Každého stredoškoláka, ktorý maturoval pred letom a od jesene nebude ďalej študovať či pracovať, čakajú v septembri povinnosti. Ide najmä o prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia. Štát totiž považuje absolventa strednej školy za študenta len do konca augusta daného roka. Dovtedy za neho platí napríklad aj zdravotné poistenie. To sa po prázdninách zmení a bývalý študent sa musí rozhodnúť, čo bude ďalej robiť.


(Inzercia)

V prípade, že sa absolvent nezamestná alebo nezačne podnikať, musí začať platiť zdravotné poistenie. Ak sa tomu chce vyhnúť, musí podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najneskôr do 10. septembra tohto roka. „K uvedenému dátumu končí desaťdňová lehota na evidenciu po tom, ako prestane byť absolvent strednej školy považovaný za nezaopatrené dieťa. Za nezaopatrené dieťa je považovaný do 31. augusta v roku, v ktorom ukončí vzdelávanie bez pokračovania v štúdiu na ďalšej škole,“ uvádza Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Keď bude absolvent prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia ignorovať, pre zdravotnú poisťovňu sa stane samoplatcom a musí platiť mesačné poistné. V takom prípade by musel platiť minimálne odvody, ktoré sú v tomto roku na úrovni 97,80 eura mesačne. Ak ich nezaplatí, bude mať nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ide o prípady, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie alebo život. Bežnú ambulantnú starostlivosť mu poisťovňa nepreplatí. Okrem toho bude od absolventa dlžné poistné vymáhať.

Sociálne poistenie sa platí až v práci

Iné je to pri sociálnom poistení, ktoré absolventi stredných škôl nemusia riešiť. Medzi povinnosti absolventa teda nepatrí žiadne oznámenie či prihlásenie sa v Sociálnej poisťovni. To sa zmení až prvým zamestnaním alebo začiatkom podnikania. Zdravotné a sociálne odvody začne automaticky platiť zamestnanec, ale všetky povinnosti má v tomto prípade jeho zamestnávateľ. Pri živnostníkovi sa sociálne odvody začínajú platiť až po podaní prvého daňového priznania. Zdravotné odvody musí začať platiť sám. Kým mu poisťovňa nespraví ročné zúčtovanie, platí minimálne poistné.

Hlásiť sa v Sociálnej poisťovni musia absolventi, ktorí zároveň dostávajú sirotský dôchodok. Platí to aj v prípadoch, keď študent mení školu a preruší štúdium. Ak to neurobí, bude povinný vrátiť sumy sirotského dôchodku, ktoré mu Sociálna poisťovňa vyplatila navyše, keďže mu už nepatrili. To, či sirota ešte študuje, sa overuje potvrdením školy. Sociálna poisťovňa si to spravidla zisťuje sama v registri ministerstva školstva, študenti tak v podstate nemajú žiadne povinnosti. Poisťovňa im to napriek tomu odporúča urobiť.

prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia
Prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia môže mať výhody (Foto: Miroslav Homola/prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia)

Nahlásiť zmeny musia povinne absolventi škôl v pôsobnosti ministerstiev vnútra a obrany, či siroty študujúce v zahraničí. Nárok na sirotské ľudia stratia po ukončení štúdia, ale aj pri dovŕšení 26 rokov veku. Výška sirotského dôchodku sa vypočíta ako 40 percent starobného alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal nárok rodič študenta pred smrťou. Môže ísť aj o 40 percent predčasného dôchodku, na ktorý mal rodič nárok.

V septembri sa tiež rodičom absolventov stredných škôl končí nárok na prídavok na dieťa. Kým je absolvent strednej školy považovaný za nezaopatrené dieťa, jeho rodič má nárok na prídavok na dieťa bez ohľadu na to, či sa absolvent pred 10. septembrom zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. V súčasnosti je prídavok na úrovni 60 eur mesačne.

Výhodné prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia

Prihlásenie na úrad práce po ukončení štúdia môže mať aj svoje výhody. Úrady práce totiž ponúkajú viaceré nástroje pre uplatnenia na trhu práce. Okrem sprostredkovania ponuky pracovných pozícií a odborného poradenstva môžu absolventom preplatiť ďalšie vzdelávanie. Žiadosť o poskytnutie príspevku je potrebné podať najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom kurzu. Úrady práce zaplatia kurzy v plnej výške. Znevýhodnení uchádzači o prácu majú nárok aj na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na prezenčnej forme vzdelávania. Najviac môžu získať 190 eur.

Ministerstvo práce skúša cez rôzne projekty podporiť aj zamestnávateľov, aby vytvárali pracovné miesta pre mladých ľudí. Ide napríklad o projekt, v rámci ktorého sa po splnení podmienok pol roka prepláca časť celkovej ceny práce na jedno vytvorené pracovné miesto. Najviac vo výške 1 318,53 eura mesačne. Celková výška predpokladanej podpory pre jedného účastníka je 7 911,18 eura.

Absolventi môžu získať aj finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti vo výške 7 534 eur. Tí, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden mesiac, môžu v rámci národného projektu požiadať úrad práce o zaradenie na prax a o poskytnutie príspevku na jej vykonávanie. Mesačný príspevok je vo výške životného minima, ktoré je v súčasnosti na úrovni 273,99 eura. Mladí do 30 rokov ho môžu dostávať tri až šesť mesiacov.

ÚPSVaR tvrdí, že úrady môžu absolventom ponúknuť aj ďalšie možnosti. Na prvú návštevu úradu si preto majú okrem platného občianskeho preukazu doniesť aj kópiu maturitného vysvedčenia či vysokoškolský diplom, ale aj potvrdenie o dobe štúdia vydané školou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: