Kedy môžem ísť do dôchodku a koľko peňazí dostanem? To sú dve základné otázky, ktoré si pri uvažovaní o penzii kladie v podstate každý. Predpovedať budúci dôchodok je pomerne zložité, často sa totiž v dôchodkovom systéme mení legislatíva a odvíja sa aj od ekonomického vývoja. Nikto tak nedokáže na sto percent predpovedať, kedy a kto môže odísť do penzie a aký dôchodok bude dostávať. Sčasti sa o to v súčasnosti pokúšajú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a onedlho sa k nim pridá aj štát. Ten už ľuďom ponúka možnosť pripraviť sa na dôchodok a vypočítať si orientačnú sumu ich budúcej penzie.
Aj keď dôchodkový vek už nie je zastropovaný, niektoré ročníky sa ešte pri odchode do penzie môžu riadiť tabuľkou v zákone. To znamená, že pri nich je vopred dané, kedy môžu odísť do dôchodku. Dôchodkový vek sa zvyšuje zhruba o dva mesiace ročne. To sa čoskoro zmení a vek odchodu do penzie sa bude odvíjať podľa strednej dĺžky života. Bude sa to týkať až ľudí narodených v roku 1967 a neskôr. Aj potom bude dôchodkový vek rásť zhruba o dva mesiace ročne.
Budúci penzisti si tiež v súčasnosti môžu vypočítať orientačnú sumu svojho dôchodku v takzvanom Elektronickom účte poistenca (EUP). Ide o automatickú kalkulačku na informatívny výpočet starobného dôchodku. Netreba preto žiadať o doručenie týchto infomácií listom, na ktorý sa čaká aj viac ako mesiac. AK má niekto viac ako 39 rokov a nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok, nájde vo svojom online účte prípravu na dôchodok. V tejto sekcii sú k dispozícii prehľady či informácie o dôchodkovom poistení.
Približnú predstavu o budúcej penzii v súčasnosti ľuďom poskytujú aj dôchodkové správcovské spoločnosti. Každá z nich má zákonnú povinnosť posielať sporiteľom raz ročne výpis z osobného dôchodkového účtu. Jeho súčasťou je aj prognóza dôchodku z druhého piliera vypočítaná na základe aktuálnej investičnej stratégie sporiteľa a informácie o vhodnosti zvolenej investičnej stratégie. Správcovia väčšinou urobia tri scenáre – pesimistický, základný a optimistický. Prvý je spravidla s najnižšou sumou mesačného dôchodku a počíta s tým, že zhodnotenie úspor bude nižšie. Optimistický scenár zase počíta s vyššou sumou penzie a s lepším zhodnotením.
Dôchodková prognóza od štátu
Od roku 2026 bude získanie predstavy o budúcom dôchodku ešte jednoduchšie. Štát začne posielať dôchodkovú prognózu každému, kto platí sociálne poistenie. Spočiatku bude obsahovať informácie o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia. Každý sa tak dozvie predpokladanú výšku penzie od štátu a z druhého piliera. Súčasťou prognózy bude aj dôchodkový vek poistenca alebo predpokladaný dôchodkový vek.
O ďalšie dva roky neskôr bude dôchodková prognóza doplnená aj o informácie týkajúce sa predpokladaných dôchodkových nárokov z doplnkového dôchodkového sporenia, čo je tretí pilier, a z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu. To sa bude týkať len ľudí, ktorí budú zapojení do týchto foriem sporenia. „Poistenci tak budú v jednom komplexnom dokumente informovaní o predpokladanej budúcej úrovni ich dôchodkového zabezpečenia, čo im môže napomôcť s ich finančným plánovaním a voľbou vlastnej dôchodkovej stratégie v súvislosti s odchodom do dôchodku,“ tvrdí Sociálna poisťovňa.
Každý sa tak dozvie, kedy bude môcť odísť do penzie a to, koľko bude mesačne poberať. Prognóza sa môže každý rok meniť. Podľa schválenej novely bude možné zasielať dôchodkovú prognózu aj prostredníctvom e-mailu. Ak niekto Sociálnej poisťovni neoznámi, že žiada sprístupniť dôchodkovú prognózu výlučne v Elektronickom účte poistenca, poisťovňa mu ju zašle aj na e-mailovú adresu. Email môže poistenec buď nahlásiť, alebo ho poskytne DSS. Ak poisťovňa nebude evidovať e-mailovú adresu, dôchodkovú prognózu bude posielať poštou či do elektronickej schránky.
Samotná prognóza bude obsahovať osobné údaje budúceho penzistu, jeho dôchodkový vek alebo predpokladaný dôchodkový vek, získané obdobie dôchodkového poistenia, aktuálnu hodnotu priemerného osobného mzdového bodu či informáciu o základnej prognóze starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia. Každý sa tiež dozvie, aký vplyv bude mať na jeho budúci dôchodok inflácia.
Zatiaľ len príprava na dôchodok
Poistenci starší ako 39 rokov môžu účet v Sociálnej poisťovni zatiaľ využiť na dôchodkovú prípravu. Sekcia, ktorá je na to určená, napríklad ponúka informáciu o neevidovanom období, v ktorých podľa evidencie Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie netrvalo. Ďalej je tam prehľad údajov na účely výpočtu dôchodku. Ide o údaje o počte dní dôchodkového poistenia a dosiahnutých vymeriavacích základoch evidovaných Sociálnou poisťovňou, ako aj o všeobecných vymeriavacích základoch a z nich vypočítaných osobných mzdových bodoch.
Budúci penzista tam nájde aj prehľad zamestnávateľov, u ktorých poisťovňa eviduje obdobie dôchodkového poistenia od 1. januára 1993. Z tohto prehľadu sa klient dozvie názov zamestnávateľa, ktorý za neho platil poistné či dátum vzniku a zániku poistenia. Poisťovňa v prípade prípravy na dôchodok hovorí o „benefitoch v podobe informácií, ktoré mu pomôžu pripraviť sa na odchod do dôchodku bez kontaktovania pracoviska Sociálnej poisťovne“. Následne si môže zaobstarať potrebné doklady ešte pred spísaním žiadosti o dôchodok, čo podľa poisťovne skráti dôchodkové konanie.
Zároveň budúci penzista v účte uvidí, či dosiahol na obdobie poistenia dôchodkového poistenia na predčasný dôchodok za 40 a viac odpracovaných rokov. Sociálna poisťovňa prepojila štyri informačné systémy a tiež zdigitalizovala údaje o dobách dôchodkového poistenia 1,9 milióna ľudí. Elektronický účet aktuálne využíva viac ako 300-tisíc poistencov.
Okrem prípravy na dôchodok obsahuje aj prehľad výberu poistného. Používateľ si môže cez individuálny účet zvoliť, ktoré roky platenia poistenia v nezamestnanosti a dôchodkového či nemocenského poistenia chce skontrolovať. Ďalšia položka ponúka prehľad, kde si penzista môže skontrolovať vyplatené dôchodkové dávky. Ďalšie položky sa venujú nemocenskému poisteniu, poisteniu v nezamestnanosti a druhému pilieru. Opäť ide len o prehľady. V účte si ľudia môžu po novom zaevidovať zmenu adresy počas svojej práceneschopnosti.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: