Článok sme aktulizovali vo štvrtok 27. februára o 10:48 a doplnili sme, že portál Cica je stále len v testovacej prevádzke.

Kataster sa doteraz nevysporiadal s kybernetickým útokom, ku ktorému prišlo ešte začiatkom januára. Až dnes začali na portáli Cica pribúdať aktuálne údaje z katastra. Prostredníctvom tohto portálu si možno prehliadať informácie z katastra nehnuteľností. Informácie, ktoré si možno dnes pozrieť, sú aktuálne k pondelku 24. februára.

Portál Cica stále nefunguje naplno, ale je len v testovacej prevádzke. Postupne doň nabiehajú údaje z jednotlivých okresov. Vedenia katastra chce, aby do konca februára boli k dispozícii údaje o všetkých okresoch.

V portáli Cica sú viditeľné aj plomby. Ide o dôležitú informáciu v prípade hypoték. Plombou sa totiž vyznačuje, že kataster na danej nehnuteľnosti spracováva nejaké podanie – v prípade hypoték ide o zápis záložného práva v prospech banky. Bez neho nie je možné čerpať úver.

Podľa zistení portálu Finsider je portál Cica zatiaľ prístupný len zo Slovenska. Pri pokuse o otvorenie stránky z Rakúska je portál stále nedostupný. Takýto postup je bežný, keď chce majiteľ stránky zabrániť hackerskému útoku zo zahraničia.

Zatiaľ nefungujú viaceré online služby katastra. K dispozícii nie sú katastrálne mapy, Geoportál či portál EKSN, prostredníctvom ktorého sa podávali elektronické návrhy na vklad. Elektronické podania je teraz možné uskutočniť len cez Slovensko.sk.

kybernetický útok na kataster
Portál Cica už funguje

Takisto nefungujú ani oznámenia o návrhu na vklad, čo znamená, že sa nedá využiť zľava 15 eur za využitie tejto elektronickej služby. Za návrh na vklad tak musí každý zaplatiť plnú cenu vo výške 100 eur.

Finsider ako prvý v pondelok 6. januára informoval, že kataster čelí kybernetickému útoku a jeho zamestnanci dostali pokyn nezapínať počítače. Ministerstvo vnútra najprv tvrdilo, že v utorok zostanú katastrálne úrady zatvorené „vzhľadom na nevyhnutné úpravy informačných systémov.“ Kybernetický útok potvrdilo ministerstvo až v stredu 8. januára. Neskôr vyšlo najavo, že útočníci si za odblokovanie katastra vypýtali milióny dolárov.

V nasledujúcich týždňoch postupne nabiehali jednotlivé katastrálne úrady. Doteraz sa však nepodarilo všetky problémy úplne vyriešiť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: