Zrejme už každý zamestnanec počul výraz hodinová výpoveď. Ide v podstate o okamžité prepustenie alebo výpoveď v práci. V skutočnosti slovenský právny poriadok nepozná pojem hodinová výpoveď. Ide len o akési ľudové pomenovanie pre prepustenie v práci, ktoré môže byť v podstate okamžité. Podobný odchod z práce pritom nemusí byť len využitý zo strany zamestnávateľa. Odísť okamžite môže aj samotný zamestnanec.

Expertka na pracovné právo a advokátka Martina Poliačiková z advokátskej kancelárie Ružička and Partners hovorí, že pojem hodinová výpoveď je nesprávne používaný. „Výpoveď nikdy nie je hodinová a výpoveďou sa skončí pracovný pomer vždy až uplynutím výpovednej doby, ktorá môže byť najmenej jednomesačná. Čiže výpovedná doba nikdy nemôže byť hodinová,“ vysvetľuje M. Poliačiková .

Pod pojmom hodinová výpoveď majú podľa advokátov ľudia na mysli okamžité skončenie pracovného pomeru. „Okamžité skončenie pracovného pomeru je možné v zmysle slovenského Zákonníka práce použiť iba v presne zákonom ustanovených prípadoch a za dodržania stanovených podmienok. V tomto prípade sa pracovný pomer skončí okamžite, a to doručením písomného oznámenia o okamžitom skončení pracovného pomeru,“ vysvetľuje M. Poliačiková.

Všetky spory o neplatnosti skončenia pracovného pomeru môže rozhodnúť výlučne súd. Národný inšpektorát práce každoročne eviduje podania na zamestnávateľov. Napríklad vlani bolo takýchto podaní zaevidovaných 1 046. Hovorca inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš hovorí, že vlani inšpektori práce zistili zo strany firiem 14 porušení pracovného zákona. Zamestnávatelia napríklad nedávali náhradu mzdy ľuďom, ktorí podali hodinovú výpoveď. Porušovala sa aj podmienka, aby bola výpoveď písomne zaznamenaná, prípadne aj prerokovaná s odborármi.

Kedy môže dať hodinovú výpoveď zamestnanec

Zamestnanec môže dať hodinovú výpoveď v troch situáciách. Prvým dôvodom, pre ktorý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer je, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

„U zamestnanca preto musí ísť o nepriaznivý zdravotný stav takej intenzity, že z tohto dôvodu by ďalší výkon práce na dohodnutej pracovnej pozícii vážne ohrozil jeho zdravie. Oprávnenie zamestnanca okamžite skončiť pracovný pomer vzniká až uplynutím 15-dňovej lehoty po predložení lekárskeho posudku zamestnávateľovi. V prípade, že zamestnávateľ po predložení lekárskeho posudku ponúkne zamestnancovi inú vhodnú prácu, ale zamestnanec ju odmietne, pracovný pomer už sám nemôže skončiť okamžite, pretože odpadol dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru,“ vysvetľuje advokátka Barbora Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Partners.

Zamestnanec môže okamžite skončiť v práci tiež vtedy, ak mu firma nevyplatila mzdu či jej náhradu, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť či príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, alebo ich časť nevyplatil do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. „Jedná sa o to, že základnou povinnosťou zamestnávateľa je povinnosť poskytovať zamestnancovi odmenu za vykonanú prácu, ktorá súčasne tvorí súčasť právnej povahy pracovného záväzku. Dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnancom je pritom aj nevyplatenie časti mzdy alebo vyplatenie mzdy alebo časti mzdy neskoršie než do 15-tich dní od uplynutia jej splatnosti. To platí aj vtedy, ak by zamestnancovi zamestnávateľ vyrovnal všetky jeho mzdové nároky ešte pred doručením okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca,“ tvrdí B. Ficek.

Posledným prípadom, kedy môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer je stav, kedy je bezprostredne ohrozený život alebo zdravie zamestnanca. „Bezprostredné ohrozenie života a zdravia zamestnanca ako osobitná skutková podstata pre okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca nemusí vyvolať charakter vykonávanej práce. Skôr ide o prípady, keď sa na pracovisku vytvorí situácia, ktorá je v rozpore s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Právnym základom pre využitie tohto dôvodu pre okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca môže byť aj pokyn zamestnávateľa, aby zamestnanec vykonal určitú pracovnú úlohu v rozpore s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci,“ vysvetľuje advokátka z Ficek & Partners.

Odborník na pracovné právo z advokátskej kancelárie Fairsquare Marián Mészáros dodáva, že mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky. V každom z vyššie uvedených prípadov môže podľa neho zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

hodinová výpoveď
Ilustračné foto: Depositphotos

Kedy môže dať hodinovú výpoveď zamestnávateľ

Hodinovú výpoveď môže dať pracovníkovi aj zamestnávateľ. „Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je možné len vo veľmi závažných prípadoch. Jedná sa o závažné porušenie disciplíny alebo preto, že zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin. Doručením okamžitého skončenia zamestnancovi sa jeho pracovný pomer končí v ten deň. Zamestnanec nemá nárok na odstupné. Zostatková nevyčerpaná dovolenka, ak nebola krátená pre absencie, mu musí byť vyplatená,“ vraví M. Mészáros.

M. Poliačiková konkretizuje, že zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer iba výnimočne. A to vtedy, ak zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo ak porušil závažne pracovnú disciplínu. „Pozor, nestačí podanie obžaloby, alebo neprávoplatný rozsudok, ak podal zamestnanec odvolanie a tiež musí ísť o úmyselný trestný čin, nestačí priestupok alebo trestný čin z nedbanlivosti,“ vysvetľuje. Firma môže uplatniť okamžité skončenie pracovného pomeru aj vtedy, keď zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu. Avšak pracovná disciplína ani závažné porušenie pracovnej disciplíny nie sú v Zákonníku práce presne definované.

Závažnosť porušenia sa podľa M. Poliačikovej posudzuje vždy individuálne podľa okolností prípadu a intenzity porušenia. „V zásade vo všeobecnosti v zmysle judikatúry možno za závažné porušenie pracovnej disciplíny považovať také konanie zamestnanca, spravidla úmyselné, že od zamestnávateľa nemožno spravodlivo požadovať, aby ho naďalej zamestnával. Za závažné porušenie pracovnej disciplíny súdy považovali napríklad prípady požívania alkoholu na pracovisku, neospravedlnené absencie v práci trvajúce viac dní, závažné nehospodárne nakladanie s majetkom zamestnávateľa bez jeho súhlasu, krádeže a podobne,“ tvrdí advokátka z advokátkskej kancelárie Ružička and partners.

Ak sa zamestnávateľ rozhodne dať hodinovú výpoveď, musí to urobiť písomne do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa dozvedel o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru. „Najneskôr tak musí urobiť do jedného roka, keď tento dôvod pre okamžité skončenie pracovného pomeru vznikol. Uvedené znamená, že ak sa zamestnávateľ v priebehu dvojmesačnej lehoty dozvedel o dôvode okamžitého skončenia pracovného pomeru a svoje právo nevyužil, nemôže už okamžité skončenie pracovného pomeru uplatniť v rámci jednoročnej objektívnej lehoty,“ vysvetľuje B. Ficek.

Hodinovú výpoveď nemôžu dostať tehotné zamestnankyne či ľudia na materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenke, osamelí zamestnanci, ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako tri roky a tiež zamestnanci, ktorí sa osobne starajú o blízku osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: