Aktuálna dôchodková hodnota (ADH), dôchodkový vek či rodičovský bonus. To sú zrejme najzásadnejšie veci, ktoré sa od januára budúceho roka v slovenskom dôchodkovom systéme zmenia. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament. Ide v zásade o dôchodkovú reformu prvého piliera z dielne ministerstva práce.


(Inzercia)

Jedným z opatrení v štátnych dôchodkoch je aj pomalší rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá tvorí jednu z troch veličín na výpočet novopriznávanej penzie. Kým doteraz sa jej hodnota každý rok zvyšovala o rast priemernej mzdy, po novom sa z tohto rastu zoberie len 95 percent. Aktuálna dôchodková hodnota tak v budúcom roku síce v porovnaní s týmto rokom porastie, ale zvýši sa menej, ako keby sa jej výpočet nezmenil. Rovnako tak aj nové dôchodky budú síce v porovnaní s týmto rokom vyššie, ale neporastú o toľko, ako keby sa dôchodková hodnota nekrátila.

Ministerstvo predpokladá, že kombináciou zníženia dôchodkovej hodnoty a naviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života, čo je tiež jedno z opatrení v reforme prvého piliera, bude mať bezdetný človek v dlhodobom horizonte približne rovnako vysoký dôchodok ako podľa súčasného stavu. Na rovnako vysoký dôchodok bude musieť na rozdiel od súčasnosti pracovať dlhšie.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v archívnom rozhovore pre Finsider povedal, že zníženie rastu ADH bolo nevyhnutné. „Posledných desať rokov vo všetkých strategických reformných dokumentoch, ktoré Slovensko muselo prijať, bolo zo strany Európskej únie alebo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odporúčané zníženie dôchodkovej hodnoty. Nesúhlasil by som s jej znížením, keby to nebolo vyvážené rodičovským bonusom,“ povedal v rozhovore.

Ako sa bude počítať dôchodková hodnota

V súčasnosti rastie aktuálna dôchodková hodnota každoročne o rovnaké percento, o aké sa zvýšili priemerné platy v treťom štvrťroku v prechádzajúcom kalendárnom roku. Tento údaj vždy zisťuje a potom zverejňuje Štatistický úrad SR. Napríklad vlani takto priemerné mzdy v treťom štvrťroku medziročne vzrástli o 6,5 percenta. Od januára tohto roka tak vzrástla dôchodková hodnota takisto o 6,5 percenta a zvýšila sa zo sumy 14,2107 na 15,1300 eura.

aktuálna dôchodková hodnota
Aktuálna dôchodková hodnota bude od januára rásť pomalšie. (Foto: Martina Brunovská)

Od januára už ADH porastie menej ako priemerná mzda. „Korekčný mechanizmus spočíva v tom, že z medziročnej zmeny priemernej mesačnej mzdy v treťom štvrťroku sa na účely určenia indexu úpravy aktuálnej dôchodkovej hodnoty od 1. januára 2023 použije len 95 percent tejto hodnoty,“ vysvetľujú legislatívci ministerstva práce v návrhu novely zákona.

Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2023 dosiahla úroveň 16,4764 eura. Keby sa pravidlá pre dôchodkovú hodnotu nemenili, v dosiahla by úroveň 16,5437 eura. Ak napríklad niekto odchádza do penzie po 40 odpracovaných rokoch a celý život zarábal priemernú mzdu, bude mať v tomto roku nárok na dôchodok vo výške 736,90 eura. Ak by sa pravidlá výpočtu dôchodkovej hodnoty nezmenili, jeho dôchodok by dosiahol 739,90 eura.

Aktuálna dôchodková hodnota v praxi

Keď ľudia dosiahnu dôchodkový vek a žiadajú o priznanie penzie, štát ju musí najprv vypočítať. Samotný dôchodok sa počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu a dôchodkovej hodnoty. Na výpočet dôchodku sa vždy používa aktuálna dôchodková hodnota platná v tom roku, v ktorom budúcemu penzistovi vznikol nárok na výplatu dôchodku. Ešte do konca tohto roka je aktuálna dôchodková hodnota na úrovni 15,1300 eura.

Keďže dôchodková hodnota v podstate rozhoduje o výške dôchodku, ľudia s odchodom do penzie niekedy s odchodom do penzie vyčkávajú. Niekto môže napríklad získať nárok koncom roka, ale ešte niekoľko mesiacov zostane v práci, pretože sa mu oplatí počkať na januárový rast dôchodkovej hodnoty. Samotná výška dôchodkovej dávky ale závisí aj od toho, ako dlho človek platil dôchodkové poistenie a koľko zarábal. V prípade živnostníkov je rozhodujúci vymeriavací základ, z ktorého platili sociálne poistenie.

Napríklad ak by vlani odchádzal do starobného dôchodku zamestnanec, ktorý celý svoj život poberal priemernú mzdu a odpracoval 40 rokov, aj s januárovou valorizáciou by mal dostávať penziu približne 583 eur. Ľuďom s podobnými podmienkami, ktorí si na odchod počkali až na tento rok, štát teraz vypláca vyššiu penziu. Ich dôchodok sa už počítal s novou aktuálnou dôchodkovou hodnotou a spolu s valorizáciou dosiahol sumu vyše 613 eur.

Aká bude skutočná výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty v budúcom roku, bude známe až začiatkom decembra, keď Štatistický úrad zverejní údaje o raste platov v treťom štvrťroku.