Sociálna poisťovňa zažíva v svojich pobočkách nával žiadateľov o dôchodky. Mnohí z nich chcú podať žiadosť ešte v tomto roku, pretože sa obávajú, že budúcoročné penzie budú nižšie ako tie tohtoročné.


(Inzercia)

Kto požiada o dôchodok v tomto roku, má výhodu v tom, že sa mu k vypočítanej penzii pripočítajú hneď dve valorizácie. Tá januárová dôchodok zvýši o 11,8 percenta, k tomu sa pripočíta aj mimoriadna valorizácia vo výške 10,6 percenta.

Napríklad, ak niekto odpracoval 40 rokov a celý život poberal plat na úrovni priemernej mzdy, mal by dostať dôchodok vo výške 659,10 eura. Dôchodok sa totiž počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, aktuálnej dôchodkovej jednotky (ADH) a priemerného osobného mzdového bodu. Aktuálna dôchodková jednotka je v tomto roku 16,4764 eura a priemerný osobný mzdový bod človeka, ktorý poberal priemernú mzdu, je 1.

Po započítaní oboch valorizácii bude tento dôchodca dostávať 815,10 eura. V januári budúceho roku sa mu penzia znovu zvýši, tentokrát o 3,6 percenta. Od januára budúceho roku bude preto dostávať 844,50 eura.

Rozhodne rast platov

Aká bude penzia človeka, ktorý požiada o dôchodok až v budúcom roku, ešte nie je jasné. Zatiaľ nie je totiž známa výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Tá sa zvýši v závislosti od toho, ako porastú priemerné platy v treťom štvrťroku tohto roku. ADH narastie o 95 percent hodnoty, o akú stúpnu priemerné mzdy. Údaj o raste platov v treťom štvrťroku zverejní Štatistický úrad až začiatkom decembra.

Ľuďom, ktorí pôjdu do dôchodku v budúcom roku, sa bude ich vypočítaná penzia valorizovať o 14,5 percenta. To znamená, že aby dôchodok človeka, ktorý pôjde do penzie v budúcom roku, bol v rovnakej výške, ako keby oň požiadal ešte v tomto roku, musela by aktuálna dôchodková hodnota narásť o 11,9 percenta na 18,4375 eura. V prípade, že by bol jej rast vyšší, budúcoroční penzisti by dostali vyššie dôchodky ako tí tohtoroční. Naopak, ak ADH porastie menej, ich penzie budú nižšie.

Keďže ADH sa zvýši o 95 percent rastu priemerných platov v treťom štvrťroku, na to aby boli budúcoročné dôchodky minimálne na úrovni tých tohtoročných, by bolo potrebné, aby priemerné mzdy narástli minimálne o 12,5 percenta.

V prvom štvrťroku pritom priemerné mzdy medziročne stúpli o 9,5 percenta a v druhom štvrťroku o 9,9 percenta. Vlani platy rástli v jednotlivých štvrťrokoch o 7,4 až 9,4 percenta. Preto je pravdepodobné, že v treťom štvrťroku sa rast platov nedostane na 12,5 percenta. Navyše posledných osem mesiacov inflácia klesá a tak firmy už nie sú nútené výrazne zvyšovať platy, aby zachovali ich reálnu hodnotu.

Ak by napríklad priemerné platy v treťom štvrťroku vzrástli o desať percent, znamenalo by to, že AHD narastie o 9,5 percenta na 18,0417 eura. Človek, ktorý pôjde v budúcom roku do penzie, odpracoval 40 rokov a stále zarábal priemernú mzdu, by v takom prípade dostal po započítaní valorizácie penziu na úrovni 826,40 eura. V porovnaní s penzistom, ktorý s rovnakými parametrami odišiel do dôchodku v tomto roku, bude budúcoročný penzista dostávať mesačne o 18,10 eura menej.

Oplatí sa preto ísť do predčasnej penzie?

Ak sa niekto obáva toho, že v budúcom roku bude vypočítaná penzia nižšia a preto radšej pôjde v tomto roku do predčasného dôchodku, nemusí sa mu to oplatiť. V prípade odchodu do predčasného dôchodku sa totiž vypočítaná suma penzie kráti o pol percenta za každých začatých 30 dní, ktoré seniorovi zostávajú do dosiahnutia dôchodkového veku. A ak niekto ide do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov, jeho penzia sa zníži o 0,3 percenta za každých 30 dní.

Ľudia, ktorí dosiahnu dôchodkový vek začiatkom budúceho roku, tak môžu na odchode do predčasnej penzie ešte v tomto roku zarobiť. No čím neskôr niekto dosiahne dôchodkový vek, tým je menej pravdepodobné, že by sa mu takýto krok oplatil, keďže vďaka kráteniu penziu môže prísť o viac peňazí, než koľko získa vďaka dvom tohtoročným valorizáciám.

Napríklad, ak niekto dovŕši dôchodkový vek 1. decembra 2024 a požiada o predčasný dôchodok od 1. decembra 2023, musí počítať s tým, že jeho vypočítaná penzia sa bude krátiť o 6,5 percenta. A ak má odpracovaných aspoň 40 rokov, krátenie dosiahne 3,9 percenta. Toto zníženie penzie je pritom trvalé. Či sa tento krok oplatí alebo nie, bude jasné až v decembri, keď Štatistický úrad zverejní údaje o priemernej mzdy a bude možné vypočítať novú hodnotu ADH.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: