohodnutý deň a čas prísť do pobočky a priniesť so sebou všetky potrebné doklady. Pracovník poisťovne s vami cez elektronický formulár spíše žiadosť o dôchodok. Musíte ju podpísať. Ak potrebujete, zamestnanec Sociálnej poisťovne vám vystaví potvrdenie o spísaní žiadosti o dôchodok. Toto budete potrebovať, ak chcete, aby vám zamestnávateľ vyplatil odchodné.

Sociálna poisťovňa má na vybavenie žiadosti o dôchodok 60 dní. Táto lehota začína plynúť odo dňa jej spísania. V prípade, že poisťovňa nemá niektoré údaje, môže tento termín predĺžiť o ďalších 60 dní. Počas tohto obdobia Sociálna poisťovňa zisťuje chýbajúce údaje, napríklad v archívoch, u zamestnávateľov, či v zahraničných inštitúciách.

Celkovo by tak Sociálna poisťovňa mala o dôchodku rozhodnúť najneskôr do 120 dní. V prípade, že sa jej nepodarí dovtedy získať všetky potrebné údaje, nemôže si lehotu opätovne predĺžiť. Namiesto toho preruší schvaľovanie penzie. Počas tohto prerušenia jej žiadna lehota neplynie, no poisťovňa naďalej zisťuje chýbajúce údaje. Kým ich nemá, nemôže žiadosť schváliť.

Keď Sociálna poisťovňa dostane všetky potrebné doklady, vydá rozhodnutie o dôchodku. To vám zašle buď poštou alebo do elektronickej schránky, ak ju máte aktivovanú.

Dôchodkové dávky majú fixný výplatný termín

Pri schválení žiadosti poisťovňa určí aj výplatný termín dôchodku. Každý penzista má svoj vlastný termín. Žiadateľ si môže pri spisovaní žiadosti zvoliť, či mu budú peniaze chodiť poštou alebo na bankový účet.

Starobný dôchodok sa vypláca vždy vopred v pravidelných mesačných lehotách. Keďže schvaľovanie môže trvať aj viac ako mesiac, penzista dostane peniaze aj za obdobie, kedy na rozhodnutie čakal. Ak poisťovňa rozhodne o priznaní dôchodku napríklad o dva mesiace po podaní žiadosti, spolu s prvým dôchodkom mu pošle aj doplatok za tieto dva mesiace.

Dôchodkové dávky majú fixný výplatný termín v párne dni od 2. do 24. dňa v mesiaci. Ak sa vypláca cez poštu a výplatný termín padne na sobotu, dávka sa vyplatí v piatok. Ak sa vypláca cez poštu a výplatný termín padne na nedeľu, dávka sa vyplatí v pondelok. Ak výplatný termín padne na sviatok, vtedy sú s poštou vopred dohodnuté mimoriadne termíny výplaty. Spravidla je pri sviatkoch výplatný termín penzií presunutý na deň pred sviatočným dňom. Výplatný termín pre hromadné poukazy do zariadenia sociálnych služieb je 15. dňa v mesiaci.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: